INZERCE

KDU-ČSL: Nový stavební zákon je nekoncepční, nahrává investorům

Návrh nového stavebního zákona je nekoncepční. Tím, že ho připravovala Hospodářská komora ČR, nahrává jednoznačně investorům a nezohledňuje například ochranu životního prostředí nebo památek. Na setkání s novináři to dnes uvedl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jak sdělil ČTK mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro, komora byla zřízena právě pro tyto účely.

Podle lidovců jsou některé body nového zákona v rozporu se správním právem. Za chybu považují plánované snížení kompetencí starostů nebo fikci souhlasu, kdy se má nečinnost úřadu do 30 dní považovat za souhlasné stanovisko.

„Jsme určitě pro zrychlení stavebního řízení a snížení byrokracie. Ale mám velký problém s tím, že věcný záměr nedokáže udělat ministerstvo, ale nechá si udělat subdodávku u Hospodářské komory ČR, která není objektivní a ani vyvážená. Chybí tomu koncepce na základě důsledné analýzy. Mohou být ohroženy stavby samotné, ale i práva vlastníků,“ řekl Jurečka.

Podle Dira zřídili politici Hospodářskou komoru ČR právě kvůli tomu, aby byla odborným partnerem státu a poskytovala kvalitní oponenturu legislativy mající vliv na podnikatelské prostředí a tuzemské hospodářství. „Hospodářská komora zastřešuje podnikatele, svazy, asociace, klastry a řemeslné cechy ze všech odborných dotčených odvětví a její jedinečné odborné know how není dostupné v žádné jiné organizaci státní ani soukromé. Navíc není neobvyklé, že stát na odborné úrovni spolupracuje se soukromým sektorem, stejně tak vznikl například i současný občanský zákoník,“ uvedl Diro.

Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit tzv. fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) odeslalo MMR na konci ledna věcný záměr zákona do připomínkového řízení. Jednotlivá ministerstva a úřady mají na připomínky čas do konce února. „Věcný záměr by měl být poté odeslán v březnu na vládu. Následné paragrafové znění v prosinci dostane Sněmovna. S platností nového zákona počítáme již od ledna 2021,“ sdělila Dostálová ČTK.

Podle posledních údajů Světové banky je Česko v délce povolování staveb na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí. Podle Jurečky ovšem není problém pouze v legislativě, ale také v kvalitě a malé odvaze úředníků. „Jsou kraje, kde je stavební řízení rychlé už dnes. Jsou to například Pardubický nebo Moravskoslezský kraj,“ doplnil Jurečka.

Za velký problém považuje navrhovanou fikci souhlasu. Podle něj otevírá prostor pro korupci, když se úředník například „náhodou“ zapomene podívat do datové schránky, aby pomohl prosadit nějaký kontroverzní projekt. Podle Dira návrh předpokládá, že u fikce souhlasu bude vždy vydáno rozhodnutí s odůvodněním. „Rovněž předpokládáme, že závazná stanoviska budou včleněna do rozhodnutí. Zajistíme tak, aby orgány plnily zákonné lhůty,“ doplnil Diro.

Podle poslance KDU-ČSL Jana Čižinského by stačilo dodržovat stanovené lhůty a digitalizovat veřejnou správu. „Když se budou dodržovat lhůty, délka řízení bude 240 dní. To je pro investora přijatelné,“ uvedl dále Čižinský.

Pokud jde o možnost vyjadřování dotčených orgánů, podle něj by bylo dobré rozdělit důležité a méně důležité zájmy. „Je možné omezit vyjadřování například u kabelů nebo sítí. Když se nějaký kabel překopne, tak to není nic, co by se nedalo opravit. Ale určitě to není možné aplikovat na hasiče, hygienu, ochranu životního prostředí nebo památek,“ dodal Čižinský.

-čtk-