Svaz minerálních vod se postavil proti nové sazbě DPH na přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody. Minulou středu o zvýšení DPH na zmíněné produkty jednala vládní koalice a tuto středu jej má projednávat rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Tyto typy vod by se po zásahu vlády a posléze Sněmovny a Senátu nově dostaly do kategorie jednadvacetiprocentní sazby DPH. Prohlášení Ekonomickému deníku poslal Svaz minerálních vod.

„Nechápeme přetrvávající záměr vlády ČR zařadit část potravin, konkrétně balené vody, tedy zdraví prospěšné přírodní minerální vody, pramenité vody, vody kojenecké a léčivé, do 21procentní sazby DPH (tj. oproti současnosti ji zvýšit o 6 procentních bodů, což reálně znamená zvýšení DPH o celých 40 procent), zatímco veškeré ostatní potraviny nově přejdou do snížené 12procentní sazby (oproti současnosti o 3 procentní body méně),“ uvádí v prohlášení předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.

Tento přístup se podle Ježkové nezměnil ani po jednání koaličních stran ve středu 23. srpna, „ačkoli nemá žádnou logiku a ve veřejné diskusi je neobhajitelný“.

„Vládní návrh na jedné straně zvyšuje koncovou cenu výše uvedených potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají po omezení jejich konzumace a kvůli nimž musela vzniknout tzv. Pamlsková vyhláška, která reguluje prodej pro děti ve školách,“ argumentuje dále Jana Ježková.

Mohlo by vás zajímat

„Rozumíme potřebě získat pro státní rozpočet víc financí, ale uniká nám smysl toho, proč tyto peníze chce vláda vytáhnout z kapes těch spotřebitelů, kteří přistupují zodpovědně ke svému zdraví a prostřednictvím vyváženého pitného režimu podporují svůj organismus zdraví prospěšnými prvky (viz přírodní minerální vody), nebo nemají jinou možnost, jak se hydratovat (kojenci v případě vody kojenecké, a lidé v oblastech, kde není dostatečná kvalita pitné vody z veřejných zdrojů, u balené vody pitné),“ uvádí dále předsedkyně Svazu minerálních vod.

Podle Jany Ježkové navíc z červencových údajů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že počet tropických dnů, kdy maximální denní teplota přesáhne 30 stupňů Celsia, v Česku za posledních 60 let velmi rychle roste.

„A dnů, kdy je nad 35 stupňů, bylo v letech 1991 až 2020, téměř devětkrát víc než v období předchozím. S rostoucím počtem horkých dní roste i potřeba dostatečné hydratace a mineralizace lidského organismu, jinak rychle dochází ke zdravotním komplikacím. I proto si zatím nedokážeme postoj vlády k DPH
u neochucených vod vysvětit jinak než chybou, přehlédnutím. Vzpíráme se připustit, že by se vláda rozhodla takto podporovat státní rozpočet opravdu záměrně,“ dodává předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.

Počet tropických dnů, kdy maximální denní teplota přesáhne 30 stupňů Celsia, v Česku za posledních 60 let velmi rychle roste. Z dat 54 stanic, které mají dostatečně dlouhou časovou řadu, vyplývá, že zatímco v letech 1961 až 1990 jich bylo v součtu 7 691, v dalších 30 letech už jich bylo 17 236. A například dnů, kdy je nad 35 stupňů, bylo v letech 1991 až 2020 1 237, téměř devětkrát víc než v období předchozím. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu, které do grafiky zpracoval pracovník brněnské pobočky Jáchym Brzezina.

(rov)