INZERCE

Zásah slovenské Národní kriminální agentury. Foto: Policie Slovenské republiky

Kočner a spol. před soudem. Řeší se odposlechy telefonních hovorů i svědek z podsvětí

Dnes pokračuje před Specializovaným trestním soudem ve slovenském Pezinku hlavní líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která je spojována s přípravou vražd státních zástupců. Poslední dny procesu s Marianem Kočnerem a spol. patřily Zoltánu Andruskóovi – jednomu z klíčových svědků, který vypovídá jak v kauze vraždy novináře a jeho snoubenky, tak v kauze přípravy vraždy prokurátorů.

Zoltán Andruskó popsal podle slovenského zpravodajského serveru Aktuality.sk situace, kdy a od koho přijal objednávky na vraždy novináře Jána Kuciaka, Maroše Žilinky, Daniela Lipšice nebo Petra Šufliarského. Ačkoli podle obžaloby s požadavky a penězi přišla Alena Zsuzsová, skutečným iniciátorem měl být podle tohoto svědka Marian Kočner.

„Ke zrušení eskorty Dušana Kracina došlo nedopatřením. Zařídila jsem jeho předvedení, musíme počkat do půl jedenácté,“ řekla předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová a hlavní líčení přerušila. Kracina je jedním z obžalovaných.

Zatímco Kočner sedí v jedné místnosti soudu, v jednací síni na druhém konci budovy rozhoduje soudce o Kočnerově právníkovi Marku Parovi. Nejvyšší soud ho vzal do vazby a stíhaný advokát se nyní snaží dostat na svobodu. Zastupuje ho také bývalý ministr a právník Robert Kaliňák.

Zoltán Andruskó byl dnes opět u soudu. Dosud vypovídal a má se vyjádřit k dalšímu důkazu – záznamům telefonních hovorů. Policie odposlouchávala mobilní telefony Andruskóa i bývalého profesionálního vojáka Miroslav Marčeka, který vraždy spáchal, před jejich zatčením v září 2018.

„Je to rozhovor dvou pánů,“ říká tlumočník.

„Chci vás požádat, abyste o mně nemluvili, všichni o mně mluví. Já s tím nemám nic společného, protože nejsem s Martinou,“ hádají se oba muži. Zřejmě šlo o telefonát od Marčeka.

„O našich věcech nic neví. Prosím vás o jedno, nic neříkejte, bylo by jí z toho špatně,“ překládá tlumočník z maďarštiny.

„Martina mě už jednou zastavila, že se Timea na tuhle věc velmi vyptává,“ vzpomíná na telefonát.

Svědek ze Seredě

Dnes měl vypovídat i další důležitý svědek – Ilja Weiss, muž známý ze sereďského drogového podsvětí – o přípravě vražd prokurátorů. Nakonec byl jeho výslech odložen na zítřek.

Policie považuje Weisse za specialistu na krádeže aut, jeho starší bratr Slavomír Weiss byl podle vyšetřovatelů hlavou sereďské drogové mafie a byl mozkem celé skupiny.

Ilja Weiss byl na seznamu obviněných v drogové kauze, ale rozhodl se spolupracovat s policií a v lednu 2021 ho soud poslal na devět let za mříže. Tento mimořádně snížený trest dostal také proto, že pomáhá objasňovat závažnou trestnou činnost.

Hovořil také o přípravě vražd prokurátorů a popsal, jak ho koncem roku 2017 kontaktovala skupina mužů z bývalé Jugoslávie. Jeden z balkánských mužů hledal bezpečné vozidlo pro „práci“ a také bezpečné místo, kde by se mohl s ostatními schovat a přečkat. Weiss, jako známý odborník na kradení auta, měl kromě vozidla sehnat i takzvané ježky a zápalné lahve, aby se v případě potíží s policií mohl auta rychle zbavit.

Hádanka v mozaice důkazů

Podle vlastního tvrzení Weiss nevěděl, čí likvidace se připravuje. Muž ze Srbska mu však řekl, že se jedná o vysoce postavenou osobu z justice a že jeho vražda by mohla způsobit velký rozruch. Místo, kde se vše mělo odehrát, a kde muži ze Srbska hledali dočasné útočiště, je totožné s bydlištěm generálního prokurátora Maroše Žilinky. Je jednou z potenciálních obětí, ve hře měla být objednávka jeho vraždy.

Weissovo svědectví se tak stalo součástí mozaiky dalších důkazů.

Andruskó, známý svědek v obou případech, usvědčuje podnikatele z jižního Slovenska Dušana Kracinu z přípravy vražd prokurátorů. Ten je mezi obviněnými, je ve vazbě, a obvinění odmítá. Andruskó tvrdí, že právě od Kračiny ví, že měl získat skupinu mužů ze Srbska, aby zlikvidovali prokurátory. Kracina zase tvrdí, že Andruskó si vymýšlí a ve skutečnosti nikoho na vraždu nesehnal.

Kromě Kraciny čelí obvinění také Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Srb Darko Dragić a Tomáš Szabó. Ten je odsouzen v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

„Když začalo i nynější hlavní líčení ve věci přípravy vražd prokurátorů, Szabó se překvapivě přiznal a učinil takzvané prohlášení o vině. Dosud však odmítl vypovídat a odpovídat na otázky,“ napsaly Aktuality.sk.

(nik)