INZERCE

Čerpací stanice. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Před čerpacími stanicemi v Londýně se opět tvoří dlouhé fronty. Navzdory tvrzení Johnsona, že situace v Británii se začíná zlepšovat

Před čerpacími stanicemi v Londýně se i dnes tvoří dlouhé fronty. Trvá tak problém se zásobováním pohonnými hmotami, který zčásti způsobil nedostatek řidičů nákladních aut. Premiér Boris Johnson přitom v úterý prohlásil, že situace se zlepšuje.

Británie se už téměř týden potýká s panickým nakupováním pohonných hmot, kvůli kterému jsou čerpací stanice bez zásob. Petrochemické společnosti už dříve upozornily, že nemají dostatek řidičů, kteří by naftu a benzin mohli přivézt.

Johnson se pokusil utlumit obavy veřejnosti a prohlásil, že zásobování se vrací k normálu. Obyvatele vyzval, aby nepanikařili a netankovali do zásoby. V mnoha regionech však zůstaly zavřené stovky čerpacích stanic a motoristé stále čekali ve frontách, aby mohli natankovat.

Reportéři agentury Reuters dnes brzy ráno zaznamenali dlouhé fronty u čerpacích stanic na severu Londýna a na frekventované okružní dálnici M25. Některé stanice opět vyvěsily cedule, že pohonné hmoty nemají.

Nedostatek vedl k výzvám, ať si přednostně mohou natankovat lékaři, zdravotní sestry a další nezbytní pracovníci, aby nemocnice a služby sociální péče fungovaly bez problémů. Johnson zatím tuto iniciativu nevyslyšel. Vláda uvedla do pohotovosti 150 řidičů cisteren britské armády, podle médií by mohli být nasazeni v následujících dnech.

Nejvýrazněji se krize podle odvětvových skupin projevuje v Londýně, v dalších britských městech a dále na jihovýchodě země. Na některých čerpacích stanicích se strhly šarvátky, fotografie na sociálních sítích ukazují, že někteří lidé čerpají pohonné hmoty do plastových lahví od vody.

Britská asociace prodejců pohonných hmot PRA v úterý uvedla, že 37 procent čerpacích stanic jejích členů je bez zásob. Asociace zastupuje soukromé prodejce pohonných hmot, kteří představují asi dvě třetiny z celkových zhruba 8380 čerpacích stanic v Británii.

V Británii, která má pátou největší ekonomiku na světě, nedostatek pohonných hmot způsobuje chaos. Nedostatek řidičů tam vedl k výpadkům v zásobování supermarketů a kvůli prudkému nárůstu cen zemního plynu zkrachovaly některé energetické společnosti.

Fronty u pump

V Británii se již čtyři dny tvoří dlouhé fronty u pump a část z nich musela zavřít, protože nemá co prodávat. Britští ministři, ropné firmy i čerpací stanice tvrdí, že zásoby pohonných hmot jsou dostatečné, systém ale vyčerpal nedostatek řidičů nákladních aut v kombinaci s panickými nákupy do zásoby.

Server BBC uvedl, že na zásobování čerpacích stanic se nyní připravuje 150 řidičů vojenských cisteren. Vláda rovněž povolila prodloužení platnosti speciálních řidičských průkazů, které umožňují řidičům přepravovat zboží jako pohonné hmoty, a to bez opakovacího školení nebo zkoušek.

Představitelé některých odvětví vyzvali vládu, aby zajistila jejím pracovníkům přednost při nákupu pohonných hmot. Problémy totiž ovlivňují zaměstnance pečovatelských služeb, lékaře a zdravotní sestry, ale také učitele. Na některých místech dnes nevyjely ani školní autobusy, protože neměly palivo.

Mluvčí RAC Simon William upozornil, že ceny benzinu mohou dále růst i bez současného problému s dodávkami kvůli rostoucím nákladům na ropu. Ceny ropy se nyní blíží nejvyšší hodnotě za tři roky.

V Británii chybí více než 100 tisíc řidičů nákladních aut. To v posledních měsících způsobilo problémy v řadě průmyslových odvětví, včetně dodavatelů potravin a supermarketů. Vláda se rozhodla vydat tisíce dočasných tříměsíčních víz pro zahraniční řidiče nákladních aut a doufá, že to pomůže vyřešit krizi. Podle britských médií se však zdá, že řidiči o nabízená krátkodobá víza příliš nestojí.

(čtk)