Na komoditní burze v Kladně se od začátku roku prodalo tolik energie, kolik vyrobí blok Temelína za rok

Rozvodná elektrické energie. foto: www.pixabay.com

Velké korporace a úřady, které vesměs nakupují elektřinu a plyn přes Českomoravskou komoditní burzu v Kladně, se obávají dalšího růstu cen a nakupují proto v tomto roce energetické komodity v rekordních objemech i na další období dopředu. Důkazem toho je, že kladenská burza letos již v září prolomila dosavadní roční prodejní rekord.

Začátkem září překročila roční bilance obchodování na trhu s energiemi pro konečné odběratele Českomoravské komoditní burzy Kladno poprvé hranici 7 milionů megawatthodin elektřiny a plynu. „Od ledna do 6. září byly kontrahovány dodávky 7,032 milionů MWh v hodnotě 6,33 miliardy korun. Lze očekávat, že rekordní bilance se v následujících třech obchodních měsících ještě zvýší. Přispět k tomu může i vývoj na energetických trzích, které nyní procházejí cenově turbulentním obdobím, což může část odběratelů motivovat k nákupu na další období,“ řekl místopředseda Českomoravské komoditní burzy Kladno Jaromír Čermák.

U zemního plynu došlo k rozkolísání cenové hladiny po útoku na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco a do cen elektřiny se zase promítly informace o možných problémech ve výrobě elektřiny ve Francii.

Českomoravská komoditní burza Kladno vytvořila trh s dodávkami elektřiny a plynu pro konečné odběratele v roce 2009. Za desetiletou existenci tohoto trhu, který funguje jako centrální tržní místo, zde bylo uzavřeno přes 57 tisíc kontraktů na dodávku 49,6 milionu megawatthodin v hodnotě 39,3 miliardy korun. To představuje 90 procent všech dodávek elektřiny a plynu nakoupených konečnými zákazníky na komoditních burzách v ČR.

-red-