Švýcarský farmaceutický obr Novartis čelí v Jižní Koreji riziku dočasného zákazu prodeje některých svých léků kvůli podezření z nezákonných obchodních praktik. Samsung Biologics se připravuje na vstup na burzu.
Švýcarský Novartis se dostal do hledáčku jihokorejských státních žalobců, kteří jej vyšetřují pro podezření z porušení obchodních pravidel u některých velmi populárních léků. Novartis měl nabízet nezákonné slevy a výhody lékařům za účast na seminářích a dalších akcích, pořádaných medicínskými časopisy. Hodnota těchto „dárečků“ dosáhla za období 2011 až 2016 zhruba 2,4 milionů dolarů (bezmála 58 milionů korun).
Do skandálu je podle listu Financial Times zapojeno 34 lidí, včetně 15 lékařů a šéfů pěti časopisů. Žalobci tvrdí, že stranou nezůstalo ani šest lidí z vedení korejské pobočky Novartisu včetně jejího prezidenta. „Přistoupíme k adekvátním opatřením v trestněprávní rovině proti zodpovědným lidem, jakmile bude vyšetřování ukončeno,“ stojí v prohlášení jihokorejského ministerstva pro bezpečnost potravin a léků.
Podle tamního práva mohou společnosti, které nabízely nepřiměřené rabaty lékařům výměnou za předepisování jejich léků, obdržet zákaz prodeje léků až na šest měsíců. Státní žalobci také po ministerstvu zdravotnictví požadují, aby administrativně snížilo ceny těch léků, kterých se případ týká. Toho lze dosáhnout skrze systém národního zdravotního pojištění. Nad to je možné odebrat licence lékařům, kteří „dárečky“ od farmaceutických firem dostávají.
„Dárečky“ pro lékaře jsou rozšířené
Novartis patří v Jižní Koreji z hlediska tržeb k největším zahraničním farmaceutickým firmám s obratem přes 450 miliard wonů (10 miliard korun) za minulý rok. Korea je zároveň desátým největším trhem pro Novartis. Jeho korejská pobočka dostala už před pěti lety pokutu 7,1 miliard wonů (155 milionů korun) za podobný prohřešek, kvůli kterému je dnes vyšetřován.
Hlasy ze zdravotnického sektoru říkají, že tato forma uplácení lékařů je v Jižní Koreji poměrně rozšířené navzdory tomu, že tvrdým opatřením ze strany vlády. Letos v únoru státní žalobci udělali razii v kancelářích korejské pobočky Novartisu jako součást celkového tažení proti těmto praktikám. Podobná akce byla provedena i v některých lobbistických zdravotnických kruzích.
Novartis Korea připustil, že někteří jeho představitelé mohou být v nezákonných obchodních praktikách zapleteni, ale odmítl, že by se to týkalo top managementu. „Uznáváme a litujeme toho, že někteří naši kolegové byli účastni na menších lékařských setkáních a jiných vědeckých aktivitách prostřednictvím komerčních časopisů. Je to samozřejmě v rozporu s naší politikou a firemní kulturou,“ stojí v prohlášení korejské pobočky Novartisu. „Nikdy netolerujeme neférové praktiky a již jsme podnikly kroky k vyšetření všech problémů.“
Samsung Biologics jde na burzu
Biofarmaceutická divize korejského giganta Samsung se chystá upsat své akcie na burze. Hodnota úpisu Samsung Biologics se podle listu Financial Times odhaduje v rozmezí 1,8 až 2,7 miliardy dolarů (43,2 až 64,8 miliard korun). Jestliže se to podaří, bude to letošní největší IPO v Jižní Koreji. Biofarmaceutická část Samsungu už předložila potřebnou žádost Korejské burze cenných papírů, sídlící v Soulu.
Záměr Samsungu je vývoj nových biofarmaceutických produktů, což by mohl být impuls pro růst celé skupiny. Samsung Biologics, který vyrábí komplexní biologické léky pro své odběratele, kam patří i Bristol-Myers Squibb nebo Roche Holding, má podle odhadu analytiků tržní cenu kolem 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Očekává se, že společnost nabídne k veřejnému obchodování 10 až 25 procent svých akcií.
Peníze získané z úpisu budou použity na zvýšení výrobní kapacity tak, aby se Samsung Biologics stal největším smluvním výrobcem léků. Nyní mu patří v globálním měřítku třetí příčka za švýcarskou společností Lonza a německým Böhringer Ingelheim. Na třetí pozici se dostal na konci minulého roku. Cíl stát se světovým lídrem by měl být splněný do roku 2018.
Samsung na biofarmaka vsází poté, co jeho hlavní obor – technologie – poněkud zpomaluje svůj růst. Samsung do biotechnologického odvětví v minulých letech investoval miliardy dolarů. Očekává, že bude neméně tak lukrativní, jako digitální technologie. Od roku 2011, kdy Samsung Biologics vznikl, je však soustavně ve ztrátě. Jen za minulý rok vykázal provozní hospodářský výsledek minus 203 miliard wonů (4,5 miliardy korun). Vstup na burzu by mohl být impulsem pro obrat k lepšímu.
-usi-
Vyšlo na Zdravotnickýdeník.cz