INZERCE

Ministerstvo obrany chystá pro tento rok kurzy, kam by měli podle smlouvy zavítat i afghánští vojáci. V zemi ale už několik měsíců vládne radikální hnutí Táliban. Ilustrační foto: Pixabay

Když hýká úřední šiml: Přijedou vojáci z Afghánistánu. Tálibán ale asi úředníci ministerstva obrany zvát nechtěli

S koncem roku se kvůli čerpání státního rozpočtu na ministerstvu obrany vždy finišuje s řadou smluv. Některé z nich se v průběhu času mění a tak se sem tam stane, že ve smlouvách zůstanou informace, které jaksi pozbývají na platnosti. A nezřídka kdy jsou to poznatky velmi pitoreskní. Jako například ve smlouvě mezi ministerstvem obrany a Armádní servisní, příspěvkovou organizací. Z ní vyplývá, že do České republiky zavítají na kurz pořádaný Britským vojenským poradním týmem vojáci z Afghánistánu, kde už několik měsíců vládne radikální hnutí Tálibán.

Armádní servisní se jako poskytovatel služeb se zavazuje zajistit pro objednatele ubytování příslušníků ozbrojených sil cizích států (např. států PfP a Alžírska, Tuniska, Maroka, Iráku a Afghánistánu) – účastníků kurzů pořádaných Britským vojenským poradním týmem (účastníci kurzů BMATT – pozn. red.) v roce 2022 na internátech v areálu kasáren Dědice v posádce Vyškov. Objednatel se zavazuje k zaplacení ceny za ubytování účastníků kurzů BMATT.

Ze smlouvy vyplývá, že do vyškovských kasáren zavítají i vojáci z Afghánistánu. Tam už ale několik měsíců vládne radikální hnutí Tálibán.

Je třeba připomenout, že vláda Tálibánu byla ideově založena na kombinaci radikálního islámu a paštunského nacionalismu. Většina jejích prominentních členů patřila k váženým učitelům na islámských náboženských školách, jejichž paštunští studenti (bývalí i současní) tvořili jádro jejich stoupenců a ozbrojených sil. Ozbrojené složky Tálibánu pak byly posíleny mudžáhidy z mnoha arabských států a od bohatých Arabů pak pocházela i štědrá finanční podpora, která mnohonásobně předčila vládní zdroje. Nemalou finanční i vojenskou podporu pak Tálibánu poskytoval vůdce mezinárodní teroristické organizace al-Káida, Usáma bin Ládin, který od roku 1996 sídlil přímo v Afghánistánu.

Ze smlouvy vyplývá, že do vyškovských kasáren zavítají i vojáci z Afghánistánu. Tam už ale několik měsíců vládne radikální hnutí Táliban. Foto: Jan Hrbáček

Ve smlouvě už jsou stanoveny i přesné termíny pobytu zahraničních vojáků ve Vyškově.

Termíny ubytování zahraničních vojáků ve vyškovských kasárnách. Podle smlouvy se počítá i s Afghánci. Foto: Jan Hrbáček

Smlouva byla zveřejněna 20. prosince 2021, takže v ní afghánští vojáci na návštěvě ve Vyškově, po převzetí moci Tálibánem bijí doslova do očí.

K finální formulaci smlouvy došlo asi nedopatřením. Autor nejspíš vycházel ze staršího textu a použil známou kopírovací metodu CTRL+C, CTRL+V a text po sobě příliš nečetl. Nicméně armádním schvalovacím kolečkem prošel bez ztráty kytičky.

I když je zcela jisté, že ministerstvo obrany afghánské vojáky pod praporem Tálibánu zvát nebude, smlouva vzbudila ohlasy na sociálních sítích.

„Nebudou to kurzy pro nějaké partyzány proti Tálibánu? Ale to by snad ministerstvo obrany nedalo takhle na web,“ zamyslel se nad smlouvou, zveřejněnou v registru smluv na sklonku prosince, jeden z diskutujících ve Facebookové skupině „Vše o ozbrojených silách“.

(hrb)