Regulace velkoobchodního trhu s mobilními daty v Česku by mohla přinést nižší ceny. Jenže Evropská komise opět odmítla, ani dopracovaný a doplněný návrh analýzy jí nepřesvědčil o tom, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a tím dochází k omezování konkurence. Jak uvedl pro Ekonomický deník předseda Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert, teď analýzu – tedy do třetice – jeho úřad znova přepracovávat nebude. „Názor Komise by se pravděpodobně za tak krátkou dobu nezměnil. Budeme trh monitorovat a soustředit se na nástroje, které máme v tuto chvíli,“ řekl. Jde tak především o závazek velkoobchodní nabídky z aukce 5G, který by měl umožnit virtuálním operátorům předkládat zákazníkům atraktivnější nabídky.
Evropská komise stejně jako v minulém a předminulém roce neschválila návrh analýzy relevantního trhu velkoobchodního přístupu k mobilním službám, který by vedl k jeho regulaci. Sice konstatovala, že na českém mobilním trhu existuje prostor pro zlepšení podmínek hospodářské soutěže a překážky vstupu na velkoobchodní úrovni trhu zůstávají, ale nesouhlasí se závěry ČTÚ ohledně prokázání naplnění takzvaného testu tří kritérií ani ohledně prokázání společné významné tržní síly tří síťových mobilních oprerátorů. Současně Komise upozorňuje, že v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit. A proto se rozhodla vetovat návrh ČTÚ.
„Komisi jsme v poslední přepracované analýze přinesli všechny relevantní argumenty k našemu hodnocení trhu. Velkoobchodní nabídku však i nadále považujeme za efektivní nástroj ke zlepšení situace na trhu,“ řekl Ekonomickému deníku Ebert.
Zmíněný test tří kritérií musí být splněn ve všech třech bodech. Jedno z nich mluví o takzvaných významných bariérách pro vstup na trh. A podle ČTÚ na trhu existují. Komise s tím ale nesouhlasí a poukazuje na závazky z 5G aukce, které podle ní bariéry eliminují. Jak už Ebert podotknul i dříve v rozhovoru pro Ekonomický deník, úřad se snažil ukázat, že podle něj stále trvají a trvat budou. „Ani u národního roamingu to nevypadá, že by pomohl naplnit ta očekávání,“ uvedl.
Komise je tak zřejmě přesvědčená, stejně jako v předchozích případech, že se existence společné tržní síly neprokázala. Přitom sama podle něho dříve připustila, že úroveň cen je dost vysoká. Nicméně zároveň říká, dodal, že jsou vytvořené předpoklady pro to, aby se trh posouval a že se i posouvá. Podle grafů se průměrné jednotkové ceny v minulém roce totiž snižovaly.
Mohlo by vás zajímat
Pozornost se upře na závazky z aukce
Úřad teď tak může koncentrovat svou pozornost směrem na závazky z aukce ve prospěch velkoobchodního trhu. Chce tak dosáhnout pro virtuální operátory lepších nabídek, než mají dnes pro přístup k velkoobchodním službám, což by mělo pak umožnit služby ve větší míře replikovat na maloobchodě. Nicméně tento krok bude mít – pokud bude – na maloobchodní trh dopad až v delším časovém horizontu.
„I nadále budeme ale věnovat pozornost cenové úrovni. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, jsme připraveni opětovně ověřit existenci předpokladů pro uplatnění ex ante regulace,“ zdůraznil Ekonomickému deníku Ebert.
Monika Ginterová