Kapsch chtěl zástupce do rozkladové komise ÚOHS, ta už zasedala

Mýtná brána. Foto: Kapsch

Jako plná naschválů a snah o co nejpřekvapivější kroky jedné či druhé strany. Tak vypadá situace okolo tendru na provozovatele mýtného systému po roce 2020. Soudy nařídily Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže znovu posoudit nabídku společnosti Kapsch a také to, že se musí zabývat jejími námitkami. Ty bude měla posuzovat rozkladová komise antimonopolního úřadu. Kapsch požádal, aby do ní mohl nominovat svého zástupce, předseda ÚOHS Petr Rafaj obratem uvedl, že za již zasedla minulý týden.

Společnost Kapsch chtěla nominovat svého zástupce do rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), která se zabývá mýtným tendrem. Úřadu dnes proto podala oficiální žádost. Zástupce měl podle Kapsche dohlédnout na nestrannost rozhodování komise. ČTK to sdělil mluvčí firmy David Šimoník. Předseda ÚOHS Petr Rafaj ale poté ČTK napsal, že rozkladová komise již zasedala minulý pátek. Podle mluvčí ÚOHS Mileny Marešové komise nyní ve věci zpracovává doporučení pro rozhodnutí šéfa ÚOHS. Kapsch poté k tomu v reakci uvedl, že nepokládá úřad za nezávislý a obává se, že tomu bude odpovídat i rozhodnutí.

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně musí ÚOHS v nejbližších dnech rozhodnout o námitkách Kapsche proti podmínkám mýtného tendru. Antimonopolní úřad by měl o mýtné soutěži rozhodnout do 9. září. Nařídil mu to soud, který tak rozhodl po stížnosti Kapsche.

„Náš zástupce v rozkladové komisi bude svědkem toho, že rozhodování o našich námitkách probíhá v souladu s právními předpisy a zcela nezávisle. Dosavadní postoje a vyjádření antimonopolního úřadu nás totiž zatím přesvědčují o opaku,“ uvedl k podání žádosti Šimoník. Podle něj má současný správce mýta důvodné pochybnosti o nestrannosti úřadu kvůli jeho postupu kolem šetření mýtné soutěže. V této souvislosti mimo jiné zmínil prohlášení ÚOHS z poloviny srpna. Úřad tehdy uvedl, že firmě Kapsch nejde o spravedlnost, ale o zisk. Podle firmy ovšem úřadu nepřísluší právo komentovat motivaci účastníka řízení a je to v rozporu s nestranným přístupem. Podle Marešové úřad žádost Kapsche obdržel dnes po poledni.

Šimoník připomněl, že v minulosti podle firmy mohlo ministerstvo dopravy do rozkladové komise nominovat díky stanovisku předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje svého člena. Byl jím advokát Jan Hrazdíra. „Pokud ÚOHS loni vyhověl předsedovi vlády Babišovi, měl by ve stejné věci logicky vyhovět i naší žádosti,“ doplnil mluvčí Kapsche.

ÚOHS o podmínkách zakázky rozhodoval už loni, tehdy námitky rakouského podniku zamítl. Společnost podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud následně rozhodl, že úřad musí soutěž prošetřit znovu.

ÚOHS se vedle námitek proti mýtné soutěži musí znovu zabývat i smlouvou mezi státem a vítězem tendru konsorciem CzechToll/SkyToll. Soud o tom rozhodl v samostatném řízení v červenci. ÚOHS stejně jako ministerstvo dopravy a CzechToll proti tomuto rozhodnutí podaly kasační stížnost.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

-čtk-