Čistý zisk skupiny ČEZ za první letošní čtvrtletí dosáhl 26,7 miliardy korun. Pro srovnání: je to třikrát více než v prvním kvartálu loňského roku. Ostatně tolik ČEZ nevydělal ani za celý loňský rok. Takový výsledek jistě potěší akcionáře ČEZ. A rozzuří snad každého, kdo platí účty za elektřinu.
Jak ČEZ dále uvedl, provozní výnosy meziročně vzrostly o 29 procent na 76 miliard korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 110 procent na 43,7 miliardy korun. ČEZ tak překonal nejen své vlastní plány, ale také odhady burzovních analytiků. „ČEZ oznámil vesmírná čísla totálně mimo tržní konsenzus,“ poznamenal k výsledkům makléř skupiny Fio David Lamač.
Podle vyjádření společnosti ČEZ aktuální výsledky hospodaření reflektují rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích, vysokou provozní spolehlivost elektráren a enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích. Vedení ČEZ navýšila celoroční výhled EBITDA na úroveň 95 až 99 mld. Kč (původně 85 – 89) a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na hodnotu 45 až 49 miliard korun (starší odhad 38 -42).
„Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67 až 73 korun na akcii. Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník český stát by mohl získat více než 27 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Díky vysokému zisku klesají ukazatele zadluženosti, poměr čistý dluh / EBITDA klesl z hodnoty 2,0 na 0,9. „Čistý dluh Skupiny ČEZ se v prvním čtvrtletí snížil o 29 miliard korun, přestože společnost ČEZ – stejně jako velcí evropští výrobci elektřiny – čelí enormním požadavkům na zajištění uzavřených komoditních obchodů a je nucena na burzy doplňovat značné finanční prostředky. K 31. 3. měl ČEZ z titulu maržových vkladů na burzách a u obchodních protistran vázáno celkem 57 miliard korun,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
Neznamená to však, že všechny obory podnikání jsou pohádkově ziskové. Na společnost ČEZ Prodej, která prodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům, dopadá růst cen komodit negativně. EBITDA společnosti ČEZ Prodej proto meziročně klesla o 1,6 miliardy korun a v prvním letošním čtvrtletí vychází ztráta ve výši 176 milionů korun. Důvodem jsou stále vyšší pořizovací ceny elektřiny a plyn.
Objem výroby elektřiny zůstal stabilní s jednou výjimkou. Vzhledem k drahému plynu musel ČEZ omezit výrobu v plynových elektrárnách o 40 procent. Týká se to zejména velké paroplynové elektrárny v Počeradech.
David Tramba