Slovinský premiér Robert Golob prohlásil, že „pro Evropu bude obtížné dostat se ze současné energetické situace bez maximálního využití všech technologií“ s obnovitelnými zdroji a jádrem v čele. Podotkl, že bude třeba uspořádat referendum, aby byl projekt druhého reaktoru JEK 2 ve slovinském Kršku schválen veřejností.
Slovinský premiér Robert Golob se takto vyjádřil během návštěvy jediné jaderné elektrárny v zemi a dále uvedl: „Jaderná elektrárna Krško je synonymem stabilní, spolehlivé a bezpečné jaderné elektrárny. Kdyby takových elektráren bylo v Evropě více, energetická situace na evropské úrovni by se výrazně zlepšila.“
Při jednání s vedením Jaderné elektrárny Krško se premiér a další vládní politici zabývali geopolitickou situací a podle oficiálního prohlášení se shodli na tom, že jaderná energie „se v této energetické krizi ukazuje jako jeden ze stabilizátorů“.
V prohlášení premiér dodal, že jakmile bude pro nový blok vybrána reaktorová technologie „západního původu, budou splněny podmínky pro to, aby politika mohla přistoupit k získání národního souhlasu s potřebnou investicí“.
Kromě toho, že je třeba získat potřebná povolení a souhlasy, „musí být lidu dána možnost učinit informované rozhodnutí v referendu“.
Mohlo by vás zajímat
Slovinská vláda uvedla, že rozhodnutí o výstavbě bude přijato do konce roku 2027, a podle zprávy deníku Delo se z geopolitických důvodů „jako nejvstřícnější k dlouhodobému vztahu jeví Korejci, Američané a Francouzi“.
Stanislav Rožman, předseda představenstva Nuklearna Elektrarna (NEK) doplnil: „V současné době je v provozu více než deset let. Návštěva premiéra jistě vypovídá o významu Jaderné elektrárny Krško pro spolehlivé a stabilní dodávky, elektrárna je připravena na dalších 20 let provozu. Dokončujeme všechny potřebné procedury, abychom mohli vstoupit do dalšího období stabilního a bezpečného provozu.“
Krško, tlakovodní reaktor o výkonu 696 MWe, je jedinou slovinskou jadernou elektrárnou a vyrábí přibližně třetinu elektřiny.
Elektrárna, kterou spoluvlastní sousední Chorvatsko, zahájila komerční provoz v roce 1981 a v polovině roku 2015 bylo potvrzeno prodloužení její původní 40leté provozní životnosti o 20 let. GEN Energija zahrnuje slovinský podíl ve společné slovinsko-chorvatské společnosti Nuklearna Elektrarna Krško, která elektrárnu vlastní a provozuje.
Skupina GEN uvádí, že JEK 2 by mohla dodávat 8 TWh elektřiny ročně, což by přineslo výhody v podobě možnosti snížit potřebu dovozu elektřiny, snížit emise CO2 a také využití pro systémy dálkového vytápění a zajištění pracovních míst a dovedností v rámci slovinského hospodářství.
(nik)