INZERCE

Podíl obnovitelných zdrojů v české energetice roste, ale spíš v dopravě a vytápění než ve výrobě elektřiny. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Komora OZE navrhuje změny, urychlující rozvoj obnovitelných zdrojů energie

Česká komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) představila svůj návrh novely zákona, jejímž cílem je urychlit přijetí obnovitelných zdrojů energie.

Podle Komory OZE bylo v prvním pololetí letošního roku zprovozněno pouze pět větrných parků a několik modernizovaných bioplynových a malých vodních elektráren. Tím se Česká republika zařadila mezi nejpomalejší země v Evropě, pokud jde o získávání povolení pro výstavbu projektů obnovitelných zdrojů energie. V reakci na to Komora pro obnovitelné zdroje energie předložila návrhy na urychlení rozvoje čisté energie. Tyto návrhy se týkají nového zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, Ekonomický deník se tématu věnoval ZDE.

Nový zákon zavádí významné změny ve stavebních a energetických předpisech, jakož i v zákonech o ochraně životního prostředí, jejichž cílem je zefektivnit celý proces povolování projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj vypracovalo také plán takzvaných akceleračních zón a zvažuje další úpravy výkonnostních limitů pro licence a povolení.

„Aby se skutečně urychlil rozvoj, potřebují obce v celé České republice, a to nejen ty ve vymezených akceleračních zónách, větší autonomii. Měli by mít možnost překonat plošné zákazy shora dolů a mít zajištěn podíl na výnosech od operátorů, a to i v případech, kdy s nimi nemají přímou dohodu,“ uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

„Potřebujeme také jasná, konkrétní pravidla pro výstavbu projektů obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných elektráren v zalesněných oblastech, a transparentní, nediskriminační přístup k využívání státní lesní půdy. Nový zákon o zrychlování obnovitelných zdrojů energie je někdy mylně vnímán jako zákon pouze o akceleračních zónách, ale tento výklad je nepřesný. Zaměření se pouze na malé procento českého území by ve skutečnosti bránilo rozvoji energetického sektoru,“ dodal Chalupa.

„Česká republika má přes 6 000 obcí a rozvoj obnovitelných zdrojů energie se neobejde bez jejich aktivního zapojení,“ uvedl Martin Bursík, hlavní poradce Komory obnovitelných zdrojů energie a prezident Evropské federace pro obnovitelné zdroje energie (EREF).

„Navrhujeme proto, aby byly obce, které hostí projekty větrné nebo solární energie, motivovány tím, že jim provozovatelé zaručí minimální roční pevnou platbu. To by posunulo obce od defenzivního postoje k tomu, aby se staly aktivními partnery v rozvoji obnovitelných zdrojů energie, což by bylo přínosem pro životní prostředí a jejich obyvatele,“ doplnil Bursík.

„Tento zákon je poslední z velkých legislativních změn, kterými se poslední roky snažíme intenzivně zjednodušit a zefektivnit povolovací proces, abychom zajistili rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů a naplňování strategických cílů státu. Nyní dále upravujeme výkonové hranice pro veřejný zájem, licenci i stavební povolení,” navázal vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. 

„Návrh zákona se týká urychlení výstavby OZE na celém území státu, nejen v akceleračních zónách. Určitě neplatí, že v akceleračních zónách bude výstavba OZE automaticky povolena, zatímco mimo tyto zóny zakázána. Zóny pouze budou indikovat, kde se veřejný zájem výstavby OZE nedostává do zásadních konfliktů s jinými významnými veřejnými zájmy, tedy například ochranou přírody či kulturních památek, bezpečností a obranou státu a podobně. A zóny také budou znamenat, že část prověřování zde již bude odpracována v koncepční fázi, proto může být povolovací řízení záměru rychlejší,“ upřesnil koordinátor přípravy akceleračních zón na ministerstvu životního prostředí Radim Misiaček.

(nik)