Ministryně Jana Černochová dnes ve Varšavě jednala se svým polským protějškem Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Hlavním tématem návštěvy byla především výměna zkušeností s pořízením letounů F-35. Polsko si objednalo 32 kusů těchto strojů páté generace, první letoun, určený pro výcvik polských pilotů v USA, již obdrželo.
Ministryně Černochová po jednání v hlavním městě navštívila leteckou základnu Łask, kde bude část polských F-35 dislokována.
„Důležitým tématem mé návštěvy je výměna zkušeností s realizací programu F-35. Polsko je v této věci o několik let napřed a jeho zkušenosti jsou pro nás velmi cenné. Polští piloti se již v USA školí na polských letounech F-35, nás to čeká až v roce 2029,“ prohlásila na společné tiskové konferenci ministryně obrany a ocenila ochotu polských partnerů sdílet informace o zkušenostech s pořízením letounů F-35 a jejich zaváděním do výzbroje.
Ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na pořízení 24 letounů F-35 letos v lednu, první stroj přiletí do České v roce 2031. Celá letka českých F-35 bude sídlit v Čáslavi.
„Z Varšavy nyní letím na leteckou základnu Łask. Mám s sebou kolegy, kteří se na projektu F-35 v Česku podílí. Cílem je podrobněji se seznámit s polským přístupem k budování pozemní infrastruktury, která je pro zavedení letounu F-35 klíčová,“ upřesnila.
Prohloubení spolupráce v obranném průmyslu i v rámci NATO
Pokračující ruská agrese a rovněž výsledek amerických prezidentských voleb podle ministryně vyžaduje aktivnější členství v NATO, oba ministři proto projednali možnosti dalšího rozvoje spolupráce. Jedním z témat byla schopnost zásobování spojeneckých sil palivem a jejich zabezpečení hostitelským státem tzv. Host Nation Support. Tato schopnost představuje pro Českou republiku jeden ze základních úkolů v Alianci.
Oba ministři se shodli, že spolupráce mezi Evropou a USA v obraně bude i nadále základem naší bezpečnosti. Ale zároveň bude nutné, aby evropské země skutečně převzaly mnohem větší díl odpovědnosti za kolektivní obranu v NATO, což znamená především plnění závazků týkajících se výstavby vojenských schopností.
Jana Černochová se svým polským protějškem Władysławem Kosiniak-Kamyszem diskutovala rovněž možnosti spolupráce v obranném průmyslu. Shodli se na tom, že příležitosti jsou značné a je v zájmu obou zemí jich využít. Konkrétně se jedná například o připravovaný projekt společné výroby dělostřelecké munice, na kterém se budou podílet české a polské firmy.
Co se týče dodávek tohoto druhu munice na Ukrajinu, bude Kyjevu během letošního roku prostřednictvím českého obranného průmyslu dodáno zhruba 1,6 milionu kusů velkorážové munice. V rámci české muniční iniciativy pak Ukrajina v tomto roce dostane půl milionu kusů munice ráže 155 mm. Česká republika hodlá v muniční iniciativě pokračovat i příští rok a oslovuje další země, kteří do iniciativy přispějí. Několik zemí již svou účast přislíbilo.
„Vítám záměr Polska zapojit se do české muniční iniciativy a oceňuji naši spolupráci na výcviku ukrajinských vojáků,“ konstatovala ministryně obrany s tím, že dosud jich česká armáda vycvičila sedm tisíc, z tohoto více než 2750 právě v Polsku.
Władysław Kosiniak-Kamysz před médii ministryni Černochové poděkoval za pomoc, kterou čeští piloti nasazení v Polsku poskytli na konci září při likvidaci následků povodní.
Tři desítky vojáků z 2. úkolového uskupení AČR Heli Unit uskutečnily se dvěma vrtulníky Mi-171Š padesát vzletů, přepravily 130 tun pytlů s pískem a tunu potravin, vody a hygienických potřeb. Za pomoc byli vojáci oceněni medailí polské armády.
(hrb)