Skupina MOL vyrobila v rafinérii společnosti Slovnaft v Bratislavě motorovou naftu obsahující hydrogenovaný rostlinný olej (HVO) a udržitelné letecké palivo (SAF). Kvalita produktů byla ověřena radioizotopovou analýzou nezávislou specializovanou laboratoří společnosti Isotoptech Zrt. Úspěšný výrobní test potvrdil, že Skupina MOL je technologicky připravena na výrobu alternativních syntetických paliv, která je součástí dlouhodobé strategie společnosti SHAPE TOMORROW.
Bionafta HVO rostlinného původu byla úspěšně vyrobena v bratislavské rafinérii. HVO se vyrábělo pomocí oleje ze skořápek kešu ořechů a takto vyrobená biosložka se zpracovávala společně s ropou. Skupina MOL již řadu let využívá v dunajské rafinérii v Százhalombattě tzv. společné zpracování: tento proces snižuje emise tradičních paliv smícháním rostlinných zbytků, protože bio a fosilní složky se zpracovávají současně přímo během výroby. Výrobní test byl úspěšný: výrobek z motorové nafty byl analyzován maďarskou laboratoří Isotoptech Zrt, která potvrdila, že obsahuje požadovaný poměr HVO.
Ve stejné době provedla bratislavská rafinerie Skupiny MOL další výrobní test, při kterém se společným zpracováním vyrobilo udržitelné letecké palivo (SAF). I v tomto případě společnost vytvořila hodnotu z odpadu: zpracovávala částečně rafinovaný kuchyňský olej z tradiční suroviny. Test prokázal, že výrobní jednotka bratislavské rafinérie používaná pro výrobu standardního leteckého petroleje je vhodná i pro výrobu udržitelného leteckého paliva.
„Jsme technologicky připraveni vyrábět bionaftu rostlinného původu i udržitelné letecké palivo. To by mohlo otevřít novou kapitolu v udržitelném úsilí Skupiny MOL: nabízíme našim zákazníkům stále větší rozmanitost a množství paliv, čímž také přispíváme k inteligentní energetické transformaci,“ řekl Csaba Zsótér, senior viceprezident pro paliva ve Skupině MOL.
Mohlo by vás zajímat
„Skutečnost, že Slovnaft v této zkoušce obstál, je potvrzením naší pozice významného hráče v regionu střední a východní Evropy. Kompetence v chemické výrobě, které jsme získali během dlouhé historie společnosti, musí být zachovány a rozvíjeny v souladu s tím, kam se společnost ubírá a jakou budoucnost chceme vytvářet,“ uvedl Gabriel Szabó, místopředseda představenstva Slovnaftu a viceprezident pro downstream Skupiny MOL.
V současné době vyrábí SAF jen velmi málo rafinérií na světě. Slovnaft se tak stal jednou z prvních rafinérií schopných vyrábět letecké palivo splňující kvalitativní požadavky stanovené pro SAF. V souvislosti s cíli EU v oblasti životního prostředí mají udržitelná letecká paliva od letošního roku tvořit 2 procenta celkové spotřeby leteckých paliv, přičemž toto procento se bude každý rok postupně zvyšovat. Podíl udržitelných leteckých paliv se má do roku 2030 zvýšit na 6 procent, do roku 2035 na 20 procent a do roku 2050 na 70 procent. Tyto požadavky se budou vztahovat na všechny lety začínající v Evropské unii bez ohledu na destinaci. Slovnaft, stejně jako Skupina MOL, také spolupracuje při testování leteckého paliva SAF s Leteckou fakultou Technické univerzity v Košicích.