INZERCE

Stálé zvyšování záloh energií nemusí být adekvátní situaci. To budou řešit kontroly Energetického regulačního úřadu. Foto: Pixabay

Jsou zálohy na energie přiměřené? Ministerstvo průmyslu chystá kontroly dodavatelů energií

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu dnes jednali o kontrolách přiměřenosti záloh za energie. Jejich cílem bude prověřit, zda dodavatelé zálohy nezneužívají. Předmětem jednání byl i konkrétní postup při kontrolách.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky není možné, aby se zálohy v této krizové době zneužívaly.
,,Máme z terénu signály, že u některých domácností dochází k tomu, že záloha na odběrné místo je s vysokou pravděpodobností neadekvátní a je stanovena vyšší,“ říká Jurečka.

Účelem kontrol tedy bude, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií.

Nekalé praktiky dodavatelů energií

Podle předsedy rady Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka problém představují smlouvy, které se uzavírají pomocí nekalých obchodních praktik a staví odběratele do nevýhodné pozice.

,,ERÚ letos obdržel asi 900 podání v souvislosti se zálohami a vysokými cenami. Jedno podání se může týkat i vyššího počtu jednotlivých zákazníků, celkově tak jde o stížnosti tisíců zákazníků. Celkem zhruba 200 stížností šlo do správního řízení kvůli porušení zákona, kde se vyměřují pokuty“, říká Trávníček.

Příkladem může být změna smlouvy na takzvaný spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. ,,Hlavním problémem se jeví uzavírání kontraktů na takzvané spotové ceny. To jsou kontrakty, kdy odběratelé platí za energie částku odpovídající aktuální ceně na mezinárodním trhu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Síkela.

Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou také platby za energie a v té souvislosti i samotné zálohy. ,,Tyto kontrakty uzavírané na spotové ceny umožňují obchodníkům přenášet veškerá, nebo alespoň část rizik plynoucí ze současné velmi nestabilní a nejisté situace na trhu, pouze na spotřebitele,“ řekl Síkela.

Domácnosti v takovém případě podle něj dopředu neví, jaké náklady za energie budou platit. Jsou podle něj případy, kdy dodavatelé převedli zákazníky na tento spotový kontrakt, aniž by je o tom dopředu informovali.

Kontroly a postihy

Energetický regulační úřad má právo kontrolovat nepřiměřenost záloh za energie. Jako nekalou obchodní praktiku může postihnout například případ, kdy dodavatel neoprávněně zvýší cenu a následně i zálohy.

V praxi může zvýšení záloh nastat ze dvou důvodů. Prvním je nárůst spotřeby domácnosti, druhým zvýšení ceny dodávky.

Pokud je důvodem růst ceny dodávky energie, musí zdražení nastat dříve, než se zvýší zálohy. „Mimo jiné to typicky předpokládá oznámení o zvýšení ceny ze strany dodavatele,“ říká mluvčí Energetického úřadu Michal Kebort. Zákon přitom jasně říká, že musí jít o oznámení prokazatelné a adresné, nejpozději 30 dní před tím, než změny začnou platit.

,,Chtěli bychom posílit možnosti toho, aby regulační úřad mohl účinně postupovat proti nekalým praktikám, to znamená aby se zpřísnila možnost postižení obchodníků za přestupky v oblasti nekalých praktik,“ uzavírá předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

(bar, čtk)