INZERCE

Evropské fondy nabízejí hodně velký balík peněz. Využije je Česko účelně? Foto: Pixabay

Dostálová hlásí splněný úkol. Dohoda o čerpání peněz z fondů EU je hotová

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu jako jedna z vůbec prvních evropských zemí dokument zvaný Dohoda o partnerství, který by měl Česku otevřít dveře k čerpání evropských fondů v období let 2021 až 2027. Celkově by mělo Česko z fondů EU během této doby získat až jeden bilion korun.

V této souvislosti ministerstvo dokončilo také nastavení společných pravidel pro jednotlivé fondy. Díky nastavením Jednotného národního rámce mohou jednotlivá ministerstva začít připravovat první výzvy pro nové programové období. Ministerstvo upozorňuje, že Česko patří k zemím, které jsou v přípravách na čerpání miliard korun z unijních finančních zdrojů politiky soudržnosti v dalším programovém období nejpohotovější.

Dnes odcházející ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová tak končí s pocitem, že své úkoly na ministerstvu splnila. „V rámci příprav nového programového období bylo třeba za poslední tři roky odvést spoustu pečlivé práce a jsem ráda, že předávám svému nástupci Ivanu Bartošovi agendu evropských fondů ve výrazně lepším stavu, než byla před lety,“ uvedla Klára Dostálová.

Dohoda o partnerství je zastřešujícím dokumentem pro čerpání finančních prostředků z evropských fondů v oblasti politiky soudržnosti a jednotlivých programů. Tento dokument, který má dosud schválený z evropských zemí pouze Řecko, byl připravován v rámci partnerství zahrnujícího Evropskou komisi, ostatní resorty, regionální i místní samosprávy, zaměstnavatelské i zaměstnanecké svazy, neziskový sektor i akademickou sféru.

Česko vede v čerpání peněz na modernizaci energetiky

I když si někteří kritici myslí opak, čeští úředníci v přípravě na čerpání evropských fondů v novém období odvedli spoustu práce. Dosvědčuje to i ve čtvrtek vydané oznámení Evropské komise a Evropské investiční banky o stavu čerpání peněz z letos spuštěného Modernizačního fondu. Česko ze srovnání vychází jako zatím nejúspěšnější země ze všech příjemců této cíleně zaměřené podpory na modernizaci energetiky a průmyslu.

Podle EK a EIB letos Česko do svého Modernizačního fondu získalo 320 milionů eur (8 miliard korun), tedy skoro stejně jako třiapůlkrát lidnatější Polsko. Další příjemci z řad nových členských zemí už tak úspěšní nebyli, například Maďarsko v prvním roce fungování Modernizačního fondu dosáhlo jen na 34 milionů eur a Rumunsko na 23 milionů.

Stav čerpání peněz z Modernizačního fondu v prvním roce. Zdroj: Evropská komise, EIB

Vznik Modernizačního fondu je jedním z důsledků velkého kompromisu z října 2014, kdy se šéfové vlád zemí Evropské unie dohodli na závazných cílech energetické a klimatické politiky do roku 2030. Bohatší a ekologicky uvědomělejší evropské země si prostřednictvím dodatečných dotací na modernizaci energetiky a těžkého průmyslu v podstatě koupily souhlas chudších členů včetně České republiky.

Česko může na dotace z Modernizačního fondu využít výnos z prodeje 227 milionů emisních povolenek. Ještě před rokem to vypadalo, že se výnos bude během deseti let pohybovat okolo 150 miliard korun. Vzhledem k růstu ceny emisní povolenky již tato suma peněz vychází na trojnásobek – zhruba 450 miliard korun. Objevují se tudíž návrhy převést část peněz jinam.

(ede)