Jak se dál bude vyvíjet PPF po tragické smrti otce-zakladatele Petra Kellnera? Těžko říct, ale jisté náznaky dalšího postupu lze najít v případě jiných zámožných byznysmenů, kteří zemřeli v minulých letech. Tedy jmenovitě Františka Štěpánka, Martina Ulčáka či Luboše Měkoty. Ve Štěpánkově případě se dědicové přímé správy majetku zatím neujali, zastupuje je najatý správce pozůstalosti.
František Štěpánek se stal generálním ředitelem Sokolovské uhelné v roce 1999, o pět let později ji spolu s dvěma kolegy privatizoval. V březnu loňského roku se zastřeli vlastní zbraní, roli v tom mohly hrát špatné vyhlídky uhelného byznysu i deprese, kterými trpěl. Hlavní dědictví po něm představuje 57 procent akcií Sokolovské uhelné, ale také členský podíl v družstvu OD Ural Sokolov či podílové listy Sokolovského fondu, který spravuje ČSOB Asset Management.
Správu Štěpánkova majetku má prozatím na starosti správce pozůstalosti Pavel Tomek, který například zastupoval zesnulého miliardáře na valné hromadě Sokolovské uhelné letos na konci února. Tomek se též stal místopředsedou dozorčí rady. Funkci předsedy dozorčí rady převzal Jaroslav Rokos, který je s 43 procenty akcií druhým spoluvlastníkem Sokolovské uhelné.
Jen o šest týdnů po Štěpánkovi zemřel další český miliardář Martin Ulčák. Vlastnil podíly v řadě českých firem, ať se jedná o prodejce tisku a tabáku Geco, investiční společnost E-Invest, obchodníka s akciemi Atlanta Safe, solární elektrárnu u Uherského Brodu či strojírenskou skupinu Witkowitz, která převzala část aktivit kolabující firemní skupiny Vítkovice.
Podle zápisu z valné hromady firmy Atlanta Safe, která se konala v prosinci loňského roku, je správkyní Ulčákovy pozůstalosti vdova Jiřina Ulčáková. Ta zesnulého manžela nahradila v dozorčích radách společností E-Invest a Witkowitz GW. V některých společnostech měl Martin Ulčák pozici finančního investora a chod podniku řídili (a stále řídí) jeho společníci – tak jako Libor Chrobok a Petr Poláček v případě společnosti Geco.
Mohlo by vás zajímat
Co se týká případů ze vzdálenější minulosti, připomenout lze předčasné úmrtí bývalého spoluvlastníka Mostecké uhelné Luboše Měkoty. Ten zemřel jako 55letý na náhlou srdeční příhodu v březnu 2013. V té doby již spoluvlastníkem Mostecké uhelné nebyl, peníze z prodeje svého podílu investoval do realit, solárních elektráren, médií či do soukromé Vysoké školy finanční a správní. Část majetku, a sice peníze na účtech, zablokovali vyšetřovatelé ekonomických kauz ve Švýcarsku.
Podle dostupných údajů z veřejných zdrojů se stal správcem Měkotova dědictví podnikatel Petr Žižka, který s ním dlouhodobě podnikal. Luboš Měkota neměl přímé dědice, jedinou dědičkou se proto stala jeho sestra Blanka Čížková. A co bylo dál? Poloviční podíl v solární elektrárně Bello (5 megawattů výkonu na Litoměřicku) koupila v roce 2015 finanční skupina Natland Group. Podíly v dalších dvou solárních elektrárnách (firmy Paryba a LMP-Solar) dnes vlastní Měkotovi synovci.
David Tramba