INZERCE

Závod Magna Energy Storage na výrobu baterií HE3DA v Horní Suché na Karvinsku. Foto: David Tramba

Kde jsou baterie HE3DA? Výsledky firmy Magna Energy Storage ukazují, že firma skoro nevyrábí

Tajemný výrobce „unikátních“ baterií HE3DA z Horní Suché na Karvinsku loni navýšil tržby z prodeje výrobků a služeb trojnásobně. Navzdory tomu zůstávají tržby podniku Magna Energy Storage až zoufale nízké – méně než 8 milionů korun za celý rok 2023. Hospodaření této firmy loni skončilo se ztrátou 119,6 milionu korun.

Společnost Magna Energy Storage dlouhodobě drží údaje o svém hospodaření v tajnosti. Tentokrát však výsledky „provalil“ někdo jiný. Účetní závěrku za rok 2023 vložil do Sbírky listin obchodního rejstříku správce daně z příjmů. Jak lze dále vyčíst z účetní závěrky, Magna Energy Storage loni v průměru zaměstnávala 43 lidí.

„Schopnost společnosti pokračovat nepřetržitě ve své činnosti je závislá na realizaci plánů přijatých a schválených vedením společnosti. Dle těchto plánu by v následujících letech mělo dojít k výraznému nárůstu produkce a tržeb a dosažení zisku. Management společnosti věří, že tyto plány jsou realistické a že jejich splnění je vysoce pravděpodobné,“ uvedlo představenstvo firmy na konci účetní závěrky.

Obecně není fér kritizovat začínající firmy za nízké tržby a ztrátové hospodaření. V případě firmy Magna Energy Storage je to však namístě. Zmíněná firma slavnostně dokončila výrobní závod v průmyslové zóně u Horní Suché na Karvinsku v září roku 2020. V té době informovala o spuštění výroby akumulátorů značky HE3DA na počátku roku 2021. V první fázi měla firma vyrábět baterie o kapacitě 1,2 gigawatthodiny za rok, v dalších fázích slibovala růst výroby baterií až na 15 gigawatthodin za rok.

Zajímavostí může být i to, že relativně největší tržby za vlastní výrobky a služby měla firma Magna Energy Storage již v roce 2021, a sice 15,7 milionů korun. To znamená, že se reálná výroba baterií HE3DA pohybuje pod úrovní jedné megawatthodiny za rok (méně než jedna tisícina avizovaného rozsahu výroby). Pro srovnání: Nedávno dokončené bateriové úložiště energie o kapacitě 2,5 MWh a výkonu 2,5 MW, umístěné v areálu vranovské vodní elektrárny na jižní Moravě, vyšlo na zhruba 60 milionů korun.

Radomír Prus (vlevo) při otevření továrny na výrobu baterií HE3DA v Suché na Karvinsku. Vpravo vynálezce baterie Jan Procházka. Foto: Magna Energy Storage

Co se týká aktuální nabídky, Magna Energy Storage se v poslední době snaží uspět na trhu fotovoltaiky v kombinaci s ukládáním energie. Na svém webu nabízí například standardizované řešení pro menší firmy, zahrnující solární panely o výkonu 50 kW a akumulaci energie o kapacitě 100 kWh. Tyto instalace stát mohutně podporuje dotacemi z evropských fondů i bezúročnými půjčkami z Národní rozvojové banky.

Ekonomický deník se v minulých letech dění okolo „technologicky unikátních“ baterií HE3DA opakovaně zabýval. Upozornil na velikášské vize, kterým neodpovídá skromná realita, problematické technické řešení, kauzy hlavních postav za projektem a riziko znehodnocení peněz vložených investory. Například jen investoři sdružení pod firmou Battery Unite vložili do výroby baterií v Horní Suché více než 1,4 miliardy korun.

Hlavním akcionářem společnosti Magna Energy Storage je podnikatel Radomír Prus. Jeho minulé podnikání je však jemně řečeno svérázné. Jeho firma Exelsior Group v minulosti načerpala 303 milionů korun z evropských fondů na inovativní výrobu PET lahví a recyklaci plastů, avšak peníze použila jinak, než uvedla v projektu. Prus se vyhnul zatčení díky tomu, že byl zrovna na dovolené na Seychelách; tamní pobyt si nakonec prodloužil na tři roky.

David Tramba