INZERCE

Zařízení PI3 společnosti General Fusion je největší a nejvýkonnější funkční plazmový injektor na světě. Foto: General Fusion

Kanadská laboratoř a soukromá společnost chtějí zprovoznit jadernou fúzi pro komerční využití do roku 2030

Je to velmi ambiciózní cíl. Kanadské jaderné laboratoře (CNL) a soukromá společnost General Fusion, která vyvíjí fúzní technologie, chtějí realizovat řadu společných projektů s cílem urychlit zavedení komerční fúzní energie v Kanadě. Informoval o tom odborný server World Nuclear News.

Memorandum o porozumění mezi národní organizací pro jadernou vědu a technologie a společností se sídlem ve Vancouveru předpokládá spolupráci na projektech v oblastech, jako jsou studie proveditelnosti, regulační rámec, umístění a zavedení elektrárny, návrh infrastruktury a podpora testování a provozu.

Celkovým cílem je rozvíjet výzkumné kapacity v oblasti energie z jaderné syntézy v rámci CNL, aby se podpořil cíl vybudovat v Kanadě komerční elektrárnu General Fusion do roku 2030, uvedli zástupci CNL.

„Jako kanadská národní jaderná laboratoř považujeme za svou prioritu podněcovat inovace a hospodářský rozvoj tím, že budeme spolupracovat se společnostmi, které vyvíjejí nové ambiciózní technologie, jež jsou v národním zájmu,“ uvedl prezident a generální ředitel CNL Joe McBrearty a dodal, že CNL využije „veškeré své odborné znalosti a zdroje, aby pomohla uvést technologii [General Fusion] do života zde v Kanadě“.

Generální ředitel společnosti General Fusion Greg Twinney uvedl, že partneři „posilují kanadský fúzní průmysl a dělají pokroky na cestě k dodávkám komerční fúzní energie do elektrické sítě během deseti let“.

Technologie magnetizované terčové fúze společnosti General Fusion spočívá ve vstřikování vodíkového plazmatu do koule z tekutého kovu, kde se stlačí a zahřeje tak, aby došlo k fúzi. Společnost staví demonstrační zařízení v areálu Culham Campus britské agentury pro atomovou energii, které podle ní ověří výkonnost a ekonomiku technologie před výstavbou pilotní komerční elektrárny.

Spolupráce využije možnosti laboratoří CNL v Chalk River – které se mohou pochlubit rozsáhlými odbornými znalostmi v oblasti vývoje jaderných technologií nové generace a navíc disponují jedněmi z nejmodernějších laboratoří, zařízení a testovacích přístrojů pro výzkum čisté energie na světě – a navazuje na předchozí práci v rámci kanadské iniciativy CNL pro jaderný výzkum. Tato práce zahrnovala využití nejmodernějšího tritiového zařízení CNL k vývoji technologií pro získávání tritia pro využití v budoucích fúzních elektrárnách.

„Chceme-li omezit důsledky klimatických změn v Kanadě a na celém světě, musíme využít všechna dostupná řešení čisté energie,“ řekl viceprezident CNL pro vědu a technologie Jeff Griffin.

Fúze má podle něj „neuvěřitelný potenciál sloužit jako jedno z těchto čistých energetických řešení“ a stává se stále více středem zájmu výzkumu CNL, dodal.

Jaderná či nukleární fúze je typ jaderné reakce, při které dochází ke slučování atomových jader lehčích prvků v jádra těžších prvků a zároveň k uvolnění energie. Termojaderná fúze probíhající za vysokých teplot je zdrojem energie většiny hvězd včetně Slunce. Jaderná fúze je v principu opakem štěpení jader těžkých prvků.

Snaha po využití jaderné fúze jako zdroj energie je předmětem bádání, jehož cílem je vytvořit fúzní reaktor. K tomuto zkoumání slouží zejména tokamaky a stelarátory. Jednorázovou jadernou fúzní reakci není těžké vyvolat lze jí dosáhnout například elektrickým výbojem, je ale obtížné udržet ji v reaktoru po delší dobu a zajistit kladnou bilanci získané energie ku dodané.

(nik)