Korejská společnost KHNP reaguje na kritiku ze strany českých průmyslníků a politiků, že se málo snaží spolupracovat s českými podniky na přípravě a budoucí stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Dnes Korejci oznámili, že proces výběru dodavatelů urychlí. První balík závazných smluv s českými firmami by tak měli podepsat v září 2026, další podpisy budou následovat během roku 2027.

Další postup výběru dodavatelů jednotlivých dílů, technologií a prací představil dnes na Česko-korejské jaderné konferenci v Praze Alois Míka z ČSOB Advisory, který je externím poradcem KHNP pro jaderné projekty v Česku. Míka zároveň uvedl, že „prakticky jisté“ je udělení zakázky na dodávku turbín plzeňské společnosti Doosan Škoda Power (DŠP) a že v jednání je rozšíření zakázky na celou turbínovou halu.

Generální ředitel KHNP Jooho Whang ve svém vystoupení uvedl, že k potvrzení smlouvy s DŠP dojde souběžně s podepsáním smlouvy mezi Skupinou ČEZ a KHNP o stavbě dvou nových dukovanských bloků. Whang dále hovořil o založení Fondu na podporu českého průmyslu a informační kanceláře v Česku. Ta bude radit hlavně menším a středním podnikům, jak se dostat k zakázkám na projektu Dukovany II.

Zatím přibývají jen memoranda

Zatím mají české podniky v ruce jen nezávazné přísliby možné spolupráce, tedy takzvaná memoranda o porozumění. Korejci jich zatím podepsali okolo 85, z toho sedm jich bylo podepsáno na dnešní konferenci. Podle jmen firem a zaměření memorand je zřejmé, že se nejedná o žádné velké „dealy“.

Asi nejzajímavější je podpis memoranda s MSA, týkající se možných dodávek průmyslových armatur. MSA má s dodávkami na jaderné elektrárny dlouholeté zkušenosti, v minulých letech ji však stáhl ke dnu ruský vlastník. Firma prošla konkursem, loni ji koupil český RKL Holding a znovu zde rozjel výrobu.

Mohlo by vás zajímat

Účastníci slavnostního podpisu memorand o možné spolupráci na projektu Dukovany II mezi korejskými a českými podniky. Foto: David Tramba

Další memoranda Korejci podepsali třeba s podniky ČEZ Energoservis, Alvel či SZU. Některé zakázky se netýkají přímo jaderné energetiky. Například firma THT Polička do nové elektrárny dodá hasičské vozy, advokátní kancelář Glatzová & Co. bude dodávat právně poradenské služby.

Jak připomněl ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petr Závodský, česká strana si vyhradila právo vyměnit dodavatele či subdodavatele, který nebude přijatelný z bezpečnostních důvodů. Zmíněné opatření je zaměřeno hlavně proti firmám, jejichž vlastník pochází z Ruska nebo jiných rizikových států.

Zástupci české i korejské strany věří, že se nakonec podaří splnit 60procentní podíl českých firem na celkové hodnotě zakázky. A to navzdory faktu, že jednotlivé zakázky se budou „férově a transparentně“ soutěžit za účasti uchazečů z různých zemí. „Jedná se o přání české vlády, která projekt elektrárny Dukovany II financuje a tudíž má zájem na maximálním podílu domácích dodavatelů,“ doplnil k tomu Petr Závodský.

60 procent s otazníkem

Otázka míry zapojení českých strojírenských a jaderně inženýrských společností do stavby nových jaderných bloků je v posledních měsících citlivým tématem. Hlavní hráče v tomto oboru sdružuje Aliance české energetiky, která zatím volí diplomatická slova, aby si nezavřela dveře ke spolupráci s Korejci. Mimo záznam však zástupci těchto firem dávají najevo znepokojení a obavy o to, kolik zakázek a v jakém rozsahu nakonec získají.

Výrazně kritičtější jsou někteří zástupci stavebních firem. Předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza v minulém týdnu řekl, že korejské KHNP nemá zájem o české projektanty a inženýry a že na domácí stavební firmy zřejmě zůstanou jen méně kvalifikované práce. „Korejci podceňují úroveň a kvalifikaci českých inženýrů a projektantů,“ dodal k tomu Václav Matyáš, který měl jako manažer společnosti Vodní stavby Bohemia na starosti výstavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v pondělí řekl, že česká vláda bude po korejské společnosti KHNP požadovat ještě před uzavřením finální smlouvy garanci alespoň 30procentního podílu českých firem na stavbě. Připomněl, že KHNP byla loni v červenci vybrán jako preferovaný uchazeč i díky tomu, že ve své nabídce přislíbil účast českého průmyslu ve výši 60 procent hodnoty zakázky.

Po zasmluvnění 30 procent z objemu zakázky pro české firmy ještě před podpisem kontraktu dlouhodobě volá český jaderný průmysl. „Aliance české energetiky považuje za prvotní nejefektivnější krok k dosažení tohoto cíle přenechání realizace kompletní strojovny včetně souvisejícího systému kontroly a řízení a elektrosystémů a výstavby hlavní stavební části české straně. Tyto díly představují významný lokalizační prvek, který zásadně přispěje k naplnění požadovaného třicetiprocentního objemu,“ řekl Lukáš Zedník, člen výboru Aliance české energetiky (CPIA).