V Lichtejnštejnském paláci na Malé Straně se dnes koná tradiční výroční konference Hazardní hraní v České republice, kterého se účastní nejen zástupci státu, ale také neziskových organizací, ale i provozovatelů loterijních her, či sázkových kanceláří. Loňský rok byl prvním rokem, kdy byly internetoví provozovatelé hazardních her sice „vpuštěni“ do České republiky, ale také byla zavedena velmi přísná regulace a vyšší zdanění.
Zhruba 100 tisíc lidí je podle odhadů odborných pracovníků možno v České republice označit za patologické hráče. Dobrovolně se dobrovolně do léčby zapojí jen 3 tisíce z nich. Vyplývá to z informací, které byly prezentovány na tradiční konferenci Hazardní hraní v České republice. Té se každoročně účastní zástupci Úřadu vlády (národní protidrogový koordinátor), Ministerstva financí ČR (regulace hazardu), krajských, městských a obecních úřadů (denní řešení problémů spojených s hazardem i návykovými látkami), státní správy i průmyslu.
Podle Heleny Rampachové, předsedkyně Asociace nestátních organizací (A.N.O.) je u nás síť služeb nejlépe rozvinuta pro uživatele nelegálních drog, v kontaktu se službami je až 70 % odhadované populace, v kontextu ostatních evropských zemí je to vysoký nadprůměr. „Je ale třeba vědět, že u ostatních rizikových skupin je podíl osob v kontaktu s preventivní pomocí nízký, u tabáku do 1 %, u alkoholu do 25 %, u hazardních hráčů jde o 5 %,“ zdůraznila Rampachová.
Hráči v roce 2017 prohráli v hazardních hrách celkem 39,8 mld. Kč ( o 0,5 miliardy více než v roce 2016). Roste také podíl online her na trhu. Je to Celá jedna třetina peněz vložených do hry v roce 2017.
Podle národního protidrogového koordinátora a Jindřicha Vobořila je dostupnost služeb pro hazardní hráče nerovnoměrná – řada služeb v jednotlivých regionech chybí např. krajská centra pro gambling. „Z důvodu nedostatku financí se snižuje časová dostupnost služeb a jejich personální zabezpečení (zejména je nedostatek psychoterapeutů, psychiatrů a dalších lékařů),“ uvedl Vobořil s tím, že v ČR není dostatek programů následné péče. „Programy následné péče jsou zaměřené na podporu a udržení abstinence klientů po léčbě v základním léčebném programu a pomáhají jim v navrácení do podmínek běžného života. V rámci dotačního řízení Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) byly v r. 2017 podpořeny 3 projekty následné péče pro hazardní hráče,“ dodal Vobořil.
V současné době je podle něj provozováno celkem 7 krajských zařízení služeb pro prevenci a léčbu osob závislých na hazardním hraní s náklady cca 30 mil. Kč. „Na zřízení a provoz dalších služeb pro závislé hazardní hráče tak, aby služby byly dostupné ve všech 14 krajích včetně Prahy, je v roce 2018 potřebné zajistit dalších cca 30 milionů korun,“ upozornil Vobořil. Prioritou by mělo být vybudování a rozvoj sítě preventivních a léčebných programů/služeb pro hazardní hráče a vybudování sítě krajských center pro hazardní hráče.
Mohlo by vás zajímat
Zatímco v letech 2013–2015 vypisovala RVKPP dotační řízení na podporu projektů v oblasti prevence a léčby problémového hráčství ve výši 3–5 milionů korun ročně. V roce 2016 byla tato částka zvýšena na 24,5 mil. Kč a o rok později (tedy minulý tok) šlo na podporu projektů v oblasti prevence a léčby problémového hráčství 20,3 milionů.
Počty automatů klesají. Loni bylo podle financí jen 1.153 provozoven
Podle ministryně financí Aleny Schillerové je důkazem, že zákon o hazardních hrách funguje a plní svůj účel, setrvalý pokles počtu provozoven v našich městech na aktuálně necelých 1.200, přičemž ještě na začátku roku 2014 jich bylo 6.400. „Jsem velmi ráda, že se Česká republika zbavila nelichotivé nálepky kasina uprostřed Evropy a konečně se stává zemí, která chrání občany před závislostí na hazardu,“ uvedla Schillerová.
„K 7. květnu bylo povoleno cca 30 tisíc výherních automatů na území ČR v 1.153 provozovnách,“ řekla na úvod konference ministryně financí Alena Schillerová s tím, že ministerstvo před měsícem podruhé vypsalo výběrové řízení na online registr hazardních hráčů. Podotkla také, že ministerstvo sbírá podněty k současné podobě hazardního zákona pro případnou novelu.
Z informací dalších odborníků vyplývá, že v riziku vzniku problémového hráčství (15+) se nachází přes 500.000 obyvatel České republiky, patologických hráčů je necelých 100.000, přitom se ročně v kontaktu s pomáhajícími službami nachází 2-3.000 osob. Čerstvé údaje dostupné údaje za rok 2017 naznačují pokles míry rizikového hráčství v české populaci.
„I když počet hracích automatů v Česku klesá, stále tvoří přes 60 % trhu s hazardními hrami,“ vysvětlil Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, které situaci v oblasti hazardního hraní průběžně sleduje.
Podle studie mezi patologickými hráči v léčbě z roku 2017 vyplývá, že se podíl počtu hráčů na automatech snižuje. Zatímco v roce 2013 tvořili 83 % hráči na automatech, v roce 2017 to bylo již 63 %. Oproti tomu stoupá účast hráčů na online sázkách a živých hrách.
Jiří Reichl