Tenhle fond nebyl moc populární už od začátku. Od 1. ledna 2013 chtěl jeho prostřednictvím stát České poště kompenzovat tzv. nespravedlivou finanční zátěž pro držitele poštovní licence.
Přispívat měli všichni větší poskytovatelé poštovních služeb na trhu. Těm se ale platit nechtělo a obrátili se na soud, spory stále probíhají a k přesunům peněz ještě ani nestačilo dojít. Fond teď navíc zpochybnila i Evropská komise.
Vláda sama už nefunkční systém od letošního roku nahradila přímými platbami z rozpočtu. Ve hře jsou tak jen platby za zmíněné roky 2013 a 2014.
Co Komisi na fondu vadí?
Podle zprávy, kterou má k dispozici vláda jsou to tyto tři body:
Mohlo by vás zajímat
- Není možné určit, kdo přesně má do fondu přispívat, protože v žádném právním dokumentu neexistuje definice okruhu služeb, na které se povinnost vztahuje
- neslučitelnost této úpravy s Rámcem Evropské unie pro státní podporu ve formě vyrovnávací platby za závazek veřejné služby
- Příliš obecná definice stropu příspěvku pro přispěvatele
Z komunikace mezi Prahou a Bruselem podle zprávy vyplývá, že pokud bude Česká republika na podpoře v rámci fondu trvat, zahájí Komise vyšetřování. To obvykle trvá dlouho (v těchto případech obecně asi 18 měsíců) a během něj by vláda nemohla schvalovat žádná další opatření pro podporu České pošty (jako je např. úhrada čistých nákladů od roku 2015 nebo platby za provoz Informačního systému datových schránek). To by v krajním případě vedlo až k propouštění a destabilizaci podniku, píše se v dokumentu, jehož spoluautorem je i ministerstvo vnitra, pod nějž Česká pošta spadá.
A co tedy s tím? Jednoduše fond zrušit nejde kvůli zákazu retroaktivity opatření. Ministerstvo vnitra, ve shodě s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí, Českým telekomunikačním úřadem a ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, proto zvolilo šalamounské řešení – využít možnost neaplikovatelnosti části právního předpisu, konkrétně části zákona o poštovních službách. Vyřešit by se tak mohla i část sporů:
Zdá se tedy, že Česká republika byla jednou opět „papežštější, než Papež“, a v zákoně sice stanovila nějaká pravidla, nikoliv však povinnost provozovatelům poštovních služeb do něj přispívat.
„Nedošlo ke stanovení povinnosti provozovatelům, kteří poskytují poštovní služby nebo zahraniční poštovní služby na území České republiky, platit do kompenzačního fondu jakékoliv platby,“ uzavírá vysvětlující zpráva, kterou vláda dostane na stůl příští týden. Prakticky to znamená, že v zákoně sice kompenzační fond formálně zůstane, nebude se ale naplňovat, protože není v souladu s evropským právem.
S tímto řešením by mohla mít problém samozřejmě Česká pošta. V zákoně totiž formálně zůstává nárok na kompenzaci, který ale realizován nebude. Pokud se firma obrátí na soud, není bez šance. A na stížnosti by mohly mít nárok i firmy, které se v tuhle chvíli se státem o povinnost platit do fondu soudí. S řešením mají přijít ministři obchodu, vnitra a financí do ledna 2017.
Vanda Kofroňová