Nepříjemný hluk a zátěž, městské části řeší problém, který vyvstal kvůli modernizaci okolí hlavní letové dráhy pražského letiště. Letecký provoz se na několik měsíců přesunul na vedlejší ranvej a kvůli tomu se změnila nad metropolí také trasa pro přílety i odlety. Letadla se přesunula nad hustě osídlené oblasti. Opravy u letové dráhy začaly v pondělí 31. března a potrvají celkem 4,5 měsíce.

Praha 6 kvůli zvýšenému hluku zřídila i samostatnou informační linku. Od posledního březnového dne bude v provozu každý den po celou dobu uzavírky vždy v čase mezi osmou hodinou ranní a šestou odpolední.

„Jsme si vědomi nepříjemných dopadů tohoto opatření na každodenní život, a proto s Letištěm Praha intenzivně jednáme o možnostech, jak kompenzovat negativní vliv zvýšeného hluku a zátěže pro naši městskou část,“ uvedl ve vyjádření radnice již dříve starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek (ODS).

Zvýšený hluk pociťují výrazně i v městské části Praha 5. „Vnímám to jako občan i jako radní. Obyvatelé nejen píší, ale v poslední době začali sousedé se svými stížnostmi chodit i za mnou domů. Jediné pozitivní na stávající situaci je to, že se alespoň v nočních hodinách daří letišti a Řízení letového provozu řešit jak přistání, tak vzlety ve směru na Kladno. Ale stále jsme jen na začátku výluky,“ sdělil Ekonomickému deníku radní Prahy 6 David Dušek (STAN).

Mohlo by vás zajímat

Stejně jako Praha 6, chce i Praha 5 nadále ohledně hluku s letištěm jednat. Radní Dušek uvedl, že jednání budou probíhat do té doby, dokud bude na radnici Prahy 5 taková reprezentace, která bude požadavek občanů na noční klid v zasažených oblastech považovat za oprávněný. „Naše koalice jednala s letištěm již v roce 2021. Za mě mohu říci, že by se mělo jednat do vyřešení problému, tedy do výstavby paralelní dráhy. Z toho plyne, že domluveno není skoro nic, ta zásadní jednání jsou před námi,“ konstatoval.

Co se týká kompenzací, získala podle Duška Praha 5 při jednáních o stávající a následující uzávěře, která by se měla zopakovat ve stejném období i v příštím roce, příslib finanční podpory občanským spolkům, které danou problematiku řeší. „K tomu děláme s Letištěm Václava Havla soutěže pro školy, kdy vítězné třídy budou mít možnost relativně exkluzivní exkurze do zákulisí letištního provozu,“ uvedl Dušek.

Memorandum, které městská část s Letištěm Praha uzavřela v minulém volebním období, pak Praze 5 zaručuje roční příspěvek jeden milion korun pro dětské jazykové kurzy. „Je to zcela nedostačující pro kompenzování ztráty komfortu obyvatel zasažených lokalit, ale víc se zatím vyjednat nepodařilo,“ poznamenal Dušek.

Podobné kompenzace má vyjednané i Praha 6. Podle tiskového mluvčího radnice Marka Zemana se jedná například o navýšení jazykové podpory pro děti ze základních škol na čtyři miliony korun za rok. V loňském roce to byly tři miliony korun. „Navíc letos poskytne letiště Praze 6 mimořádný finanční dar na předem domluvený projekt ve výši jeden milion korun. Půjde o stromořadí u Základní školy Tomáše Garrigua Masaryka v ulici Stochovská,“ dodal Zeman. Děti ze čtvrtých tříd také budou mít zdarma takzvané Zelené exkurze zaměřené na informace o ochraně přírody.

Ve vyjádření radnice již dříve starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek (ODS) uvedl, že tato situace opět ukazuje, jak důležité je urychlit výstavbu paralelní dráhy, která by v budoucnu podobné komplikace eliminovala.

Mimo období mlh

Údržba v okolí hlavní dráhy zahrnuje podle mluvčí Letiště Praha Denisy Hejtmánkové realizaci celkem 15 stavebních a technologických projektů. Za nejzásadnější označila opravy a výstavbu pojezdových drah a rekonstrukci části stokového systému za účelem zkapacitnění odvodu vod ze zpevněných ploch letiště.

„Náklady na rekonstrukce či vybudování pojezdových drah jsou největší investicí ze všech projektů, které se v okolí dráhy uskuteční a jedná se o částku přes 400 milionů korun,“ sdělila Ekonomickému deníku.

Z pohledu vzletů a přistání uzavírkou hlavní dráhy není podle Hejtmánkové kapacita letiště ovlivněna. „První dny provozu na vedlejší dráze probíhají v pořádku a bez komplikací. Provoz se přesunul plynule hned první den uzavírky,“ doplnila mluvčí.

Letiště Praha informovalo, že pro podobné případy nemá bohužel jinou možnost do té doby, než vybuduje novou paralelní dráhu. „Ve standardním provozu se snažíme vedlejší dráhu používat co nejméně, nicméně se jedná o plnohodnotnou ranvej a letiště je oprávněno ji používat,“ uvedlo.

Samotná hlavní dráha byla naposledy kompletně rekonstruována v letech 2012 a 2013 a těchto oprav se netýká. S ohledem na rozsah nezbytných prací bude údržba pokračovat v podobném rozsahu i v příštím roce. Praha 6 informovala, že vedlejší dráha není přizpůsobena pro provoz za snížené viditelnosti, proto byly opravy naplánovány na období s nejnižším výskytem mlh.