Spojené státy a Čína na klimatickém summitu věří v dosažení právně závazné dohody. Japonsko chce v boji proti změnám klimatu pomáhat chudým zemím.

Na klimatickém summitu, který začíná v poslední listopadový den, se očekává dosažení shody mezi velkými světovými znečišťovateli. Zároveň všichni věří v uzavření právně závazné dohody, která by měla zajistit, že emise skleníkových plynů budou drženy na takové úrovni, aby teplota na Zemi stoupla do konce století maximálně o 2 stupně Celsia.

Čína a USA se již dohodly dříve

Dá se očekávat společný postup Číny a USA. Čína, největší světový emitent uhlíku, chce dosáhnout právně závazné dohody o společném postupu snižování emisí, vedoucího k naplnění cíle zadržet oteplení planety maximálně o 2 stupně, jak uvedla agentura Bloomberg.

Čína je podle všeho na dobré cestě k dosažení svého cíle, jímž bylo snížení uhlíkových emisí na jednotku HDP do konce letošního roku o 17 % v porovnání s rokem 2010, a také zvýšení podílu non-fosilních zdrojů zdrojů na celkové energetické spotřebě na 11,4 %. Do roku 2030 chce snížit uhlíkovou náročnost svého HDP o 60 až 65 % v porovnání s rokem 2005.

Čína k tomu má všechny předpoklady. Jde o největší světový trh s obnovitelnou energií. Instalovaná kapacita čínských obnovitelných elektráren dosahuje více než 430 gigawatt, což je více než dvojnásobná kapacita, než jakou disponují Spojené státy.

USA budou, zdá se, čínské úsilí podporovat. Na rozdíl od G.W.Bushe je prezident Obama boji proti klimatickým změnám nakloněn. „Neexistuje neslučitelnost hospodářského růstu a rozvoje a tím, být ´dobrými stewardy´ této planety. Tyto věci se vzájemně doplňují,“ prohlásil Barack Obama podle listu The Guardian na nedávné konferenci Asijsko-pacifické ekonomické spolupráce (APEC). „Stará pravidla, podle kterých nemůžeme docílit, aby naše ekonomiky rostly, aniž bychom chránili životní prostředí, jsou přežitá. Můžeme přejít k čisté energii bez toho, abychom poškozovali firmy a spotřebitele,“ dodal.

Obě země již dříve daly najevo ochotu spolupracovat. V září letošního roku se v Kalifornii konal americko-čínský klimatický summit, kde prezidenti obou zemí podepsali deklaraci za „nízkouhlíková města“. V deklaraci je zmíněno celkem 29 amerických a čínských měst, regionů nebo států, pro něž jsou vytyčeny cíle pro snižování emisí skleníkových plynů.

Japonsko chce více pomáhat chudým zemím

Japonsko má v plánu zvýšit svoje roční příspěvky do Klimatického fondu na 1,3 bilionů yenů (asi 10,6 miliard dolarů) do roku 2020 a zvýšit tak finanční pomoc rozvojovým zemím při boji proti klimatickým změnám.

„Budu velmi usilovat o to, aby byl vytvořen nový globální rámec pro snižování emisí skleníkových plynů,“ řekl japonský premiér Abe. Současně vyjádřil přesvědčení, že navýšení japonských příspěvků do Klimatického fondu by mělo pomoci k dosažení cíle, kterým je uvolňování 100 miliard dolarů ročně na boj proti klimatickým změnám. Jimi by měly přispívat všechny vyspělé země.

Japonsko chce navíc přispívat k podpoře technologického pokroku. „Rozvoj revolučních technologií je klíčem, a to jak k zastavení klimatických změn, tak k ekonomickému růstu,“ řekl také japonský premiér.

-usi-