Poměrně stručný, ale s rozumnými a konkrétními návrhy. Tak lze shrnout program koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) do říjnových sněmovních voleb v oblasti energetiky. Podle textu, který má redakce Ekonomického deníku k dispozici, bychom měli stavět raději menší modulární reaktory než velké bloky. Také bychom měli snížit závislost na ruském plynu a opět nastartovat růst zelené energetiky.
Jedná se téměř finální dokument, na kterém se strany shodly, ale dosud nebyl oficiálně zveřejněn. Obecně lze říct, že program koalice Spolu odpovídá současnému názorovému mainstreamu v energetice. Pravostředová koalice založená s ambicí nahradit po volbách vládu vedenou Andrejem Babišem podporuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale jen s podmínkou, že dodavatel nebude z Ruska ani Číny. Budoucnost využití jádra koalice vidí v menších modulárních reaktorech.
Koalice vedená ODS má jasno v tom, že doba uhelná končí. Dočasně vzroste význam zemního plynu jako přechodného zdroje na cestě k bezemisní energetice. „Nechceme ovšem, aby nepřiměřený nárůst jeho podílu na energetickém mixu zvýšil naši geopolitickou zranitelnost. V rámci diverzifikace zajistíme podíl na terminálu LNG v sousední zemi,“ uvádí se v programu. Právě napojení Česka na LNG terminál v Polsku je tou nejreálnější cestou, jak snížit skoro stoprocentní závislost na ruském plynu.
V jiných oblastech je program doslova předvídatelný. „Limity těžby uhlí jsou pro nás konečné a neprolomitelné. Uhelné elektrárny budou odstavovány s tím, že podmínkou je zajistit přechod teplárenství na nízkoemisní zdroje (plyn, odpad, biomasa). Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu,“ uvádí se hned v úvodu kapitoly o energetice.
Mohlo by vás zajímat
Mezi konkrétní návrhy patří i záměr dosáhnout do roku 2025 instalace 100 tisíc fotovoltaických elektráren na střechách. Pravostředová koalice chce více investovat do energetické efektivity ve veřejných budovách (například metodou EPC) a pokračovat chce v programu Zelená úsporám. Vstřícně se návrh vyjadřuje i k budování bateriových úložišť, využití geotermální energie i k výrobě vodíku z přebytečné elektřiny.
Koalice Spolu chce připravit novelu energetického zákona. Tady to autoři programu trochu popletli; na ministerstvu průmyslu a obchodu právě vzniká zcela nový energetický zákon, který nahradí zastaralou legislativu z roku 2000. V novém zákoně již má být i to, co Koalice slibuje (rozvoj decentralizované energetiky, komunitní energetika či energetická společenství). Do voleb se již schválení nového energetického zákona nestihne, prosadit jej bude muset nový vládní kabinet.
David Tramba