Dáme jim zákonné minimum, maximum, nebo zvolíme střed mezi hraničními hodnotami? Takové rozhodování čeká v nejbližších měsících ministerstvo průmyslu a obchodu a následně i celou koaliční vládu. Celý obor zelené energetiky netrpělivě čeká, jaké procento ziskovosti investic jim ministři přiklepnou.

Nejprve okénko do minulosti. Členské země Evropské unie dostaly za úkol hlídat, zda dotované energetické zdroje nejsou až příliš ziskové. Takzvanou překompenzaci mají státy řešit v případě, kdy ziskovost překročí stanovené vnitřní výnosové procento (IRR). Předloni navržená novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) původně obsahovala konkrétní sazby IRR pro různé typy elektráren. Avšak poslanci a senátoři při loňském schvalování zákona situaci poněkud zkomplikovali. Stanovili interval a konkrétní rozhodnutí nechali na vládě.

„Prověření přiměřenosti podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů se provádí u zdrojů elektřiny uvedených do provozu v období od 1. ledna 2006 do 31. prosince 2015. Podpora elektřiny je přiměřená, pokud vnitřní výnosové procento investic za dobu trvání práva na podporu nepřekročí hodnoty v intervalu 8,4 % až 10,6 %. Hodnoty vnitřního výnosového procenta pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů stanoví vláda nařízením,“ uvádí se v loni schválené novele zákona POZE.

Mezi majiteli solárních, větrných či malých vodních elektráren je znát nervozita. Snad každý z nich si klade otázku: kolik procent nám povolí? Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím poskytlo jen zdrženlivé odpovědi. „Hodnoty IRR, které bude ministerstvo navrhovat, budou zveřejněny v rámci meziresortního připomínkového řízení k příslušnému návrhu předpisu. Před zahájením legislativního procesu není vhodné zveřejňovat zvažované návrhy,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového odboru ministerstva.

Lidovci na průměru, Piráti na dolní hranici

Sdílnější byli oslovení zástupci některých koaličních stran. „KDU-ČSL během projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích v loňském roce navrhovala řešení 9,5 procenta pro všechny typy podporovaných zdrojů. Budeme proto usilovat o takovou výši IRR, která by neohrozila realizované investice a současně byla spravedlivá pro všechny typy podporovaných zdrojů,“ odpověděl lidovecký poslanec Róbert Teleky.

Méně vstřícný přístup k investorům do zelené energetiky razí Česká pirátská strana. Ta se již při loňském schvalování novely zákona POZE snažila výnosové procento zakotvit na dolní hranici, tedy na hodnotě 8,4 procenta. „Naším cílem je, aby žádný z provozovatelů obnovitelných zdrojů nebyl zvýhodněný a nedocházelo k narušení hospodářské soutěže a ztrátám na straně státu, jako v případě takzvaného solárního tunelu,“ uvedla Klára Kocmanová, která má u Pirátů na starosti oblast životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Podle vyjádření Komory OZE dává zákon vládě čas na přijetí nařízení do konce března. „Komora od počátku navrhuje a prosazuje takový přístup, který je spravedlivý ke všem výrobcům. Již v roce 2020, kdy jsme poprvé veřejně prezentovali návrh našeho řešení, jsme prosazovali jedno IRR pro všechny na úrovni 10,6 procenta spolu s navýšením solárního odvodu,“ uvedl Martin Mikeska z Komory OZE.

David Tramba