Převést auto na nového majitele by mělo být od února jednodušší a levnější. Ministr dopravy Martin Kupka představil na odborném semináři Hospodářské komory nový systém on-line žádostí pro převod vozidel v registru a další služby. Přístupný bude přes Portál dopravy a využít ho zatím mohou fyzické osoby, do konce roku by měl být ale k dispozici i pro firmy. Ministerstvo dopravy chce zároveň spustit i takzvaný registr zastoupení, který pak umožní i přístup k online žádostem například leasingovým firmám či autobazarům.
„Naším cílem je, aby šlo veškerou administrativu okolo prodeje, koupě a registrace auta vyřídit plně digitálně,“ uvedl Kupka s tím, že mezi lidmi je apetit využívat on-line služby skutečně veliký. Připomněl, že po zrušení nutnosti využívat datové schránky stoupl počet žádostí o řidičské průkazy přes portál z 1500 na 3000 týdně. „Nyní chceme umožnit online udělení plných mocí, díky kterému půjde mnoho úkonů řešit elektronicky,” dodal.
Možnost žádat on-line o změny v registru vozidel považuje tak ministr za průlomové řešení. Přes Portál dopravy bude možné tak nově – kromě dosavadních služeb – požádat o převod auta na jinou osobu, registraci vozu nebo o vydání další registrační značky na nosič kol. Prozatím tedy pro fyzické osoby, do konce roku by pak měly mít stejnou možnost i firmy.
A zároveň by také ve stejném období mělo ministerstvo dopravy spustit připravovaný registr zastoupování. To umožní lidem a firmám jednoduše a rychle pověřovat osobu pro zastupování a přes Portál občana pak bude možné ověřit, kdo koho pověřil. „Jeho hlavním přínosem bude sdílení údajů o oprávněních k zastupování při vyřizování různých agend mezi fyzickými osobami a firmami či úřady,“ doplnil vrchní ředitel sekce hospodářství z Ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický. A tento mechanismus pak umožní i přístup k online žádostem například leasingovým firmám či autobazarům.
Mohlo by vás zajímat
Už dnes jsou pak na Portálu dopravy dostupné služby spojené s dopravní agendou, jako je kontrola tachometru, informace o vlastněném vozidle, dálniční známky, možnost e-podání žádostí o výměnu řidičského průkazu z důvodu krádeže, ztráty či změny osobních údajů, předvyplnění žádosti změn v registru vozidel a nově nemusí mít řidiči v České republice u sebe řidičský ani technický průkaz.
Poplatek o pětinu nižší
Podání žádosti o převod online ušetří i peníze. Správní poplatek bude o pětinu nižší. Podle ministra sice zatím není jasné, kolik online žádosti ušetří úředníků, protože rozhodnutí bude na každé obci s rozšířenou působností, která tyto agendy pro stát zajišťuje. Je ale podle něho zřejmé, že práce pro úředníky v této oblasti ubude. Z úřadů se v této oblasti často stanou jen výdejní místa. Podle ministra jsou úřady zároveň o nové agendě dostatečně informovány a začou otevírat okénka, kde se budou vydávat pouze příslušné dokumenty vydávat a nebude v nich docházet ke kumulaci řady dalších úkonů.
Kupka také dodal, že do budoucna patk ministerstvo pak připravuje ještě další krok, aby lidé nemuseli v takových případech vůbec fyzicky už na úřady a mohli si nechat zaslat vše potřebné k vyzvednutí buď do Alza boxů nebo skrz poštu domů a nevázat se tak na úřední hodiny obcí.
„Je to opravdu revoluční pokrok v digitalizaci, která je klíčem k usnadnění celého procesu,” zdůraznila pro Ekonomický deník šéfka největšího prodejce ojetých aut Aures Holdings Karolína Topolová. „V první fázi se týká pouze fyzických osob, což je ale skvělý první krok a my věříme, že i pro ty právnické nastane ještě letos. Protože je potřeba si uvědomit, že obojí je provázané. Člověk, který si vůz kupuje, jde k obchodníkovi a ten to pak prodává koncovému zákazníkovi,” uvedla s tím, že věří, že ještě letos skutečně dojde i na fázi číslo dvě, zmíněnou Registraci zastoupení, protože to pak pocítí skutečně řada lidí, kteří si pořizují vozy v autobazarech.
„Teď se to týká lidí, kteří obchodují sami mezi sebou, což však bývá dost riskantní kvůli poskytovaných záruk a kontrol, nemluvě o nastupující elektromobilitě, protože tam nutná kontrola baterií zcela mění podmínky hry,” připomněla s tím, že obchodní model její firmy se od většiny obchodníků s ojetými vozy odlišuje právě tím, že prodej aut pouze nezprostředkují. „Auta vykupujeme do našeho vlastnictví. Ale to znamená vozy na sebe i registrovat. A jsme patrně v tuzemsku subjektem s nejvyšším počtem registrací ojetých vozů, který se pohybuje kolem šedesáti tisíci ročně,” dodala.
Rizika při nákupu auta z druhé ruky připomněl i Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která monitoruje trh ojetých aut a pomáhá bojovat proti podvodům. Digitalizace je tak podle něj základním krokem jak lépe prověřovat vozidla a tím i zvýšit bezpečnost nákupu.
„Digitalizace vstupuje při nákupu auta nejen do jeho hledání a výběru, ale také do prověření jeho identity a historie. Díky digitalizaci je možné získat informace z historie auta ohledně toho, zda nemá stočený tachometr, nebylo havarované či případně jak, kdy bylo skutečně vyrobeno a pro jakou zemi, zda nebylo provozováno jako taxi, není hlášené jako odcizené či zatížené financováním a řadu dalších informací, ale také si lze jednoduše zkontrolovat, jestli dané vozidlo vůbec existuje. Bez digitalizace by nebylo možné tato data vůbec poskytovat,“ říká. Pozititvní zprávou ale podle něho je, že “lidé už dostávají rozum”. Zhruba poslední dva roky se začínají totiž zajímat skutečně i o historii kupovaného vozidla. “Protože tady už jde o život. Opravit se dá vůz levně, ale nikdo nezaručí, že i bezpečně,” zdůraznil.
Nový systém pro žádosti o převod je podle ministra Martina Kupky uživatelsky přívětivý a prošel testováním. Podle jeho náměstka Ladislava Němce bude nicméně pro uživatele připraven jasný návod.
Digitalizace postupuje
Posun v digitalizaci celého podnikatelského sektoru ze strany státu vnímá pozitivně i Hospodářská komora. „Výrazné zlepšení digitalizace státní správy jsme vnímali při vzniku vlády jako jedno z nejdůležitějších témat pro podnikatele, které dusí drahá a zbytečná byrokracie. Jsme proto rádi za každou změnu a pevně doufáme, že se ještě v tomto volebním období podaří odstranit i další zbytečné překážky, jako jsou třeba fyzické kontroly při převodech aut nebo lepší dostupnost informací o vozidle,“ zdůraznil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Nejpozději 1. února 2025 vstoupí v účinnost zákon 12/2020 Sb. o právu na digitální služby, takzvaná digitální ústava. Ta dává občanům právo na to, aby veškeré úřední úkony a agendy, které je možné zdigitalizovat, byly vyřizovány elektronicky. Hospodářská komora proto pořádá kulaté stoly, u kterých mapuje, jak se státní úřady na tuto povinnost připravují.
V Česku je registrovaných přes 6,5 milionu osobních aut. Z toho zhruba tři čtvrtě milionu změní každý rok majitele.
Monika Ginterová