INZERCE

Japonsko se zajímá o české kosmické technologie

Například v oblasti navigačních systémů má Česko před Japonskem technologický náskok, který se teď společnosti snaží zúročit. 

Centrum pro průmyslovou spolupráci Evropské unie a Japonska uspořádalo konferenci o vesmírných technologiích. Mezi dvanácti soukromými evropskými firmami, které japonské straně prezentovaly své podnikání, byly hned dvě české. Jejich cestu do Japonska organizačně podpořila také agentura CzechInvest.

Česká společnost Iguassu Software Systems, a.s. Japoncům představila své nástroje pro navigační systémy, především SBAS (Satellite Based Augmentation Systems), jehož evropská verze nese označení EGNOS. Tento systém umí zpřesnit pozici získanou například z GPS nebo v budoucnu z Galilea.

„Japonsko intenzivně investuje do vlastního navigačního systému QZSS (Quasi-Zenith Satellite System). Na jedné straně bychom do Japonska rádi prodali naše stávající produkty, které se pro tento systém hodí, na druhé máme zájem přímo spolupracovat na jeho dalším rozvoji s Japonskou agenturou pro výzkum v letectví a vesmíru (JAXA) a s privátními firmami,“ uvedl majitel Iguassu Petr Bareš.

Zájem o české zkušenosti v Japonsku je nezanedbatelný. „V Evropě začal vývoj SBAS/EGNOS s mnohaletým náskokem a Iguassu se těmito technologiemi zabývá již od roku 2005. Je to jedna z mála vesmírných technologii, u které se dá říct, že má Česko náskok před Japonskem,“ doplnil Bareš.

Druhým českým zástupcem na konferenci byla společnost Space Innovations, s.r.o., která se zabývá pilotovanými lety a umělou podporou života obecně. Umí navrhnout například koncept základny na Měsíci nebo nová osídlení v oblastech zničených přírodní katastrofou.

„Specializujeme se na architekturu  systémů, které zahrnují člověka v extrémním prostředí. Jsme jedna z mála firem v Evropské unii, která poskytuje služby v oblasti výzkumu, designu a vývoje hardware pro simulace  pilotovaných letů s tím, že obdobný hardware pak může mít i praktické pozemské využití,“ podotkl zakladatel Space Innovations Ondřej Doule.

V Japonsku se setkal s velkým ohlasem. „Velmi mne překvapil zájem o naše znalosti z oblasti komerčních pilotovaných letů a o naše možné přispění k plánování Japonského komerčního kosmodromu pro suborbitální lety,“ řekl Doule.

V České republice působí řada firem, které se zabývají vesmírnými technologiemi. Drtivou většinu z nich sdružuje Česká vesmírná aliance (CSA). Mezi členy, kteří se aktivně zajímají o příležitosti v Japonsku, patří například AVX, ESC, Frentech Aerospace, 5M, CSRC nebo Toseda (úplný seznam členů CSA je k dispozici zde). Aktuálně usiluje CSA spolu s Ministerstvem dopravy ČR o formální dohodu s japonskou agenturou JAXA.

České firmy se v oblasti vesmírných technologií obecně specializují na pozorování Země, družicovou navigaci a telekomunikaci, sledování kosmického prostoru či vývoj pokročilých materiálů, jako jsou komposity či polymery.

Z Japonska už v České republice investovala společnost Rigaku, která vyrábí optiku a X-ray spektrometry. Svou pobočku Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o. umístila ve vědeckém areálu Dolní Břežany – Hodkovice – Vestec. Japonská Kyocera pak v Česku působí prostřednictvím lanškrounské společnosti AVX Czech Republic s.r.o. Její elektronické komponenty jsou zabudovány v roveru Curiosity na Marsu, kde dodávají energii laserovému modulu ChemCam, který analyzuje povrch hornin.

Další příležitost k navazování spolupráce v oblasti dobývání vesmíru budou mít české firmy druhý týden v květnu. U příležitosti pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka do Washingtonu a v New Yorku organizuje agentura CzechInvest v tomto termínu misi českých aerospace podniků do USA.

of