Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen má vizi, jak srazit vysoké ceny elektřiny pro evropské firmy a domácnosti. Ve svém vystoupení na Světovému ekonomickému fóru v Davosu řekla, že základním kamenem plánu na snížení cen energií bude moderní „supersíť“ napříč státy Evropské unie. Informaci přinesl zpravodajský web Euractiv.com.
„Nový plán zaměřený na snížení cen energií, který představíme v únoru, odstraní veškeré zbývající překážky na cestě k energetické unii,“ řekla von der Leyen na summitu ve švýcarském Davosu a zdůraznila potřebu lépe propojit čisté a nízkouhlíkové energetické zdroje. „Naše konkurenceschopnost závisí na návratu k nízkým a stabilním cenám energie,“ dodala k tomu šéfka Evropské komise.
Akční plán pro dostupnou energii má Komise představit 26. února a lepší propojení energetických soustav má patřit mezi jeho hlavní priority. Zatím platí dříve schválený cíl, podle kterého mají země EU v roce 2030 mít možnost odebírat 15 procent své poptávky po energii od sousedních zemí. Podle starší studie z roku 2013, kterou si nechala Komise vypracovat, by plně integrovaná evropská elektrická soustava mohla ušetřit 12 až 40 miliard eur ročně.
Záměr vytvoření evropské supersítě není tak docela nový. Přišla s ním belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straeten už loni v květnu, tedy v době belgického předsednictví v EU. Cílem záměru je umožnit integraci více výkonově nestabilních obnovitelných zdrojů, podpora elektrifikace průmyslu a dopravy, stabilizace ceny elektřiny i zvýšení energetické bezpečnosti.
Mohlo by vás zajímat
Elektřina v EU je moc drahá, potvrdila to i Draghiho zpráva
Problém drahých energií barvitě popsal ve své zprávě o konkurenceschopnosti Evropské unie bývalý italský premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Hned v úvodu varuje, že není dlouhodobě udržitelné, aby ceny elektřiny pro průmyslové podniky byly v zemích EU o 150 procent vyšší než ve Spojených státech a v Číně. Zemní plyn je v Evropě dokonce čtyřikrát dražší než na severoamerickém trhu.
Příčin, proč je elektřina v Evropě o tolik dražší než v USA, je celá řada – vyšší investice do nových elektráren a sítí, platby za emisní povolenky, dražší paliva, vyšší daňová zátěž a další. Draghi naznačuje, že ostatní dodavatelé zneužívají výpadku dodávek plynu z Ruska a cenu plynu neúměrně navyšují. Například za zkapalněný zemní plyn (LNG) z USA platíme v Evropě dvojnásobnou cenu oproti nákladům na těžbu, zkapalnění a přepravu plynu do evropských přístavů.
Jako řešení Draghi nabízí změnu tvorby ceny elektřiny tak, abychom vyřadili plynové elektrárny z pozice závěrných elektráren se zásadním vlivem na výslednou cenu. Doporučuje také uzavírat dlouhodobé smlouvy s producenty plynu namísto obchodování za ceny na spotovém (tedy krátkodobém) trhu. Jenže podle zdrojů z energetiky je problém v tom, že například norští těžaři požadují u dlouhodobých smluv ještě vyšší cenu, než jaká je na evropském spotovém trhu.
Jinak Draghiho zpráva nabízí jen obecně známé rady a doporučení – urychlit povolovací procesy pro nové „zelené“ zdroje energie, posílit přeshraniční propojení zemí EU, uzavírat dlouhodobé kontrakty na dodávku zelené elektřiny (PPA), posilování lokální výroby energie pro vlastní spotřebu a tak podobně. Mezi „odvážnější“ návrhy patří doporučení redukovat daně a poplatky, které prodražují cenu elektřiny pro koncové spotřebitele.