Při zajišťování kolektivní bezpečnosti musí Evropská unie postupovat na základě komplementarity s NATO a strategické spolupráce s USA. „Budeme se zasazovat o to, aby EU neplýtvala finančními prostředky na vojenské schopnosti a struktury, které mají zůstat v gesci NATO. Odmítáme snahy o vybudování evropské armády.“ To slibuje ve své pracovní verzi volebního programu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). V programu jsou obsaženy i kontroverzní body.
Ekonomický deník získal pracovní verzi volebního programu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Ta sice ještě není oficiálně vydána, ale popisuje zásadní vize tohoto politického uskupení. Dnes podrobněji rozebereme teze obranné a bezpečnostní politiky.
Kapitola obrana začíná slovy: Při zajišťování kolektivní bezpečnosti musí EU postupovat na základě komplementarity s NATO a strategické spolupráce s USA. V této oblasti chceme posilovat transatlantickou vazbu, vyznáváme princip „NATO first“ a budeme se zasazovat o to, aby EU neplýtvala finančními prostředky na vojenské schopnosti a struktury, které mají zůstat v gesci NATO. Odmítáme snahy o vybudování evropské armády.“
Nejistá mezinárodní bezpečnostní situace, zahraniční i domácí krize vyžadují podle programu koalice SPOLU silnou a moderní armádu. „Proto dosáhneme výdajů ve výši 2 procent HDP na obranu, jak to vyžadují naše závazky v NATO, již v rozpočtu na rok 2025 a prosadíme legislativní zakotvení výdajů v této minimální výši i pro budoucnost. NATO je nejsilnější aliancí světa, která prokázala schopnost zásadně adaptovat své vojenské struktury (rozmístění sil, vznik nových velitelství, cvičení a rozvoj schopností) na nové geopolitické prostředí charakterizované soupeřením mocností, z nichž především Rusko přímo ohrožuje jak Alianci, tak i ČR. NATO má přispívat ke schopnosti Západu řešit globální geopolitickou situaci charakterizovanou souběhem nebezpečí od dvou mocností, jakými je Rusko a Čína,“ stojí v programu.
Koalice se chce zasazovat o to, aby NATO zachovalo svou politickou soudržnost a zrychlilo především politické rozhodovací mechanismy. „Dále budeme chtít, aby Aliance posilovala obranyschopnost svého východního křídla (zejména v Polsku a Pobaltí), a zvýšíme zapojení Armády České republiky v těchto spojeneckých zemích, včetně větší účasti v mnohonárodních bilaterálních vojenských cvičeních,“ tvrdí zástupci Spolu.
Raketová obrana a radary
Prioritou vlády a ministerstva obrany má být realizace vyzbrojovacích projektů určených pro výstavbu vojenských schopností potřebných pro kolektivní obranu v rámci NATO. „Jedná se především o pásová bojová vozidla pěchoty a děla ráže NATO, které jsou nezbytné pro vybudování a vycvičení brigády těžkého typu. Dále prostředky vzdušných sil, jakými jsou protiletadlové raketové komplety SHORAD a mobilní radiolokátory MADR. Musí být realizována Koncepce výstavby AČR 2030, vrcholový strategický dokument, který určuje rozvoj armády k roku 2030,“ představují svoji vizi středopravicoví koaliční partneři.
Podle vizí Spolu by měl být znovu zřízen národní úřad pro vyzbrojování. Ten skončil na počátku roku 2015, místo něj na ministerstvu vznikla nová sekce. Problémy s armádními zakázkami ale pokračují. Resort se tím prý přizpůsobil zákonu o státní službě. „Česká republika šla proti proudu dalších evropských zemí, když tento úřad zrušila. V Evropě existují akviziční úřady, které mají kontrolovat zakázky a administrovat je od začátku plánování až po realizaci. S tím souvisí také možnost efektivnějšího nakupování zároveň pro více ozbrojených a bezpečnostních složek. Budeme usilovat o zefektivnění obranného plánování a akvizičního procesu, lepší provázání národního obranného plánování s obranným plánováním NATO a EU. Budeme usilovat o posílení personálních kapacit ministerstva obrany a posílení civilně-vojenské spolupráce v rámci resortu,“ tvrdí dále zástupci koalice.
Spolupráce s Izraelem, Japonskem, Jižní Koreou i Tchaj-wanem
Koalice Spolu shodně konstatuje, že bezpečnostní prostředí se rychle mění a narůstá počet nových typů bezpečnostních hrozeb. Chce proto posílit investice do výzkumu, vývoje a pořizování nových a přelomových technologií souvisejících s obranou a bezpečností. „Jedná se především o umělou inteligenci, robotické a bezpilotní systémy, kvantové technologie, vesmírné technologie a prostředky kybernetické obrany. Všechny tyto technologie mají vojenské i civilní využití a jejich rozvoj přispěje ke zvyšování celkové technologické úrovně české ekonomiky.
Česká republika musí podle Spolu v této oblasti spolupracovat především se svými spojenci v NATO a EU, ale i s partnery jako Izrael, Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan. „Česká republika musí rychle adaptovat své mechanismy obrany na vývoj bezpečnostního prostředí a zvažovat dosud nekonvenční odbornější přístup k obraně v informačním prostoru. Obrana proti dezinformacím musí být především rychlá a škálovatelná.
„Na Úřadu vlády zřídíme v zájmu vytvoření efektivní koordinace bezpečnostní politiky státu pozici ´národního bezpečnostního poradce´, který bude hlavním bezpečnostním poradcem předsedy vlády a bude mít koordinační roli vůči dalším agendám bezpečnostní politiky státu. Posílíme mobilizační systém, aby byla zajištěna reálná schopnost bojového rozvinutí Armády ČR, včetně aktivní zálohy. S tím souvisí i pořízení a pravidelná obnova dostatečného množství zásob (zejména munice) a nastavení legislativního rámce a funkčních smluvních vztahů s průmyslovými subjekty důležitými pro udržení bojeschopnosti armády během krize či konfliktu. Přijmeme chybějící právní úpravu, která umožní včasnou připravenost k rozvinutí ozbrojených sil,“ dušuje se středopravá koalice, sestavená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09.
Příprava na nečekané krizové stavy
Spolu slibuje, že připraví novou legislativu související s krizovým řízením. Koalice slibuje prosazení zvláštního zákona o kritické infrastruktuře, který by měl zajistit lepší připravenost státu a klíčových podniků na krizové stavy. A to nejen nejen pandemie a povodně, ale i sucha, blackouty, průmyslové havárie, kybernetické útoky a další nečekané krizové stavy.
„Novelizujeme zákon o bezpečnosti, kterým posílíme koordinaci bezpečnostní politiky státu a zpravodajských služeb. Přijmeme novou bezpečnostní strategii, která aktualizuje bezpečnostní hrozby a rizika a která bude obsahovat klíčové cíle a zodpovědnost jednotlivých složek systému, kontrolní kritéria plnění a která bude průběžně vyhodnocována,“ tvrdí politici. Úpravy by měly definovat počty příslušníků pro jednotlivé bezpečnostní a zpravodajské složky, stanovit rozsah jejich připravenosti a definovat lepší a efektivní kooperaci a sdílení zpravodajských informací. Tyto aktivity by měly směřovat k zefektivnění řídících i koordinační funkcí vlády a Bezpečnostní rady státu i kontrolní role parlamentu.
Koalice chystá také „bílou knihu Policie ČR“. Ta by měla narýsovat, jak zdrojově, materiálně, personálně a organizačně stabilizovat policejní sbory a jak je zbavit nadbytečné a byrokratické agendy. „Budeme dbát o investice do hasičského záchranného sboru, který je pilířem integrovaného záchranného systému, a o zlepšování vybavení zabezpečení dobrovolných hasičských sborů,“ zmiňuje dále pracovní verze volebního programu.
Protože mají investice do domácího obranného a bezpečnostního průmyslu dopady na ekonomiku, například zaměstnanost, připravenost na krizové stavy a konkurenceschopnost, chce Spolu více podporovat zapojování domácího průmyslu do dodávek výzbroje, výstroje a dalšího materiálu a služeb pro ozbrojené síly a bezpečnostní sbory. „Budeme podporovat vývoz prostřednictvím speciálně vytvořeného fondu a státních záruk,“ slibují mimo jiné politici.
Spolu se chce také více soustředit na veřejností. „Podpoříme motivační programy zvyšující nábor a vytvoříme společnou databázi zájemců o službu v ozbrojených silách a bezpečnostních sborech. Aktivní záloha je primárním zdrojem pro posílení armády v případě potřeby, proto budeme dále zvyšovat atraktivitu služby v ní s cílem zvyšovat její počty. Zasadíme se o systematický rozvoj oblasti přípravy občanů na krizové situace, zavedení kurzů této přípravy pro středoškoláky a na dobrovolné bázi také pro občany,“ nabízí Spolu voličům jednu ze svých politických alternativ.
Zbraně a migrace
V programu pak nechybí ani bod, jenž vyvolá řadu kontroverzních reakcí: „Zachováme práva legálních držitelů zbraní.“ Víc se o tomto tématu v nástřelu programu ovšem dočíst nelze.
Koalice Spolu se nevyhýbá ani často zneužívanému politickému atributu – nelegální migraci. „Migraci nemůže Česká republika vyřešit sama. Chceme, aby Evropská unie efektivněji bránila své vnější hranice, aby se urychlil proces odmítnutých žadatelů o azyl, aby se bojovalo s pašeráky lidí, a zejména by se měla Evropská unie systematicky podílet na pomoci v nestabilních regionech,“ tvrdí shodně ODS, KDU-ČSL, TOP 09.
Zároveň Spolu trvá na tom, aby si každá země EU mohla svobodně zvolit svou vlastní migrační politiku a přístup k žadatelům o azyl. „Myslíme především na bezpečnost občanů. Odmítáme povinné kvóty a prosazujeme řešení migrace, pokud možno mimo hranice EU. Naopak podporujeme transparentní systém modrých karet, který umožní efektivně řešit potřeby pracovního trhu. Budeme prosazovat navýšení naší pomoci pro uprchlické tábory v blízkosti konfliktních zemí, aby lidem v nich byly zajištěny důstojné podmínky, což je nejefektivnější způsob, jak zabránit, aby se vydávali na pochod do Evropy, uzavírá kapitolu obranné a bezpečnostní politiky pracovní verze programu koalice Spolu.
Jan Hrbáček