Ve stejný den, kdy školy rozdaly dětem vysvědčení, rozdává Státní fond životního prostředí peníze. Vyhlásil totiž pět výzev z Modernizačního fondu pro zájemce o dotaci na obnovitelné zdroje energie. K rozdělení nabízí celkem 26 miliard korun – 7 miliard na výstavbu fotovoltaických elektráren, 4 miliardy na komunitní energetiku a 15 miliard korun teplárnám na přechod od uhlí či plynu k bezemisním zdrojům.
Nabídka je tak výrazně štědřejší než v loňském roce. Tehdy SFŽP nabídl k rozdělení částku 6,4 miliardy korun na projekty v teplárenství a 4,5 miliardy na fotovoltaiku. Komunitní energetika loni dotacemi z Modernizačního fondu přímo podpořena nebyla, nicméně některé projekty tohoto typu získaly dotaci z programu RES+ určeného na stavbu fotovoltaických elektráren.
Teplárenské dotace z programu HEAT lze letos získat na energetické využití obnovitelných zdrojů energie, zemního plynu včetně biometanu, energetické využití odpadů či odpadního tepla. Za prioritní SFŽP považuje projekty splňující definici vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), pro ně je určeno 12 miliard z celkových 15 miliard korun. Míra podpory dosahuje 30 až 80 procent v závislosti na typu projektu a regionu.
7 miliard pro byznys, 4 miliardy pro obce
Instalaci nových fotovoltaických elektráren s výkonem nad 1 MW tentokrát SFŽP podpoří částkou 5,5 miliardy korun. Společně s fotovoltaikou mohou být podpořeny systémy bateriové akumulace a výroby zeleného vodíku. Výše dotace nesmí překročit 50 procent uznatelných nákladů. Dalších 1,5 miliard korun z programu RES+ je vyhrazeno pro investory do menších fotovoltaik s výkonem do 1 MW.
„Jedná se v podstatě o obdobu výzev, které běžely v loňském roce. Byl o ně veliký zájem. Podpořili jsme již na 200 projektů nových fotovoltaik o výkonu 622,4 megawattu. V navazujících výzvách nabídneme dalších 7 miliard,“ doplnila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Velmi podobně jsou nastavena pravidla také pro komunitní energetiku. Také zde je podpora zacílena na fotovoltaiku s možností ukládání energie do baterií nebo s doplňkovou výrobou vodíku. Hlavní rozdíl je v tom, že dotaci mohou získat výhradně města či vesnice, městské části, městské příspěvkové organizace nebo právnické osoby v komunálním vlastnictví. Obce s počtem do 3000 obyvatel mohou dotaci získat až na 75 procent uznatelných nákladů.
Mohlo by vás zajímat
„Dotace se bude vztahovat na individuální instalace i sdružené projekty, kde se nespotřebovaná energie bude ukládat v bateriovém úložišti. Chceme tak podpořit zařízení především pro vlastní spotřebu obcí, proto jsme do výzvy dali podmínku, že vlastní spotřeba musí tvořit minimálně 80 procent produkce elektrické energie,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.
Příjem žádostí začne o prázdninách
Elektronický příjem žádostí bude postupně nabíhat od 25. července, kdy se jako první otevře výzva pro dekarbonizaci tepláren. Na ni naváží 3. srpna dotace na výstavbu velkých solárních elektráren nad 1 MW a o týden později dotace pro menší fotovoltaiky. Výzvy cílené na komunální energetiku zahájí registraci zájemců od 17. srpna.
Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k prudkému růstu cen povolenek to zřejmě bude několikanásobek této částky.
David Tramba