INZERCE

Průmyslový park CTP: Foto CTP

Ještě víc bílých krabic. Developeři budují skladovací haly jako o závod

Developeři rozjeli výstavbu nájemních prostor pro výrobu a skladování ve velkém. V Česku se nyní staví rekordních 1 112 000 metrů čtverečních nových prostor, což je nejvíce v historii a také více než trojnásobek oproti hodnotě na konci roku 2020. Stavební boom se odehrává také v dalších zemích střední Evropy.

Realitně poradenská společnost Cushman & Wakefield ve své analýze uvádí, že moderní logistické industriální plochy v regionu ke konci roku 2021 dosahovaly více než 46 milionů metrů čtverečních, což je více než desetiprocentní nárůst oproti roku 2020. Největší část těchto prostor se nachází v Polsku (52 procent), v České republice je to 21 procent (9,7 milionu m2) této plochy.

I když už na každého obyvatele Česka připadá skoro metr plochy v logistických a výrobních areálech, tak to stále nestačí rostoucí poptávce. Tu táhnou hlavně firmy působící v logistice, distribuci a v oboru e-commerce, nikoli výrobní podniky. Neobsazenost ploch v moderních areálech k pronájmu je v Česku nyní pouhých 1,6 procenta, v Praze pak dokonce pouze 0,7 procenta.

„Na současný přesun části retailové poptávky z tradičních prodejních kanálů na internet musejí společnosti reagovat odpovídajícími skladovými kapacitami. Rozvoj e-commerce nyní zásadně ovlivňuje podobu retailového prodeje, přičemž nejvíce preferovaná v budoucnu bude nejspíš varianta částečně kamenných obchodů a doručení přímo z centrálního skladu,“ odhaduje vedoucí týmu pronájmu průmyslových nemovitostí a nákupních parků v Cushman & Wakefield Jiří Kristek.

Vývoj poptávky v ČR podle oboru

Vývoj poptávky po skladových a výrobních prostorách v ČR podle odvětví. Zdroj: Cushman & Wakefield

V souvislosti s nedostatkem volných ploch na trhu v Česku v loňském roce stoupaly nájmy, jež se předtím dlouhodobě držely na stabilní úrovni. Nejvyšší dosahované nájemné za plochu o rozloze 5000 m2 v dobré lokalitě se řadu let pohybovalo v rozmezí 4 až 4,30 eura za metr čtvereční, ke konci loňského roku však v okolí Prahy stouplo až na 5,60 eura/m2.

Nejvyšší podíl na celkové industriální ploše v pěti zemích střední Evropy mají podle podle analýzy firmy Cushman & Wakefield developerské společnosti CTP (13 %), Prologis (10 %), Panattoni (8 %) a P3 Logistic Parks (7 %).

Na výstavbě v regionu se loni podílela hlavně společnost Panattoni, jež dokončila téměř dva miliony metrů čtverečních nové logistické plochy. S touto společností spolupracuje česká realitně investiční firma Accolade, která v posledních letech rychle roste. Druhé místo drží původem nizozemský developer CTP, který loni dodal na trh přes 600 000 metrů čtverečních ploch k pronájmu.

Tomáš Rovný