Vrchní soud v Olomouci by se měl za čas zabývat odvoláními ve známé kauze Vidkun. Mělo v ní jít o korupci, ohýbání trestního řízení a poskytování informací z něj v rámci olomoucké krajské policie. Alespoň to na sklonku roku 2015 tvrdil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pod vedením Róberta Šlachty. Po letech u soudů je ovšem všechno trošku jinak. Ekonomickému deníku se nyní přihlásil svědek – detektiv, který na kauze v rámci ÚOOZ pracoval. A ten tvrdí, že Vidkun je vystavěn na pomstě policistů, kteří byli před tím z olomoucké policejní správy odejiti. Tito policisté se podle tohoto detektiva coby podjatí navíc osobně podíleli na trestním řízení ve Vidkunu. Detektiv promluvil i o smyšlených policejních úředních záznamech, které kauzu odstartovaly. Poodhalil také identitu údajného utajovaného informátora, která byla léta přísně střežena a kvůli jeho možnému prozrazení byl nakonec klíčový dokument skartován. Jde o zcela zásadní posun v kauze, která zpočátku fatálně torpédovala policejní sbor na Hané.

Detektiv, jehož identitu Ekonomický deník zná, zatím nechce prozrazovat svoji identitu. Říká ale, že pokud by byl předvolán soudem jako svědek, svá tvrzení zopakuje. A podle jeho slov nebude sám, pokud si soudy předvolají i další jeho kolegy, od leckterých uslyší to samé.

Podle slov detektiva vychází celá kauza Vidkun z pomsty policistů, kteří před rokem 2015 sloužili v olomoucké krajské policii a po sporech s jejím náměstkem Karlem Kadlecem odešli z velké části na ÚOOZ. Zde se pak podle něj někteří z nich aktivně podíleli na trestním řízení vůči aktérům operace, která získala krycí jméno po norském nacistickém zrádci Vidkunu Quislingovi.

Přestože detektivové ÚOOZ označili v kauze Vidkun za podezřelé více lidí, včetně někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera, obžalobě nakonec čelili dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Mohlo by vás zajímat

Radek Petrůj byl zproštěn v plné míře a znovu nastoupil k policii.

Bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece soud odsoudil za vynášení informací z trestních spisů a za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby.

Podnikatel Ivan Kyselý si pak vyslechl podmíněný trest za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby.

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD – SOCDEM) byl podmíněn odsouzen za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci.

Kyselý dostal od soudu tříletou podmínku a pokutu 346 tisíc korun, Kadlec taktéž tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši 438 tisíc korun a pět let navíc nesmí působit u bezpečnostních sborů. Rozbořil dostal dvouletou podmínku a pokutu 182 tisíc.

Vinu u obžalovaných vyslovil soud poprvé v červenci 2021. Případ mu ale vrátil vrchní soud s tím, že rozhodnutí bylo předčasné.

Ivana Kyselého a Karla Kadlece v rámci odvolacích procesů přitom Krajský soud v Ostravě-pobočka v Olomouci soud odsoudil ve všech devíti trestních kauzách, jak navrhovala obžaloba. Při prvním rozsudku je odsoudil pouze za čtyři kauzy s tím, že u zbývajících pěti není dostatek důkazů.

Aktuální tvrzení detektiva ÚOOZ, který chce zatím zůstat v anonymitě, vnáší do kauzy to, co už zlehka zaznívalo zkraje velkého soudního procesu. Otevřeně promluvil o smyšlených úředních záznamech, které kauzu odstartovaly a na jejich základě byly povoleny odposlechy a sledování.

Identifikoval také postavu údajného tajného svědka, který měl poznatky pro tyto záznamy poskytnout. Jedná se o příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů, který sám figuroval v jiném „ohnutém“ vyšetřování, které účelově dehonestovalo osobu policejního prezidenta.

Pojmenoval někdejší olomoucké policisty, kteří se „v dresu“ ÚOOZ osobně podíleli na velmi nestandardním vyšetřování kauzy Vidkun, přestože byli podjatí. Pojmenoval i ty policisty, kteří instalovali odposlouchávací zařízení do prostorů, kde se aktéři Vidkunu scházeli.

A popsal i, jak se případ, který by měla za standardních okolností vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů dostal na stůl detektivům ÚOOZ, kteří pravomoci vyšetřovat kolegy ze zákona nemají. Ti podle něj získali navíc mimořádná privilegia.

Detaily tohoto svědectví přinese Ekonomický deník v následujícím textu příští den.

Jan Hrbáček