INZERCE

Obal jedné z desek amerického zpěváka Bruce Springsteena. Foto: Pixabay (autor Antonio Cansino)

Když rockeři monetizují. Hudební hvězdy prodávají práva ke svým skladbám

Bob Dylan, Paul Simon, Stevie Nicks a Lindsey Buckingham ze skupiny Fleetwood Mac, Shakira, David Crosby. Tito i mnozí další muzikanti prodali autorská práva ke svým skladbám. V tomto týdnu se k nim přidal také Bruce Springsteen, který za své celoživotní dílo získal odhadem 500 milionů dolarů.

Práva na umělecká díla Bruce Springsteena koupila druhá největší hudební společnost na světě Sony Music. Součástí kontraktu je zhruba 300 písní, 20 studiových alb a další materiály včetně hitů Born to Run, Born in the USA či No Surrender. Prodejní cena překonala částku 400 milionů dolarů, kterou před rokem získal za své skladby král folku Bob Dylan.

„Hudební společnosti začaly ve velkém nakupovat celoživotní díla známých umělců. Může za tím být plán americké vlády na zvýšení daní. Tomu se včasnými prodeji svých děl zřejmě chtěli vyhnout Bruce Springsteen, Bob Dylan, David Crosby, Neil Young, Paul Simon či Stevie Nicks. Svá díla prodávaly i kapely The Killers a Imagine Dragons,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Mohou však za tím být i jiné faktory. Někteří umělci zřejmě podle Křečka chtějí prodejem řešit výpadky příjmů, se kterými se potýkají kvůli pandemii koronaviru. Svou roli zde může hrát i věk jmenovaných hvězd, který v mnoha případech překročil sedmdesátku. „Čas ubíhá. Chci zajistit svou rodinu a mé dílo. Dobrý otec ví, jak se postarat o své děti,“ uvedl podle webu časopisu Rolling Stone Neil Young.

Podle informací deníku The New York Times nastanou další podobné transakce v nejbližších týdnech. Prodat práva k písním údajně chtějí třeba dědicové majetku Davida Bowieho.

Tomáš Rovný