INZERCE

Fotovoltaická elektrárna (ilustrační foto). Zdroj: Pixabay

Kdo rozjede nový solární boom v Česku? V první vlně to bude ČEZ, SUAS, Global Energy a PRE

Nové fotovoltaické elektrárny s dotační podporou z Modernizačního fondu bude stavět hlavně ČEZ a SUAS Group, tedy nástupce Sokolovské uhelné. Velké plány ve fotovoltaice mají také developeři průmyslových hal a výrobní podniky. Celkem by mohlo přibýt až 450 megawattů nového výkonu.

Jak ve středu oznámilo Ministerstvo životního prostředí, schválenou dotaci z Modernizačního fondu má prvních 56 projektů na stavbu velkých fotovoltaických elektráren. Spolu s nimi bylo v této vlně odsouhlaseno také pět menších fotovoltaik do výkonu 1000 kilowattů a tři projekty na ekologizaci tepláren. Celkem tak úspěšní žadatelé získají dotace v objemu zhruba tří miliard korun.

Desítky megawattů u Litvínova a Kadaně

Ekonomický deník na základě zveřejněného seznamu úspěšných uchazečů zmapoval, kdo reálně podporu na nové fotovoltaiky získá. Pomyslným vítězem je ČEZ, který uspěl se 17 projekty. Získat by měl přes jednu miliardu korun. Největší fotovoltaiky postaví u Kadaně a Litvínova, kde využije rekultivované pozemky po těžbě hnědého uhlí. V každé z těchto lokalit by měl umístit 40 až 50 megawattů nového výkonu solárních panelů.

Výkon elektráren však lze pouze odhadovat podle výše poskytnuté dotace. Podle dostupných informací se příspěvek z Modernizačního fondu pohybuje okolo 6 milionů korun za megawattu výkonu, což znamená, že by ČEZ měl postavit zhruba 170 megawattů výkonu ve fotovoltaice.

Koho stát nejvíc podpoří z Modernizačního fondu

firemní skupinadotace (mil.Kč)odhad výkonu FVE (MW)
ČEZ1039173
SUAS Group46077
Global Energy Investments20634
Pražská energetika12120
CTP Invest12020
Úspěšní žadatelé o dotaci na fotovoltaické elektrárny (od 1 MW výše). Zdroj: SFŽP, propočet ED

Také druhá firemní skupina v pořadí – SUAS Group – využije hlavně volné pozemky po těžbě uhlí. Fotovoltaické parky o výkonu zhruba 75 až 80 megawattů by měla postavit v okolí Chodova, Nového Sedla, Lomnice a Habartova na Sokolovsku. Současně na své pozemky pustila i jiné zájemce; například u Nového Sedla postaví fotovoltaiku také dceřiná firma Pražské energetiky.

Třetí v pořadí úspěšných uchazečů je firemní skupina Global Energy Investments, dříve známá jako Solar Global. Příslib dotace získala na devět projektů v rozsahu zhruba 34 megawattů. Zelenou například dostal fotovoltaický zdroj ve Skoranově u Třemošnice na Chrudimsku. Během roku 2023 by měla vyrůst solární elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 6 MW. Doplněna bude o technologii akumulace elektrické energie v bateriovém úložišti o kapacitě 2 MW.

Vedle zmíněných velkých hráčů z energetiky se do instalace solárních panelů ve velkém pustí také velcí developeři průmyslových a skladových hal. Konkrétně CTP Invest by měl na střechách budov v Ostravě-Hrabové a v Novém Jičíně umístit fotovoltaické zdroje výkonu zhruba 20 megawattů. Konkurenční Accolade Holding počítá s umístěním cca 9 megawattů v průmyslovém parku u Chebu.

Zapojili se developeři i průmyslníci

Přehlédnout nelze ani průmyslové podniky, které také uspěly se žádostí o dotaci z Modernizačního fondu. Při současné úrovni cen elektřiny vypadá investice do vlastního zdroje energie jako rozumný nápad. Ze známějších jmen chce fotovoltaiku s výkonem v řádu jednotek megawattů stavět Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie), Vítkovice Cylinders či Kordárna Plus.

Kromě aktuální nejisté situace zvyšuje zájem o fotovoltaiku také rychlá návratnost investovaných prostředků. „Ještě v roce 2021 byla například návratnost jednoho z našich projektů vypočtena na zhruba 15 let. Momentálně se tato investice vrátí už za 7 let a při využití aktuálních dotačních programů se doba sníží na pouhé čtyři roky. A to za předpokladu, že už cena energií neporoste,“ uvedl ředtel dotačně poradenské firmy enovation Jiří Kvíz.

Česko nejspíš směřuje k novému solárnímu boomu, avšak ten nebude opakovat hlavní chyby živelné výstavby fotovoltaik v letech 2009 a 2010. Nově postavené elektrárny nebudou čerpat provozní dotace a nebudou tak navyšovat cenu elektřiny pro koncové zákazníky. Současně lze k seznamu 56 podpořených projektů dodat, že žádný z úspěšných žadatelů nemá anonymní vlastníky, které nelze dohledat v obchodním rejstříku či jiných veřejných zdrojích.

Seznam schválených projektů z Modernizačního fondu je možné nalézt ZDE.

David Tramba