Někdejší předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek se tvrdě obul do prodeje Lannova paláce společnosti Finep. Cena rekonstruované lukrativní nemovitosti v centru Prahy ve výši 201 milionů korun mu přijde příliš nízká. ČSSD si od prodeje nemovitosti slibuje splacení dluhu v podobné výši. Paroubek prodej označil za ostudný.
„Když se objevila informace o tom, že ČSSD bude prodávat za 200 milionů korun Lannův palác v centru Prahy, obrátili se na mě nezavisle tři moji klienti, s vyjádřením vážného zájmu o koupi za tuto částku. Přiznám se, že jsem je zklamal v této věci, neboť jsem jim sdělil, že v této hře na prodej já nejedu,“ uvedl Jiří Paroubek na webu Vaše věc.
Společnost Finep si Lannův palác 8 let od ČSSD pronajímala. Lannův palác sousedí s Lidovým domem, se sídlem ČSSD. Stojí na rohu Havlíčkovy a Hybernské ulice naproti Masarykovu nádraží. Nárožní budova v novogotickém stylu z roku 1859 s užitnou plochou 2000 metrů čtverečních prošla před pěti lety kompletní rekonstrukcí.
Obnovu Lannova paláce zaplatila developerská společnost Finep a firma Pensum, která je součástí holdingu Finep, již dříve o dům projevila zájem.
„Je to prodáno, teď se to procesuje. Kupcem je současný nájemce,“ potvrdil serveru Idnes.cz Michal Šmarda, předseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě.
Mohlo by vás zajímat
„Ona je dnes nájemcem toho domu a projevila zájem o jeho odkoupení a učinila nám v té věci oficiální nabídku,“ řekl již dříve Šmarda. Finep si prostory v Lannově paláci od roku 2014 pronajímá a má se sociální demokracií smlouvu na 25 let.
Tajné hlasování bez odpovědnosti
Jiří Paroubek je v kritice realitní transakce velmi tvrdý.
„Podle odhadů mých dobrých přátel, kteří pracují s nemovitostmi a jejich prodejem, je cena 200 milionů korun za tento objekt v centru města, jenž je rekonstruován a tedy ve velmi dobrém stavu, značně podceněná. Zdá se, že problém už vznikl ve smlouvě z roku 2014, kterým ČSSD za předsednictví Bohuslava Sobotky a jeho místopředsedy Martina Starce, uzavřela smlouvu typu Zanzibar – Velká Británie, kde Zanzibarem ovšem byla ČSSD a Finep Velkou Británií,“ uvedl Paroubek na webu Vaše věc.
„Předpokládám, že lidé, kteří se v ČSSD tímto podivným prodejem zabývají, učiní příslušné právní kroky, který takovýto nevýhodný výprodej majetku strany určitou zájmovou skupinou, momentálně ovládající vedení této strany, znemožní. Pro zajímavost, jak jsem se dozvěděl z kuloárů, jedna dne už bývalá členka předsednictva ČSSD, známá svými velmi blízkými vztahy k bývalé šedé eminenci Bohuslava Sobotky, Miroslavu Pochemu, navrhla předsednictvu při projednávání prodeje Lannova paláce, tajné hlasování. Tedy, aby nebylo možné stanovit osobní odpovědnost jednotlivých funkcionářů za tento, nejen podle mého názoru, nevýhodný prodej. Mimochodem tato členka předsednictva už dnes není ani členkou předsednictva a prý ani členkou sociální demokracie. Jinak řečeno, skupina funkcionářů, do které je zapojen Poche a která měla zájem na prodeji Lannova paláce, si dobře uvědomuje nebezpečí, které z tohoto prodeje pro ni mohlo plynout. Chytří členové předsednictva se neměli vůbec hlasování účastnit a měli to sdělit do zápisu,“ tvrdí Paroubek.
„Vítězné tirády“ nynějšího předsedy strany, Michala Šmardy, „který sám sebe po prodeji stylizoval do pozice zachránce ČSSD“, jsou podle bývalého předsedy poněkud předčasné.
„ČSSD se nějakých dluhů sice zbaví, zdaleka ale ne všech. A kromě toho je stále v očekávání výroku soudkyně Dagmar Stamidisové v soudním sporu s dědici advokáta Altnera. Soudkyně Stamidisová zdá se, ještě před svým odchodem do důchodu, nehodlá akceptovat doporučení nadřízeného soudu a již se nechala před několika měsíci veřejně slyšet, že právo vidí na straně dědiců advokáta Altnera.
Jiří Parpubek dodává, že i kdyby výše prodejní ceny Lannova paláce odpovídala reálným podmínkám, ve kterých dnes ceny nemovitostí v Praze jsou, je tento postup individuálního prodeje v podstatě předem vybranému zájemci, neobvyklý.
„Vedení strany, by s využitím expertů, mělo zpracovat konkrétní ozdravný plán, který by řešil zcela transparentně a neproblémově zadlužení sociální demokracie, včetně dopad kauzy Altner na hospodaření této strany. A to se nestalo,“ uzavírá bývalý šéf ČSSD.
Lannův palác, stavba v novogotickém stylu, stojící na rohu ulic Hybernské a Havlíčkovy naproti budově Masarykova nádraží, je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Jejím duchovním otcem je český průmyslník Vojtěch rytíř Lanna. Základní kámen byl položen v roce 1857 a celá stavba poté dokončena v roce 1859.
Bez nadsázky lze říci, že v prostorách Lannova paláce se rodila průmyslová historie České republiky. Bez rodiny Lannů by průmysl a doprava na území Čech v tehdejším Rakousku Uhersku de facto téměř neexistovaly. Lannové byli vizionáři, průmyslníci, stavitelé a spolutvůrci železniční a vodní dopravy v počáteční éře průmyslu u nás. Jejich zápis do českých dějin je nepřehlédnutelný, jedinečný a jak to bohužel i často bývá, tak stále bohužel nedoceněný.
(hrb)