INZERCE

Námořní verze stíhačky verze F-35B. Foto: Pixabay

Kdo ochrání české nebe? Pomalu se blíží zásadní rozhodnutí. Armáda si přeje dostatečný počet stíhaček

Jak bude vypadat české armádní letectvo v následujících letech? Když v roce 2020 vznikala Koncepce výstavby Armády České republiky 2030, téměř nikdo nepředpokládal, že Rusko zaútočí na Ukrajinu. Za pár let vyprší pronájem švédských Gripenů a vedení ministerstva obrany armády už dnes proto řeší, pro jaké stroje se pro budoucí roky rozhodnout. Podle všeho jsou nejsilnějším favoritem americké stroje páté generace F-35. Případný nákup stíhaček bude zásadním politickým rozhodnutím. Taková rozhodnutí ovšem přinášejí problémy, vzpomeňme namátkou na aféry kolem transportérů Pandur, letadel CASA, ale i dalšího drahého armádního artiklu.

Pronájem čtrnácti švédských stíhaček JAS-39C/D Gripen končí České republice v roce 2027, nejpozději však v roce 2029, pokud bude využita opce. Do té doby se Česká republika musí rozhodnout o směřování taktického letectva. Lépe řečeno, bude si muset nakoupit nebo pronajmout kvalitní stroje, které by byl schopny obstát v případném válečném konfliktu.

Koncepce výstavby Armády České republiky 2030 předpokládá, že české vzdušné síly budou v budoucích letech tvořeny taktickým, vrtulníkovým a dopravním letectvem, vojskem pozemní protivzdušné obrany (PVO), silami a prostředky velení, řízení a průzkumu, službou řízení letového provozu, leteckou radionavigační službou a prostředky zpravodajského zabezpečení.

Hlavním úkolem vzdušných sil bude i nadále zajištění nedotknutelnosti vzdušného prostoru České republiky. Síly budou schopny a připraveny
chránit určené objekty důležité pro obranu státu a podporovat činnost ostatních druhů sil Armády České republiky a spojeneckých sil.

„Budou schopny detekce, sledování, identifikace a působení proti širokému spektru vzdušných a pozemních cílů za všech podmínek i za pokročilého elektromagnetického rušení. Ve spolupráci s NATO bude rozhodnuto o potřebě výstavby schopnosti protiraketové obrany. Schopnost oboustranné utajované hlasové a datové komunikace pomocí standardizovaných protokolů NATO se implementuje do všech jednotek a bojových prostředků operujících ve vzdušném prostoru ČR. Bude zaveden jednotný spojenecký systém elektronické identifikace vlastních vzdušných i pozemních objektů. Svými zbraňovými systémy a používanou municí vzdušné síly zabezpečí efektivní působení proti cílům s požadovaným minimálním rizikem ohrožení vlastních sil a vzniku vedlejších ztrát. V rámci závazků ČR budou udržovány síly a prostředky vyčlenitelné jako modul VzS. Přípravu personálu vzdušných sil zabezpečí smluvní poskytovatelé,“ lze se dočíst v dlouhodobé armádní koncepci.

Taktické letectvo bude hlavní silou k zabezpečení ochrany vzdušného prostoru České republiky. Tuto schopnost bude udržovat v rámci integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS) a národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky (NaPoSy PVO ČR).

„Dosáhne vysokou úroveň interoperability a schopnost zajištění podpory operací pozemních sil za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci, včetně schopnosti působit proti vzdušným a pozemním cílům. Nadzvukové letectvo bude využívat svých schopností působení v prostoru i čase k ochraně vzdušného prostoru ČR v rámci NATINAMDS a k ničení pozemních cílů položených mimo dosah podzvukového letectva. Bude mít schopnost pravidelného nasazení k plnění úkolů Air Policing ve vzdušném prostoru
NATO mimo území ČR a schopnost nasazení roje letounů do ÚU. V roce 2030 bude nadzvukové letectvo disponovat dostatečným počtem nadzvukových taktických letounů. Podzvukové letectvo doplní schopnosti nadzvukového
letectva,“ míní armádní plánovači.

Co tedy armádu česká v roce 2027 po Gripenech, respektive po ukončení jejich pronájmu?

Gripeny budou zcela jistě i v roce 2027 stále moderními stroji, ale Česká republika se může poohlížet jinde a rozhodnout se pro modernější a výkonnější techniku. A podle všeho už tak činí.

Jaké alternativy máme k dispozici? Ze strany švédského Saabu by určitě nebyl problém prodloužit dosavadní kontrakt. Gripeny používá na ochranu svého vzdušného prostoru pět zemí na třech kontinentech. Chrání tak více než 150 miliónů lidí.

Stíhačka gripen v barvách maďarského letectva. Foto: Saab

Pro Gripeny se na přelomu rozhodlo například Maďarsko. Jejich modernizace podstatně zvýší bojové i komunikační schopnosti Gripenu a umožní přístup k široké škále zbraní, které budou moci být integrovány na letouny maďarských vzdušných sil.

Upgrade MS20 Block 2, který provede společnost Saab, přináší řadu zlepšení. Podstatně zvýší bojové i komunikační schopnosti gripenu a umožní přístup k široké škále zbraní, které budou moci být integrovány na letouny Maďarských vzdušných sil (Magyar Légierö – ML).

Schopnosti senzorů vylepší nový radar PS-05/A Mk 4, což znamená zásadní prodloužení dosahu sledování vzdušných cílů a zlepšení dalších parametrů, například vyšší schopnost detekce malých vzdušných cílů, lepší potlačení šumu a větší potenciál dalšího vývoje v oblasti vzdušného boje i útoků na pozemní cíle.

Upgrade MS20 Block 2 maďarské flotily letounů gripen přináší i zlepšení komunikačních schopností díky rozšíření funkčnosti Link16 (datové spojení NATO) a aktualizaci datové komunikace na nejnovější standard bezpečné komunikace NATO. Zavedení nejnovějšího módu identifikace vlastní-cizí (IFF), NATO Mode 5, zlepší i schopnost identifikovat spojenecké letouny.

Tato modernizace umožní Maďarsku pro své gripeny vybírat ze širšího sortimentu zbraní zahrnujícího střely vzduch-vzduch IRIS-T s tepelným naváděním a určené pro napadání cílů v dosahu přímé viditelnosti (Within Visual Range – WVR), moderní pumy GBU-49 s laserovým naváděním a vyspělé střely vzduch-vzduch dalekého dosahu Meteor s laserovým naváděním, určené pro použití za hranicí přímé viditelnosti (Beyond Visual Range – BVR) a překonávající všechny ostatní typy střel ve své třídě.

Ve hře je i možnost nákupu jiných strojů, případně jejich pronájem. V odborném médiu Janes se už objevila informace, že česká vláda má, stejně jako Řecko a Španělsko zájem o stíhačku páté generace. O možném nákupu letounů od Američanů se v roce 2019 během své návštěvy New Yorku měl zmínit i český premiér Andrej Babiš. Při své návštěvě USA o tétzo alternativě hovořila se svým protějškem Lloydem Austinem i ministryně obrany Jana Černochová.

„Současná vláda bude muset rozhodnut o budoucnosti ochrany vzdušného prostoru,“ prohlásila Černochová před časem.

Američané situaci v České republice znají a podle neoficiálních zjištění nemají problém předložit nabídku na prodej jak nejmodernějších F-35A Lightning II. Nějaký čas se spekulovalo i o letounech F-16, pravděpodobně v nejnovější verzi F-16C/D Block 70/72), což by kopírovalo nákup Slováků.

V souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu se Slovensko chtělo urychleně zbavit svých stíhaček MiG-29 a hlavně ruských techniků, kteří se o tato letadla starali na letišti Sliač u Zvolenu. V březnu ale zasáhla Slováky nepříjemná informace ze Spojených států, že dodávka stíhaček F-16, které měly dorazit v první polovině roku 2023, bude mít zpoždění.

Českým nákupem za „velkou louží“ by se zcela jistě vytvořil velký společný prostor pro nákupy munice, pokrytí servisu, a podobně.

Nadzvukový letoun F-35, o kterém se aktuálně spekuluje, má být výkladní skříní americké armády. Zájem o tyto stíhačky po invazi Ruska na Ukrajinu mezi bohatšími zeměmi NATO výrazně stoupá. Stíhačka v základní variantě stojí kolem 78 milionů dolarů. 

V úvahu by v případě České republiky přicházely nejspíše F-35A Lightning II. Jenže by se musela kompletně měnit logistika, servis je drahý, pokročilé systémy jsou náročné na údržbu a ne vždy zcela spolehlivé. Ekonomický deník například nedávno informoval o problémech s motory F-35 ZDE a ZDE.

Přezbrojení českého stíhacího letectva proto bude předzvěstí tvrdého boje výrobců supersoniků a lobbistů.

Nákup stíhaček může i přes benefity přinášet různá úskalí. Problém s motory F-35 už Ekonomický deník zmínil.

Invaze Ruska na Ukrajinu sice rozhodování o nových supersonicích uspíšilo, ale není známo, jak se bude vyvíjet geopolitická situace v celém světě, což může mít na budování moderních ozbrojených sil velký vliv.

Stoupá napětí mezi USA Čínou, rovnováha sil se mění. Pokud se nepodaří vymanévrovat z hrozících potenciálních konfliktů, není vyloučena ani válka mnohonásobně ničivější, než jakou dnes vidíme na Ukrajině, kterou si dnes stěží dokážeme představit.

Takovýto konflikt by mohl znamenat po případném českém nákupu stíhaček F-35 pořádný problém.

Americký Mitchell Institute for Aerospace Studies v analýze, zabývající se kombinací druhů použité munice pro ozbrojený konflikt s Čínskou lidovou republikou například uvedl, že cca 6500 kusů střel JASSM, JASSM-ER a LRASM by USA vystačilo při využití jen poloviny bombardérů B-52 a B1 (41 letounů) zhruba na týden války. Další studie, které se zaobírá doporučeními pro novou americkou národní bezpečností strategii, pak vyčíslila, že při počtu cca 4500 kusů dojdou střely AMRAAM Spojeným státům zhruba za měsíc.

V případě takového konfliktu by také zajisté poklesly kapacity pro zásobování evropských trhů.

Pokud by byla Česká republika vtažena do ozbrojeného konfliktu podobného jako na Ukrajině, logicky by české taktické letectvo potřebovalo úzce spolupracovat s evropskými partnery v NATO. Armáda proto bude potřebovat stíhačky, které budou umět nést široké spektrum výzbroje, nejen z provenience USA, a budou kompatibilní se zbraňovými systémy zahraničních kolegů.

Politické rozhodnutí této nebo vlády, nebo následujících kabinetů, o nákupu nových stíhaček se může ukázat jako jedno z nejdůležitějších rozhodnutí pro budoucnost České republiky.

Jan Hrbáček