Všem kampaním z posledních let navzdory, objem komunálního odpadu vyprodukovaný v Evropě roste už 4 roky v řadě. Vyplývá to z aktuálních čísel zveřejněných Eurostatem. V roce 2017 připadalo na jednoho Evropana 487 kilogramů odpadu, od roku 2014 tak číslo narostlo asi o osm kilogramů. Češi jsou ale v této statistice výrazně pod průměrem.
Tři lahve od piva, 24 plastových lahví nebo třeba 200 papírů A4 – každá z těchto položek váží přibližně jeden kilogram. Zhruba o tolik se v roce 2017 zvedla produkce odpadu, připadajícího na jednoho Evropana, v porovnání s předchozím rokem. Čerstvá data teď vydal evropský statistický úřad (a jsou k nahlédnutí zde). Nejde tak o žádný dramatický nárůst. Nicméně v době, kdy Evropská komise proti produkci odpadů otevřeně bojuje, Europoslanci odhlasovali zákaz jednorázových plastů od roku 2021 a jedním trendů současnosti je Zero Waste (tedy nulová produkce odpadu), se to nedá považovat za úspěch.
Jednotlivé státy se v tom, kolik toho skončí v odpadkových koších, výrazně liší. Nejvíc toho vyhodí lidé v Dánsku (781 kg na hlavu), na Kypru (637 kg) a v Lucembursku (607 kg). Naopak Rumunsko hlásí jen 272 kilogramů a Češi jsou za Polskem na třetím místě s 344 kilogramy na osobu. Evropští statistici ale také upozorňují, že část rozdílů je třeba přičíst odlišnému způsobu evidence komunálního odpadu v jednotlivých zemích.
A jak se s odpadem v Evropě nakládá? V roce 2017 ho zhruba třetinu lidé vytřídili a 17 % zkompostovali. Ve spalovnách ho skončilo 28 %, na skládkách 24 %. V porovnání se stavem o deset let dříve se využívání odpadu zlepšilo. V té době totiž skládky pojaly až 43 % všeho, co Evropané vyhodili.
Mohlo by vás zajímat
Vloni přitom Evropská Unie schválila nové odpadové směrnice do roku 2035. Prioritní má být recyklace, kterou má za 17 let projít 65 % odpadů, tedy víc než dvojnásobek toho, co se daří recyklovat teď. Ke stejnému datu se má skládkovat jen 10 % odpadů. Podle stávajících pravidel by se k tomuto množství měli české obce propracovat už v roce 2024. To už vloni kritizoval Svaz měst a obcí i Sdružení místních samospráv ČR. Jejich stanoviska si můžete poslechnout v záznamu z konference Odpady a obce z loňského června zde.
-cak-