Krátce na to, co letouny britské RAF zamířily k úkolům airpolicingu v Polsku, už musely zasahovat. Stíhačky Královského letectva umístěné na základně v Malborku podle informací RAF nedávno třikrát vzlétly, aby reagovaly na ruská letadla, která přiletěla z Kaliningradské oblasti a byla extrémně blízko vzdušného prostoru NATO.
Britští letci jsou se svými stroji dislokováni na 22. taktické letecké základně v Malborku. RAF nyní oznámilo, že dvojice letounů Eurofighter Typhoon ve službě minulý týden třikrát letěla k Baltskému moři, aby zareagovala na ruská vojenská letadla, atakují vzdušnou hranici Severoatlantické aliance.
Průzkumný letoun a pak hned stíhačky
Kontingent RAF, který byl na konci března přesunut do Malborku, plní od 1. dubna rozšířenou misi air policingu. Mezi její úkoly patří kontrola situace nad mezinárodními vodami Baltského moře, ale také monitorování polských hranic v případě dálkového leteckého útoku na Ukrajinu.
V úterý 15. dubna britští piloti uskutečnili dva takové lety. Poprvé byl důvodem ruský operační a strategický průzkumný letoun Il-20M (kódové označení NATO Coot-A – pozn. red.), poté dva dvoumístné stíhací letouny Su-30 (kódové označení Flanker – pozn. red.) pro získání vzdušné převahy.
Ve čtvrtek 17. dubna byly nad Baltské moře vyslány dva Typhoony už potřetí. Ukázalo se, že neznámým letounem je opět Il-20M. Pilot nereagoval na pokusy o navázání spojení se stíhačkami RAF.
Mohlo by vás zajímat

Pilot nereagoval
„Letadlo opouštějící kaliningradský vzdušný prostor nekomunikovalo, takže jsme ho po zachycení sledovali, abychom chránili civilní letecký provoz v bezprostřední blízkosti,“ oznámil mluvčí 140. expedičního leteckého křídla z Malborku.
Hrozba, kterou představuje ruské vojenské letectvo v civilním leteckém provozu nad mezinárodními vodami Baltského moře, je jedním z hlavních důvodů mise QRA (quick reaction alert).
Operace Chessman se Švédy
Rozšířená mise britského air policingu v Malborku nese název Operace Chessman. Kontingent RAF zde má šest stíhaček Eurofighter. Podporují je Švédové se šesti stíhačkami JAS-39 Gripen. Celkem se na 22. základně taktického letectva nachází asi 300 vojáků ze spojeneckých jednotek.
Pro spojence je to příležitost ke společnému leteckému výcviku. Před několika dny provedli Britové a Švédové první takové cvičení. Scénář byl následující: britské Typhoony nejprve opustily leteckou základnu Malbork, aby simulovaly nepřátelskou formaci, a švédské Gripeny byly vyslány k zachycení Typhoonů, podporovaných německými letouny A400M pro doplňování paliva za letu.
„Jejich piloti vykonávají společné cvičné lety, ale ve službě jsou v národních dvojicích. Nestává se, že by jeden Typhoon byl ve službě s Gripenem,“ uvedl mluvčí operačního velitelství složek ozbrojených sil podplukovník Jacek Goryszewski.
Mise NATO Enhanced Air Policing (eAR) byla založena v roce 2014 po ruské anexi Krymu. Jejím účelem je demonstrovat kolektivní odhodlání spojenců a obrannou povahu NATO. Kromě toho funguje jako odstrašení Ruska od pokusů nebo hrozeb agrese proti spojencům.