INZERCE

BVP-2 používá automatický kanón 30 AK 2A42 s ráží 30 milimetrů. Foto: Ministerstvo obrany.

Je to tajné. Státní podnik VOP CZ zadal zakázku na studii obnovení výroby munice firmě, která se zabývá telekomunikacemi

Státní podnik VOP CZ zadal vysoce specializovanou zakázku na vypracování studie obnovení výroby třicetimilimetrových nábojů firmě, která působí ve zcela jiném oboru. Na otázky proč, státní podnik odmítl odpovědět s tím, že nemůže otevřeně odpovědět kvůli vysoce konkurenčním prostředí. Dodavatelská firma navíc nezveřejňuje v obchodním rejstříku povinné údaje, poslední zveřejněná účetní uzávěrka je z roku 2018.

Jde sice o zakázku za pouhého půl milionu korun, ale vyvolává řadu otázek. Státní podnik VOP CZ zadal zakázku za 500 tisíc korun neznámé malé firmě z Chrudimi.

Firma CR-NET.CZ z Chrudimi, která se dle obchodního rejstříku a jedné ze svých výročních zpráv zabývá telekomunikacemi, má dodat státnímu podniku VOP CZ vysoce odbornou studii „obnovení výroby 30mm nábojů v ČR“, která zahrnuje např. výkresovou dokumentaci, analýzu ekonomické návratnosti či zpracování poptávek na potřebné strojní vybavení.

Z podkladů k zakázce vyplývá, že státní společnost zvažuje výrobu munice. Třicetimilimetrovou munici využívá například automatický kanón s označením 30 AK 2A42, který patří mezi zbraně jednotek mechanizovaného vojska.

V armádě se používá spolu se 7,62 mm spřaženým kulometem PKT jako hlavní zbraň bojových vozidel pěchoty BVP-2. Kanón je určen k ničení lehce obrněných cílů protivníka (zejména obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty) do vzdálenosti 1 500 metrů, odpalovacích zařízení protitankových řízených střel, neobrněných prostředků a živé síly protivníka do vzdálenosti 4000 m. Konstrukce věže BVP (maximální elevace do 75°, odměr 360°) umožňuje vedení palby na vzdušné cíle do výšky 2 000 m, letících podzvukovou rychlostí.

Faksimile ze smlouvy o zakázce CR-NET.CZ pro VOP CZ. Foto: Jan Hrbáček
Faksimile ze smlouvy o zakázce CR-NET.CZ pro VOP CZ. Foto Jan Hrbáček

Firma CR-NET.CZ má přitom v obchodním rejstříku úplně jiné předměty podnikání, než tu odbornost, kterou hodlá poskytnout státnímu podniku.

Konkrétně se zabývá těmito obory: montáž, údržba a servis telekomunikačních zařízení, poskytování telekomunikačních služeb, výroba, instalace a opravy elektronických zařízení, velkoobchod, specializovaný maloobchod, poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software, zpracování dat, služby databank, správa sítí, pořádání odborných kurzů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti, zprostředkování služeb.

Na webu pak lze nalézt odkaz na jinou činnost: „Nabízíme žádankový systém. Spolehlivé a efektivní řízení všech vnitřních procesů ve Vaší společnosti.“

Tedy žádné zkušenosti s výrobou munice nemá. Společnost podle obchodního rejstříku nevlastní ani licenci na takzvaný speciál.

Na zakázce je zajímavé také to, že VOP CZ, který je opakovaně v těžké ztrátě, zvažuje investičně velmi náročný záměr výroby 30 milimetrové munice, aniž by k tomu měl sebemenší know-how nebo poptávku od svého zakladatele, ministerstva obrany.

Je také otázkou, jak by VOP CZ vlastně hledal zákazníky, protože spotřeba munice Armády České republiky v mírové době by určitě nezajistila rentabilitu výroby.

Další otázkou pak je, zda zadání studie za kulatou částku 500 tisíc korun neznámé a podle všeho nekvalifikované firmě je správným začátkem tak ambiciózního projektu.

Ekonomický deník proto zaslal společnosti VOP CZ tyto otázky.

Otázky VOP CZ. Foto: Jan Hrbáček

„Dobrý den, Vaše dotazy nebudeme komentovat. Pohybujeme se ve vysoce konkurenčním prostředí a jakýkoli komentář by mohl ohrozit realizaci naší strategie. Věřím, že to pochopíte,“ odpověděl ředitel VOP CZ Radovan Putna.

Společnost CR-NET.CZ přitom od roku 2018 nezveřejňuje povinné údaje. Poslední zveřejněná účetní uzávěrka je z roku 2018.

Ekonomický deník zaslal podobně znějící otázky i společnosti CR-NET.CZ. Ta na ně ani přes urgenci neodpověděla.

Jan Hrbáček