INZERCE

Byznysmen a nyní podnikatelský ombudsman Vladimir Aleksandrovič Golovněv. Foto: golovnev.ru

Jeden z bývalých ruských investorů v Česku vydělává na otrocké práci vězňů

Pracovní kombinézy, svářečské rukavice a kukly, celoobličejové štíty nebo sety pro práci ve výškách. To je pár příkladů z nabídky české společnosti Cerva Group, která je jedničkou na trhu oblečení a vybavení pro průmyslové a stavební podniky. Cerva Group měla donedávna ruské vlastníky, a to poněkud toxické.

Firmu vybudoval podnikatel Lubor Červa, tehdy ještě nesla název Červa Export Import. V roce 2006 využil příležitosti a firmu prodal ruské společnosti Vostok-Service podnikající ve stejném oboru. Vznikl tím lídr trhu pracovního vybavení v regionu střední a východní Evropy. Na rozdíl od jiných českých firem, které pod ruským majitelem spíše strádaly a stagnovaly, Cerva Group pokračovala na růstové dráze.

Podle posledních známých čísel z roku 2020 vykázala Cerva Group tržby přes 2,7 miliardy korun, čistý zisk překonal 120 milionů korun. Vedle domácího byznysu má dceřiné firmy na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Dánsku a dalších zemích.

Otrokářství v ruské verzi

Přesto tady máme, řečeno slovy herců Divadla Járy Cimrmana, jeden takový ošklivý … nepěknou věc. Skupina Vostok-Service je podle dobře informovaných zdrojů největším ruským otrokářem. Pracovní oblečení a další produkty pro ni vyrábí okolo 10 tisíc vězňů, tedy hlavně vězněných žen. Pracují někdy běžně patnáct hodin každý den, a to prakticky zadarmo. Nesplnění normy je trestáno bitím. Na otrocké práci ve věznicích bohatne vlastník Vostok-Service, za kterého je obecně považován Vladimir Golovněv.

Články o otrocké práci v ruských věznicích se v minulých letech objevovaly v nezávislých ruských médiích, například v deníku Izvěstija. Do západních médií pronikly jen výjimečně, a to vesměs v souvislosti s uvězněnou členkou svérázné hudební skupiny Naděždou Tolokonnikovou. Tolokonniková byla v roce 2013 vězněna v trestanecké kolonii v regionu Mordvinie, kde musela pod hrozbou trestu šít policejní uniformy.

Získat v současné době vyjádření z Ruska je téměř nereálné. Za jisté přiznání této praxe v ruských věznicích lze považovat vyjádření na osobním webu Vladimira Golovněva. „Praxe nahrazování uvěznění nucenou prací má mnoho výhod jak pro samotné odsouzené, tak pro podniky. Ti první mají možnost odpykat si trest ve svém regionu, v blízkosti svých domovů a příbuzných. Podnikatelé také těží z této situace, mají příležitost nahradit nedostatek personálu,“ uvedl Vladimir Golovněv loni v srpnu.

Vladimir Golovněv je zajímavou figurou, tak se u něj na chvíli zastavme. Původně se k vlastnictví firemní skupiny Vostok-Service hlásil, později se stáhl do ústraní. Hlavní manažerskou pozici v podniku převzal jeho mladší bratr Dmitrij, který byl též formálně uváděn jako hlavní majitel. Vladimir Golovněv se dal na politiku, v letech 2007 až 2011 byl poslancem Státní dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko. Od roku 2014 je ombudsmanem Moskevské oblasti se zaměřením na oblast podnikání a ochrany zájmů podnikatelů.

Cerva Group s novým vlastníkem

Pro úplnost dodáváme, že Golovněvův Vostok-Service už své působení v Česku uzavřel. Vlastnictví firmy Cerva Group bylo k datu 22. března převedeno na kyperskou firmu Fastpath Solutions s poněkud nejasnými majiteli. Tuto firmu vede její ředitel Valentin Tikanov, který je nyní zapsán jako vlastník v nepříliš nespolehlivém českém rejstříku skutečných majitelů.

Současně došlo k výměně členů představenstva a dozorčí rady firmy Cerva Group, místo ruských manažerů nastoupilo české vedení.

„Hlavní akcionář skupiny již několik měsíců plánoval plně se soustředit na své podnikatelské aktivity v regionu SNS a v důsledku toho se rozhodl společnost CERVA GROUP a.s. prodat. Od března 2022 je firma plně vlastněna kyperskou společností Fastpath Solutions Limited, jejíž akcionáři jsou občané Evropské unie,“ uvádí se v oznámení na webu Cerva Group.

David Tramba