Výnos z nákupu bytu se pohybuje mezi čtyřmi až deseti procenty ročně. Byty tak slouží jako dlouhodobá a stabilní investice, která přináší pravidelný pasivní příjem z nájmů. Investoři skupují jak nové byty v developerských projektech, často ještě nedokončených, tak i starší nemovitosti. Zatímco jedinci či menší investiční skupiny nakupují jednotlivé byty, investiční fondy míří rovnou na celé činžovní domy.
Zvýšený zájem ze strany investorů potvrzují i developeři. Podle odborníků může taková poptávka tlačit na růst cen v konkrétních lokalitách a ztížit přístup k bydlení běžným lidem.
V Ústí vyšší výnos, v Praze větší jistota
„Například v Ústeckém kraji výnos z nájmu dosahuje šesti až osmi procent, zatímco v Praze spíše dvě až čtyři procenta, ale s vyšším potenciálem růstu hodnoty. V porovnání například s akciemi jde většinou o mírně nižší, ale stabilnější výnosy. Akcie a kryptoměny mohou nabídnout vyšší výnos, ale s výrazně větší volatilitou,“ říká oblastní ředitel poradenské společnosti 4fin Jan Schwarzbach.
Dopad na ceny nemovitostí má podle něj především vývoj úrokových sazeb. „Pro dlouhodobého investora jde jen o dočasné výkyvy, obdobně jako u jiných typů investičních aktiv,“ dodává. „Vzhledem ke stále vysoké poptávce po bydlení neočekávám v nejbližších letech výraznější korekci cen,“ uvedl.
VIP klienti dostávají nabídky dřív než veřejnost
Realitní makléř Century 21 Petr Bulan popisuje, že pro investory je důležitý poměr ročního nájemného a pořizovací ceny bytu, ale i dlouhodobý růst jeho hodnoty. „Typický investor má několik bytů. Na trhu ale působí i lidé se dvěma nebo třemi desítkami nemovitostí. A pak investiční fondy, které skupují celé domy, nebo spolupracují přímo s developery,“ vysvětluje.

„Někdy jsou i vedeni jako VIP klienti a nabídka jim je odeslána ještě před oficiálním spuštěním prodeje. Pro developera to má výhodu, že si otestuje zájem o daný projekt a může upravit ceny, než se spustí veřejný prodej,“ dodává Bulan.
Poptávka po bytech v posledních měsících roste také díky klesajícím hypotečním sazbám. Například v Praze se podle společné analýzy developerských firem Central Group, Skanska Residential a Trigema v prvním čtvrtletí letošního roku prodalo nejvíce nových bytů za 15 let – celkem 2550.
Mohlo by vás zajímat
Ceny nových i starších bytů dál rostou
V Praze, kde jsou nemovitosti nejdražší v republice, vzrostla ve druhém čtvrtletí cena nových bytů v developerských projektech mezičtvrtletně o 1,9 procenta na 169.300 korun za metr čtvereční. V Brně pak podle společnosti Trikaya stoupla meziročně o 13.500 korun na téměř 140.000 korun za metr.
U starších bytů činila průměrná cena za metr čtvereční v ČR zhruba 80.000 korun, což je oproti předchozímu čtvrtletí o několik procent více.