INZERCE

Výrobní závod v Horní Suché na Karvinsku. Zdroj: Magna Energy Storage

Kde jsou baterie HE3DA? Ani 8 měsíců od otevření závodu je nelze sehnat

Zvěsti, že s revolučními bateriemi HE3DA od českého vynálezce Jana Procházky není něco v pořádku, se v českých médiích objevují již několik let. Nyní spekulace přiživil Youtuber Ondřej Škoda, který upozornil na podezřelé okolnosti týkající se fungování baterií, ale také osob, které za projektem stojí. Reakce firmy byla rychlá, portál Youtube.com dvě kritická videa odstranil.

Na první poslech zní příběh baterií HE3DA lákavě. Převratná technologie s využitím nanomateriálů má Česku i celém světu přinést spolehlivější a bezpečnější baterie pro využití v dopravě a energetice. Spolumajitelé firmy HE3DA Radomír Prus a Jan Procházka zvládají propagaci svého díla skvěle, ale vypadá to, že realita za slovy a sliby těžce zaostává. Zdroje z byznysového a akademického prostředí upozorňují na neochotu firmy poskytnout „převratné“ baterie k testování.

Vyjádření firmy a realita se občas rozcházejí. Zahájení výstavby závodu Magna Energy Storage v Horní Suché na Karvinsku oznámili zmínění podnikatelé v říjnu roku 2017. Stavba však získala stavební povolení až v únoru 2018. Slavnostní dokončení a představení výrobního areálu se odehrálo v září loňského roku. Dodnes se nelze setkat s bateriemi HE3DA v reálném provozu a nejsou dostupné na českém ani mezinárodním trhu. „V první fázi prodáváme pouze prototypy 1kWh baterie pro další testování. Tyto prototypy lze zakoupit po osobním jednání,“ uvádí firma HE3DA na svém webu.

Podezřelým okolnostem okolo slibovaných inovativních baterií se začal věnovat Ondřej Škoda, vlastník firmy NoData a seniorní konzultant pro SAP. Neschoval se při tom za anonymní profil, jak tomu často bývá. Dva soubory smazal Youtube na základě porušení autorských zpráv (využití mediálních souborů firem HE3DA a Magna Energy Storage bez jejich souhlasu). Ondřej Škoda se věnuje i dalším rozporuplným technologickým firmám – s podobným výsledkem. „V pátek mi přišla od CEE Attorneys výzva ke zdržení se zásahů do osobnosti. Týká se mého videa ohledně ing. Liliany Berezkinové a její roli při rozvíjení nano klastrů,“ řekl Ondřej Škoda Ekonomickému deníku.

V dalším videu, které bylo o víkendu na portálu Youtube ještě dostupné, Škoda popisuje ovládnutí projektu baterií HE3DA podnikatelem Radomírem Prusem či množství soudních sporů, ve kterých figuruje Prusovo jméno. Upozornil také na roli podnikatele Jaroslava Polívky a jeho dcery Hedy Polívkové, kteří v roce 2009 stáli u vzniku projektu HE3DA. Později v tichosti odešli a v roli hlavního investora je nahradil již zmíněný Prus.

Radomír Prus (druhý zleva) a Jan Procházka (druhý zprava) při setkání s americkým velvyslancem Stephenem Kingem v červenci 2019: Zdroj: tisková zpráva HE3DA

Ekonomický deník oslovil s žádostí o vyjádření společnost Magna Energy Storage i Radomíra Pruse, ale žádná odpověď na zaslané dotazy od nich nepřišla.

Radomír Prus přitom není neznámou osobou. Byl vyšetřován kvůli podezření z úvěrového a dotačního podvodu, kterého se měl dopustit jako spoluvlastník firmy Exelsior Group. Tato firma získala dotace z evropských fondů ve výši 303 milionů korun, ale nesplnila požadované podmínky. Vzhledem k vydanému zatykači se Prus tři roky zdržoval na Seychellách.

Co se týká soudních sporů, stále pokračuje kauza údajné zpronevěry peněz čínsko-německého investora CDC Germany Investment. Tato firma v roce 2016 vložila do finalizace vývoje „revolučních“ baterií pět milionů eur. Skončilo to konfliktem. Procházka následně jednoho manažera CDC obvinil z pokusu o krádež firemního know-how. Zástupci CDC naopak popsali baterie HE3DA jako „nedotažený“ produkt neplnící slibované technické a provozní parametry.

Firma HE3DA založena v srpnu 2009 s cílem uvést do komerčního využití vynálezy vědce Jana Procházky týkající se inovativního typu baterií. O čtyři roky později vstoupil do firmy investor Radomír Prus, který má nyní již 75procentní podíl. Výrobní závod v Horní Suché nevlastní HE3DA, ale její sesterská společnost Magna Energy Storage. Zatímco Prus na odborné konferenci v říjnu 2017 hovořil o investici za 30 miliard korun a o výrobní kapacitě 15 gigawattů baterií ročně, realita je mnohem skromnější. A visí nad ní hned několik otazníků.

David Tramba