Ministerstvo vnitra začalo aktivně pracovat na rozsáhlém projektu rekonstrukce své hlavní budovy – přezdívané Kachlík – na pražské Letné. Ta byla postavena ve třicátých letech minulého století a kompletní rekonstrukcí nikdy neprošla. Resort nově zadal u architektů zpracování studie proveditelnosti budoucí rekonstrukce. Z kontraktu zveřejněného v oficiálním registru smluv přitom vyplývá, že za ní zaplatí přes 800 tisíc korun včetně DPH.
Cílem má podle zadání studie být vybudování „reprezentativní administrativní budovy” ministerstva vnitra s předpokládanou kapacitou 300 zaměstnanců.
„Při návrhu řešení je nutné zohlednit nejen architektonické hledisko budovy, která je kulturní nemovitou památkou, ale i funkční hledisko, kvalitní pracovní prostředí, efektivnost provozu, snadnost údržby, možnost budoucího rozvoje, energetickou úspornost a také minimalizaci investičních a budoucích provozních nákladů,” popisuje cílový stav specifikace projekčních a inženýrských prací připojená ke smlouvě.
Takzvaná stará budova v ulici Milady Horákové, ke které byla v osmdesátých letech připojena rozsáhlá přístavba, byla postavena v letech 1935 až 1939. Za celou dobu jejího provozu přitom byly prováděny jen běžné udržovací práce a podle samotného resortu tak vyžaduje kompletní rekonstrukci.
„Největším nedostatkem budovy je zastaralé technické vybavení, stará elektroinstalace, chybějící vzduchotechnika, havarijní stav oken a nevyhovující tepelné vlastnosti obvodového pláště,” uvádí se ve smlouvě k současnému stavu šestipatrové budovy.
Vnitro podle specifikace ve smlouvě na studii proveditelnosti požaduje, aby rekonstrukce přinesla variabilní a flexibilní kanceláře, které obstojí i při případných organizačních změnách.
Veškeré prostory úřadu mají být po rekonstrukci bezbariérově přístupné a mají také v maximální možné míře využívat denního světla.
Výsledkem studie proveditelnosti má přitom být zpracování reálného a funkčního návrhu rekonstrukce a případné přestavby nebo dostavby.
„Studie stavby bude řešit architektonicko-stavební problematiku s ohledem na funkční, materiálové a estetické požadavky investora, provozovatele a uživatele, zohledňující technologické předpoklady stavby, funkční řešení stavby, zasazení do území, návaznost na inženýrské sítě a předběžné rozvržení investičních možností,” doplňuje smlouva.
Studii má provést ateliér DKarchitekti, a to nejpozději do letošního listopadu.
Ministerstvo vnitra počítalo podle dřívějších informací s celkovými náklady na rekonstrukci ve výši necelé miliardy korun. Podle původních plánů měly být práce hotové už v příštím roce.
Kromě komplexní opravy stávajícího sídla ministerstva byla ve hře přitom i stavba zcela nového administrativního centra na Veleslavíně pro více než 3000 zaměstnanců, kam by se sestěhovaly různé součásti a pracoviště rozsáhlého resortu. Nakonec ale vyhrála levnější varianta spojená s rekonstrukcí stávajícího tradičního sídla v pražských Holešovicích.
Částečnou rekonstrukcí prošla budova v roce 2007 za úřadování tehdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera. Tehdy se za necelých 20 milionů opravilo páté patro budovy, kde je pracovna šéfa resortu a také jeho nejbližších podřízených. Rekonstrukcí tehdy prošly i vstupní prostory budovy nebo konferenční sál.
Tomáš Svoboda