Americký ministr obrany Pete Hegseth doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby nominoval generálporučíka Alexuse Grynkewiche, ředitele společného štábu pro operace, k vedení amerických sil v Evropě. Portálu Defense News to potvrdili vysoký představitel amerického ministerstva obrany, a dva asistenti z Kongresu.

Pilot F-16 a F-22

Nominace do čela evropského velitelství, která ještě není konečná, přichází v okamžiku nejistoty ohledně amerického vojenského závazku vůči Evropě, potenciálně včetně snížení počtu amerických sil na kontinentu a menší role v alianci NATO.

„Bílý dům ještě musí nominaci přezkoumat a předat ji Senátu, než se stane oficiální,“ řekly portálu Defense News zdroje, které hovořily pod podmínkou anonymity, aby mohly hovořit o probíhajícím procesu.

Uvnitř Pentagonu je Grynkewich, s přezdívkou Grynch, všeobecně považován za jednoho z nejslibnějších amerických důstojníků v tamní generalitě. Bývalý pilot F-16 a F-22 strávil čtyři roky ve štábu Ústředního velitelství, kde pomáhal vést americkou armádu na Středním východě, včetně tamní složky letectva.

Předtím působil v letech 2022 až 2024 jako velitel 9. letecké armády v Shaw Air Force Base v Jižní Karolíně. Jedná se o složku služeb letectva Centrálního velitelství Spojených států (USCENTCOM), společného bojového velitelství, zodpovědného za americké bezpečnostní zájmy ve 27 zemích, které se rozprostírají od Afrického rohu přes oblast Perského zálivu až do Střední Asie.

Mohlo by vás zajímat

V letech 2020 až 2022 pak byl Grynkewich ředitelem operací amerického Centrálního velitelství.

V Pentagonu řešil ukrajinskou obranu

Do své funkce ve společném štábu Grynkewich nastoupil v dubnu 2024 a od té doby pomáhal řídit americké síly po celém světě v roce poznamenaném válkami na Ukrajině a v Gaze a rostoucí vojenskou silou Číny. V této roli také úzce spolupracoval na podpoře Pentagonu pro ukrajinskou obranu.

Za Trumpovy administrativy zaujalo ministerstvo obrany vůči svým evropským spojencům mnohem tvrdší tón. Stejně jako prezident Donald Trump, i Pete Hegseth tvrdil, že země NATO musí zvýšit vojenské výdaje, a to až na 5 procent HDP ze současných 2 procent.

Hegseth také přijal menší roli ve skupině zemí, které se v posledních třech letech shromáždily na podporu ukrajinské sebeobrany. Británie a Německo předsedaly poslednímu setkání shromáždění v dubnu, přičemž Hegseth se ho zúčastnil virtuálně.

„Lídři našich evropských spojenců by měli převzít primární odpovědnost za obranu kontinentu,“ řekl Hegseth v únorovém projevu v sídle NATO.

generál Grynkewich
Generál Alexus Grynkewich (vpravo) při návštěvě Izraele v roce 2022. Foto: Amit Agronov/IDF

100 tisíc vojáků v Evropě

Šéf evropského velitelství také vždy sloužil jako vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, což je nejvyšší vojenská role v rámci NATO.

V březnu zprávy, že by se USA bezpečnostně soustředily na jiné sféry než Evropu, vyvolaly jinak vzácné veřejné vystoupení předsedů Sněmovny reprezentantů a Senátu pro ozbrojené služby.

„Nepřijmeme významné změny v naší válečné struktuře, které jsou provedeny bez přísného meziagenturního procesu, koordinace s bojovými veliteli a společným štábem a spolupráce s Kongresem,“ napsali dva předsedové.

Na dubnovém slyšení současný šéf EUCOM, generál Christopher Cavoli, obhajoval americký vojenský závazek vůči Evropě a tvrdil, že země by si v ní měla udržet svou přítomnost.

„Je to moje rada, abych zachoval takový postoj sil, jaký je nyní,“ řekl Cavoli při slyšení ve Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů.

V současné době je v Evropě 100 000 amerických vojáků poté, co Bidenova administrativa po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 vyslala na evropský kontinent dalších 20 000 vojáků.

Ramstein USA základna letadla
Americká vojenská základna v německém Ramsteinu. Foto: U.S. Air Forces

Pentagon přezkoumává rozmístění po světě

Pentagon přezkoumává své rozmístění sil po celém světě – toto úsilí je částečně vedeno politickými představiteli, kteří dříve volali po snížení americké přítomnosti v Evropě.

Evropští představitelé uvedli, že očekávají, že USA stáhnou vojáky, a slyšeli od Pentagonu, že škrty mohou začít s 20 000 vojáky, kteří do Evropy dorazili před třemi lety.

Mluvčí ministerstva obrany řekl, že v průběhu přezkumu stavu sil ještě nebyla učiněna žádná rozhodnutí.

Očekává se, že Christopher Cavoli skončí začátkem července, bude jedním z něěkolika vrcholných amerických vojenských představitelů, kteří letos opustí posty v Evropě. Generál James Hecker, šéf amerického letectva v Evropě, odchází v květnu a dosud není nominován jeho nástupce.

Hegseth také v dubnu propustil viceadmirálku Shoshanu Chatfieldovou, která zastávala vysokou funkci v NATO.

Nezávisle na tom pak Washington Post uvedl, že Hegseth doporučil viceadmirála Brada Coopera, zástupce velitele amerického Centrálního velitelství, aby vedl americké síly na Středním východě, a přeskočil tak zástupce náčelníka generálního štábu armády generála Jamese Minguse, který byl považován za hlavního uchazeče o tento post.

Mluvčí Pentagonu odkázal portál Defense News s otázkami na Bílý dům. Ten nezareagoval.