Vladimír Putin oznámil Rusům, že jsou z nejhoršího venku. V televizním vystoupení nalakoval ruskou ekonomickou situaci na růžovo, rubl nicméně poprvé od listopadu 2014 posílil pod hranici 50 rublů za dolar.
Je to důsledek hned několika faktorů. Za prvé, ropa v posledních týdnech míří vzhůru a je zpátky na 60 USD za barel. Za druhé, řešení rusko-ukrajinského konfliktu je stále daleko, ale zdá se, že v tuto chvíli nehrozí další eskalace sankcí ze strany eurozóny a USA. A za třetí, ruské podniky a banky čelily největším splátkám zahraničního dluhu na začátku roku. V druhém a třetím kvartále je splátkový kalendář hubenější.
Na druhou stranu tento souběh několika příznivých faktorů nemusí hrát Rusku do karet pořád. Nečekáme, že se vrátí éra drahé ropy a nárůst cen se podle našeho názoru v průběhu roku zastaví.Napětí na východě Ukrajiny může v průběhu roku znovu eskalovat a další rozšíření sankcí se může opět dostat na stůl. A splátky zahraničního dluhu začnou ke konci roku znovu narůstat. Ruskou ekonomiku bude navíc dál sužovat vysoká inflace omezující spotřebitelskou poptávku a investice podniků těžko při stávajících sankcích zažijí restart.
I tak to ale vypadá, že návrat extrémního napětí, které ruský finanční sektor zažíval na přelomu roku 2014 a 2015, není moc pravděpodobný. Kapitálové kontroly v Rusku v tuto chvíli nejsou na pořadu dne. Daleko víc si s nimi mohou začít lámat hlavu Řekové. Včera dostaly Athény avízo od šéfky MMF Lagardové, že nemohou počítat se žádnou úlevou. A dohoda mezi Athénami a mezinárodními věřiteli je v nedohlednu.
Mohlo by vás zajímat
Jan Bureš, autor je analytik ČSOB