INZERCE

Známý slovenský advokát Marek Para skončil ve vazbě kvůli policejní akci Kaifáš. Foto: Marek Para

Kočnerův advokát skončil ve vazbě. Soud považuje nahrávky ze schůzek z lovecké chaty za zákonné

Známý slovenský advokát Marek Para, mimo jiné obhájce kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera je obviněn kvůli činnost ve prospěch zločinecké skupiny kolem slovenského oligarchy Norberta Bödöra. Podle obvinění se Para pokusil zdiskreditovat státního zástupce Úřadu speciální prokuratury. Soud rozhodl o tom, že nebude stíhán na svobodě, ale vazebně.

Marek Para sedával u soudu v advokátním taláru a zastupoval klienty. Včera seděl u stejného stolu, ale v civilním oblečení. Tentokrát se rozhodovalo o jeho možném vazebním stíhání. Para si k soudu přinesl černou koženou tašku. Asi tušil, že jednání pro něj nedopadne dobře.

„Když soudce vrchního soudu Juraj Kliment po přestávce v jednání oznámil, že obviněný právník bude stíhán vazebně, Para si sundal drahé hodinky a posunul je obhájci,“ popsal děj slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Na závěr veřejného zasedání předseda soudu Kliment zdůraznil, že se na Slovensku už nějaký čas objevuje trend zpochybňování či kriminalizace vyšetřovatelů, státních zástupců a dokonce i soudců, kteří mají rozhodovat nestranně a nezávisle.

„Uvedené obnovení vyšetřování je takovým vzkazem všem těmto osobám a poselstvím, že žádný skutek v budoucnu nezůstane nevyšetřen a stejně tak nezůstane v případu neprokázána konkrétní trestní odpovědnost konkrétních osob. Je to vztyčený prst všem, kteří by v tomto trendu chtěli pokračovat,“ řekl soudce.

„Rozhodnutí považuji za nezákonné,“ řekl po veřejném zasedání Parův obhájce Michal Mandzák.

Hodlá se odvolat k Ústavnímu soudu.

Závěrečná slova předsedy senátu o „zdviženém prstu“ jsou podle něj důkazem jeho podjatosti. Podle Mandzáka je neobvyklé, že senát rozhodoval navzdory námitce podjatosti.

„Obvinění není dostatečně podložené a chybí i konkrétní koluzní činnost. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je založeno pouze na domněnkách a hypotézách,“ dodal obhájce. Podle něj se jedná o zásah do výkonu advokacie vztahu k Marku Parovi.

Koluzní vazba

Jak už Ekonomický deník psal, korunním svědkem v případu je prokurátor speciální prokuratury Vasil Špirko, připomněl předseda denátu Juraj Kliment. Marek Para je obviněn, že pomáhal zdiskreditovat a odstranit státního zástupce z citlivého případu.

Soudce Kliment upozornil na zprávy Mariana Kočnera Threemy, které prý nepřímo potvrzují svědecké výpovědi v případu.

Obhájce Mandzák však svého klienta hájil tím, že nemůže nést odpovědnost za to, co o něm napíší dva jiní lidé. Kočner si však nepsal jen s oligarchou Bödörem, ale také s Parou. A psali se také o žalobci Špirkovi, za jehož diskreditaci je nyní advokát stíhán.

Mandzák nicméně tvrdí, že ze zpráv nic nevyplývá, a razí myšlenku, že evropské soudy brzy označí Kočnerovu Threemu za nezákonnou.

Dalším důkazem je kniha návštěv z policejního prezidia, která zaznamenává Parovy návštěvy u tehdejšího policejního úředníka Petra Hraška. Obhájce Mandzák uvedl, že jeho klient může schůzky vysvětlit a že v knize návštěv jsou nesrovnalosti. Jaké přesně, už ale neřekl.

Kauza chata

Nejvyšší soud podle serveru Aktuality.sk uvedl, že důvody pro stíhání Marka Pary existují. Advokátovi přitěžuje i to, že zastupuje klienty, které chce státní zástupce v tomto případě vyslechnout. Patří mezi ně oligarcha Norbert Bödör, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a a policista Róbert Krajmer. Všichni jsou stíháni v jiných kauzách.

Soudce Nejvyššího soudu ve svém odůvodnění uvádí, že na květen je naplánováno několik slyšení. Soud navrhuje vyslechnout i další osoby blízké případu, včetně Parovy bývalé advokátní koncipientky Alexandry Kočkavcové nebo Mariana Kočnera.

Předseda soudního senátu Juraj Kliment se také vyjádřil k nahrávkám z lovecké chaty, kde policie omylem nahrála skupinu kolem Roberta Fica včetně Pary při družných debatách.

„Nesdílíme názor Krajské prokuratury v Nitře,“ poznamenal Kliment k rozhodnutí nitranské prokuratury, která považuje nahrávky z lovecké chaty za nezákonné. Nejvyšší soud s tím nesouhlasí.

Součástí usnesení o obvinění Pary jsou i citace z odposlechů lovecké chaty u Levic, kde se scházeli politici Směru, otec Norberta Bödöra Miroslav Bödör a také Marek Para a další advokát Pavol Gašpar.

„Advokát není stíhán za konkrétní schůzky; vyšetřovatel zřejmě používá citované rozhovory pouze k tomu, aby prokázal, že se Para aktivně setkával s lidmi ze Směru i z Bödörova okolí,“ uvádějí Aktuality.sk.

„Byl s nimi v kontaktu, což v tomto případě nevylučuje jeho znalost této skupiny jako takové z titulu jeho profese právníka,“ uvádí se v usnesení.

Marek Para byl zatčen ve stejný den jako bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák.

Akce Kaifáš

Policejní akce, při níž byl Marek Para zadržen, se jmenovala Kaifáš. Para byl prozatím stíhán na svobodě. Když o něm rozhodl Specializovaný trestní soud, důvody pro vazbu neshledal, ale trestní stíhání považoval za oprávněné.

Vyšetřovatelé zmapovali Parovy časté návštěvy policejního prezidia, kam měl jezdit koordinovat své kroky s členy policejní skupiny kolem oligarchy Norberta Bödöra, aby mohl být stíhán elitní státní zástupce Vasil Špirko.

Právník je nyní stíhán za činnost ve prospěch zločinecké skupiny kolem oligarchy Norberta Bödöra a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

„Jednalo se o brutální manipulaci se svědkem Vargou,“ vypíchnul žalobce ve své stížnosti.

Jedním z důkazů, jimiž prokurátor odůvodňuje zadržení, jsou záběry z lovecké chaty u Čifárů.

„Jednalo se o bezprecedentní výměnu informací,“ domnívá se státní zástupce.

„Úzká struktura zločinecké skupiny je také důvodem koluzní činnosti obžalovaného,“ dodal. Koluzní vazba je soudy uvalována kvůli možnému ovlivňování svědků.

Chce vyslechnout bývalého policejního funkcionáře Tibora Gašpara, Bernarda Slobodníka, Petra Hraška, Norberta Bödöra, Dušana Kováčika, Roberta Krajmera, ale i svědka Ľubomíra Vargu, právníka Pavla Gašpara a Miroslava Bödöra – otce Norberta Bödöra.

Soudce prý podjatý není

Stíhaný advokát napadl předsedu senátu Nejvyššího soudu Juraje Klimenta, ale senát rozhodl, že není podjatý. Jedním z důvodů podjatosti má být Klimentův příbuzenský vztah k žalobci Ondřeji Repovi, který ale na kauzu Kaifáš nedohlíží. Soudce Kliment už jednou pro podjatost vyloučen byl, ale jednalo se o hlavní Bödörovu kauzu Očistec.

Para také napadl soudce Klimenta za jeho vyjádření pro Aktuality.sk, kde zmínil prokurátora Vasila Špirka. Soudce však namítl, že v rozhovoru pouze uvedl, že by mělo být trestní oznámení znovu přezkoumáno.

Stíhaný advokát podal proti rozhodnutí stížnost. Speciální prokuraturu u soudu zastupuje státní zástupce Vladimír Kuruc, který stížnost nepodal.

Marek Para nejprve na jednání odmítl na otázky soudce odpovídat, ale po chvíli a po poradě s obhájci si své rozhodnutí rozmyslel a sdělil soudu, že odpoví na otázky týkající se důvodů jeho zadržení a předložených důkazů.

Marek Para podle serveru Aktuality.sk předložil soudu znalecký posudek z roku 2020. Připustil, že to souvisí s řízením před Slovenskou advokátní komorou, která řešila jeho spor s prokurátorem Špirkem.

„Řízení bylo vedeno revizní komisí a komise ukončila šetření bez podání návrhu na kárné stíhání,“ uvedl Para s tím, že nakonec nedošlo k žádnému kárnému stíhání jeho osoby ze strany advokátní komory.

Advokát uvádí, že v trestním řízení zastupuje Bödöra (ve třech případech), Tibora Gašpara (ve dvou případech) a Róberta Krajmera (rovněž ve dvou případech).

Státní zástupce chce proto vyslechnout i tyto tři muže, a tvrdí, že advokát by měl být stíhán vazebně.

Para však namítá, že vazby na jeho klienty nejsou tak významné, aby je ovlivnily.

„Říká-li se o někom, že jde od Annáše ke Kaifášovi, znamená to, že běhá od jedné osoby (úřadu) k druhé, jen aby něco zařídil. Právě jméno biblické postavy velekněze Kaifáše použila policie pro název akce, při níž zatkla známého právníka Marka Paru. Drží se tak řady biblických názvů, které započali akcí Boží mlýn,“ napsal slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Vyšetřovatelé zmapovali časté návštěvy Marka Pary na policejním prezidiu, kam měl chodit koordinovat své kroky s členy policejní skupiny i Norbert Bödör, aby mohli začít stíhat elitního prokurátora Vasila Špirka.

Nyní je právník stíhán za činnost ve prospěch zločinecké skupiny kolem oligarchy Norberta Bödöra a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Marek Para je poměrně známý advokát, zastupuje známá jména: například bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, dnes odsouzeného mafiána Mariana Kočnera a oligarchu Norberta Bödöra.

Norbertu Bödörovi se Ekonomický deník věnoval například ZDE nebo ZDE.

Jan Hrbáček