Rušení je nezvratné, ve středu se obce dozví, kterých tři sta poboček České pošty vláda zruší, uvedla poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pro Ekonomický deník. V pondělí ještě vyzvala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby nepředkládal vládě návrh na zrušení do doby, dokud s obcemi neprojedná případné možnosti řešení. „Odpověděl, že není nutné se scházet, protože rušení poboček se schválí a že starostové, kterých se to týká, se to dozví jako první,” dodala.
„Potvrdil mi to v sms zprávě a zároveň slušně odmítl schůzku o kterou jsem ho žádala ještě před středečním jednání vlády o rušení poboček. Uvedl, že jednat můžeme v průběhu dubna až června,“ doplnila Vildumetzová. Ještě v pátek totiž oslovila strarosty a primátory obcí s tím, aby jí zaslali své stanovisko ohledně případného jednání. „Do této chvíle mám od nich zhruba čtyři desítky kladných vyjádření, že si jednat přejí,” dodala pro Ekonomický deník.
Česká pošta oznámila, že od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. S postupem ministra Rakušana a vlády ale nesouhlasí například i Svaz měst a obcí ČR (SMO). I podle něho by výběru poboček, které se mají zavřít, mělo předcházet jednání s obcemi, jak před několika dny potvrdil Ekonomickému deníku místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal. „Z dosavadních informací akorát víme, že by se to nemělo týkat obcí, které mají základní školu, matriku a alespoň 2500 obyvatel. Jestli stačí splňovat jen jedno z toho, nebo všechno, to už nevíme,” uvedl pro Ekonomický deník.
Podle Rakušana pobočky ke zrušení určí pečlivá analýza České pošty s ohledem na potřeby zákazníka a ekonomický přínos pro poštu.
Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) v pondělí uvedl, že jednání o transformaci České pošty a rušení poboček bude jedním z hlavních bodů jednání Asociace krajů ČR s vládou. Upřesnil, že vláda by ve středu neměla schválit rušení konkrétních poboček, ale měla by dát poště souhlas s možností takové opatření provést.
Podle Vildumetozvé, ale i dalších zástupců obcí, například starosty Božího Daru Jana Horníka (STAN), by měly nejdříve obce projednat s Českou poštou možnosti služby Pošta – partner. Tím, že spojuje poštovní služby s provozem například obchodů nebo jiných služeb, je řešením hlavně pro menší obce, fungovat může ale i v těch větších.
„V obcích žijí staří lidé, ti budou muset cestovat několik desítek kilometrů? Proto by se podle mě měly nejdříve dobře zvážit všechny možnosti,” říká Vildumetzová. Podle ní se například jen v Praze pravděpodobně uzavře až čtyřicet poboček. „Ovšem v Praze, podobně jako v dalších větších městech je velká koncentrace lidí, návštěvníci, turisté,” upozorňuje.
Když zrušíte například jednu pobočku, která má bezbariérový přístup, jak pak budou lidé na vozíku chodit na poštu, ptá se třeba starosta Mariánských lázní Martin Hurajčík (ANO). „Tyhle informace mají právě starostové, proto by se mělo s nimi nejdříve diskutovat. To ale teď padá, když jim ve středu přijde datovou schránkou oznámení, že se jim prostě ruší pobočka,“ dodala Vildumetzová.
Monika Ginterová