Evropští obchodníci s plynem, kterým schází skladovací kapacity, mohou pro přípravu zásob na zimu využít ukrajinské plynové zásobníky. Případné obavy o bezpečnost uskladněné komodity rozptylují ukrajinské orgány analýzou rizik, vyplývajících ruské agrese na tamním území, a zátěžovým testem. Ukrajina disponuje největšími skladovacími kapacitami v Evropě a třetími největšími na světě.
„Plynárenská infrastruktura Ukrajiny potvrdila svou připravenost skladovat a reexportovat evropský plyn podle scénářů zátěžových testů pro zimní sezónu 2023/2024 podle výsledků analýzy provedené společně s mezinárodními partnery. Ukrajinské orgány a státní plynárenské společnosti s podporou mezinárodních partnerů provedly modelování a posouzení rizik ruské vojenské agrese na schopnost evropských obchodníků bezpečně skladovat plyn na Ukrajině a přepravovat jej do Evropy podle scénářů zátěžového testu pro zimní sezónu 2023/2024,“ stojí ve vyjádření Provozovatele přepravní soustavy plynu Ukrajiny (GTSOU).
GTSOU s podporou ministerstva energetiky Ukrajiny iniciovala příslušnou analýzu, aby potvrdila připravenost ukrajinské plynárenské infrastruktury na topnou sezónu v letošním a příštím roce a také aby snížila obavy z bezpečnostních rizik na straně mezinárodních zákazníků, kteří mají zájem o skladování plynu na Ukrajině.
Zátěžový test systému je pak společným produktem Projektu energetické bezpečnosti agentury USAID, Sekretariátu Energetického společenství , Generálního ředitelství Společného výzkumného středisko Evropské komise, ministerstva energetiky Ukrajiny, společnosti Ukrtransgaz (UTG), Naftogaz, Provozovatele přepravní soustavy plynu Ukrajiny (GTSOU) a výzkumné skupiny Simone Research.
Na základě výsledků provedené technické analýzy dospěla pracovní skupina k následujícím závěrům: V rámci analyzovaných scénářů zátěžových testů je možné zpětně vyvézt z Ukrajiny do EU množství plynu, které by se mělo nahromadit v zásobnících plynu společnosti UTG v režimu celního skladu. To je možné bez ohledu na to, zda k vyskladnění plynu musí dojít v kratším období, nebo zda bude probíhat po celou zimní sezónu, tedy až do konce března 2024.
„Ukrajinská plynárenská infrastruktura má vysokou spolehlivost a odolnost díky značným rezervním kapacitám, které byly využity k regulaci vývozních režimů během modelovaných krizových situací,“ stojí dále v komuniké.
Analýzou byly za třetí potvrzeny různé kombinace přepravních tras mezi zásobníky a přeshraničními body Ukrajina-EU; ty se mohou vzájemně nahrazovat a umožňují rychlou změnu tras ve velmi krátkém čase.
„V době přípravy tohoto dokumentu přesahovala kapacita zásobníků plynu v EU 90 procent,“ podotkl Provozovatel přepravní soustavy plynu Ukrajiny.
„To znamená, že využití dalších dostupných zásobníků plynu na Ukrajině bude důležité pro zajištění nepřetržité dostupnosti energie pro členské státy EU a zmírnění prudkých nárůstů cen na spotovém trhu. Ačkoli se Ukrajina může pochlubit největšími skladovacími kapacitami v Evropě a třetími největšími na světě, přilákat evropské obchodníky k využívání těchto rozsáhlých zařízení vyžaduje více než jen tržní podmínky (které již existují); vyžaduje to také analýzu kvůli pokračující válce Ruska proti Ukrajině. K tomu slouží tato práce: posoudit různé rizikové scénáře, které by měly dopad na fungování ukrajinské plynárenské infrastruktury a schopnost zákazníků v EU odebírat plyn v zimní sezóně 2023/2024.
Investice do poničené infrastruktury
Od začátku roku 2023 obdržel Provozovatel přepravní soustavy plynu Ukrajiny více než 500 milionů ukrajinských hřiven mezinárodní pomoci v rámci programů energetické bezpečnosti pro zajištění stabilního provozu plynárenské přepravní soustavy (GTS) Ukrajiny a obnovu zařízení poškozených v důsledku ruské vojenské agrese.
Obdržená pomoc zahrnuje vybavení, materiály, strojní zařízení, financování prací, jakož i automatizační technologie a digitální řešení, která zajišťují nepřetržitý provoz GTS a zvyšují energetickou udržitelnost Ukrajiny.
Ukrajinský provozovatel plynárenské soustavy má díky předběžné dohodě o zvýšení pevné kapacity dovozu plynu se slovenským provozovatelem přenosové soustavy garantovanou trasu přepravy plynu z terminálů LNG v Polsku a pobaltských zemích, stejně jako přístup k Baltic Pipe.
Přístup ke zkapalněnému zemnímu plynu (LNG) poskytuje Ukrajině a východoevropským zemím nové příležitosti. Výstavba terminálů LNG a realizace projektů infrastruktury pro přepravu plynu diverzifikují zdroje dodávek plynu. Země mohou dostávat plyn z Norska, USA, Kataru a dalších zemí, které podpoří nahrazení ruského podílu plynu na evropských trzích a posílí energetickou bezpečnost celého regionu.
„Díky desetiletí strategické práce – výstavba LNG terminálů, propojovacích vedení, realizace projektu Baltic Pipe – se Polsko stává ´plynovým uzlem´ severovýchodní Evropy. Všímáme si diverzifikace zdrojů a tras. Je to významný příspěvek k energetické bezpečnosti regionu. Ukrajina může svým partnerům nabídnout přístup k podzemním zásobníkům plynu, tranzitu plynu na krátké vzdálenosti mezi zeměmi severovýchodní a jihovýchodní Evropy a integraci dekarbonizovaných plynů pro průmyslové potřeby. Trh s plynem má v dohledné budoucnosti vyhlídky na to, že se stane skutečně otevřeným a konkurenceschopným a zpolitizované a monopolní ceny zůstanou pozůstatkem minulosti,“ uvedl k tomu před časem generální ředitel GTSOU Sergiy Makogon.
(nik)