Jiří Kaucký je od zítřka novým předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů

Jiří Kaucký na oficiální fotografii pro potřeby Etické komise. Foto: archiv JK

Úřad pro ochranu osobních údajů má nového předsedu. Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář dnes předal jmenovací dekret podepsaný prezidentem republiky Jiřímu Kauckému, který byl 20. srpna zvolen senátory.

Od 1. září dojde k výměně v předsednickém křesle Úřadu pro ochranu osobních údajů. Novým předsedou je k tomuto datu jmenován dlouholetý kariérní úředník a právník Jiří Kaucký, který naposledy působil na ministerstvu vnitra.

Podle informací Ekonomického deníku byl Jiřímu Kauckému dnes předám jmenovací dekret podepsaný prezidentem republiky Milošem Zemanem. Vzhledem k rekonvalescenci po minulotýdenním úrazu prezidenta, dekret předával kancléř Vratislav Mynář. Šlo o ryze pracovní setkání, ke kterému Hrad ani nevydal tiskovou zprávu, či krátkou informaci.

Kaucký byl zvolen novým předsedou 20. srpna, když dostal 34 hlasů, jeho protikandidát, stávající místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš dostal 22 hlasů. Ještě v době kandidatury Jiří Kaucký avizoval, že v případě, že bude zvolen, je připraven se svým protikandidátem spolupracovat. Jeho vizí, kterou představil v obsáhlém rozhovoru je, že „Stát nemá shromažďovat údaje, které nejsou pro plnění jeho legitimních úkolů potřeba a mít je jenom tak dlouho, jak dlouho je potřebuje.“

Celý rozhovor s novým předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů si můžete přečíst zde:

„Stát má shromažďovat informace o občanech jen po nezbytně nutnou dobu,“ říká kandidát na šéfa ochránců osobních údajů Kaucký

 

Symbolické předání úřadu by se mělo odehrát zítra, tedy 1. září na poradě vedení ÚOOÚ, kde se rozloučí odcházející předsedkyně Ivana Janů. Ta vedla úřad pět let a nechtěl již ve své funkci pokračovat. Proto museli členové Senátu volit nového předsedu.

Jiří Reichl